News

We now have 834 teams &  
188,070 games on AHSFHS.org.


Search Site

AHSFHS Article Series


   The best of the best in Alabama High   
  School Football over the past 100 seasons.





2022 Weekly Predictions



            Each week we will let you know how the Computer did and how many favorites won according to the AHSFHS Power Ratings.  The Power Ratings are based upon past performance early in the season and will better reflect a team's strength as the football season progresses.

            Last week the AHSFHS.org Power Ratings had a record of 160-38 (80.8%) predicting the outcome of games. The Power Ratings still remain right around the 80% mark for every game played each week. Twenty-three of the games the computer missed were contests where the loser was favored by less than six points.

           The biggest upset was Sylvania losing to Plainview 33-30 after entering the game as a 23 point favorite. Others included Edgewood Academy (+18) beating Macon-East 35-34, Paul Bryant (+17) beating Brookwood 23-18 and Marbury (+14) defeating Holtville 35-12. Keep it up underdogs.

           Remember that teams are rewarded for performing better than expected. So a team from a lower classification losing to a team from a higher one will not be punished as much as a team losing to a team they are suppose to beat. Basically that means a team will move up by beating a team they are favored to beat by more than the predicted point spread. Another team will move up even if they lose, if they lose by less than the predicted spread.
           



Weekly Predictions (Select Week to View)

  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


Week Nine Predictions
(Team listed first is favorite) 
 
AISA-AAA
Fort Dale Academy vs. Bessemer Academy  -10
Glenwood School at Autauga Academy  -8
Lee-Scott Academy vs. Valiant Cross Academy  -42
Morgan Academy at Monroe Academy  -27
AISA-AA
Chambers Academy at Macon-East Academy  -22
Clarke Prep at Pickens Academy  -16
Edgewood Academy vs. Hooper Academy  -7
Patrician Academy at Escambia Academy  -21
AISA-A
Crenshaw Christian at Southern Academy  -13
Jackson Academy at Banks Academy  -27
Lowndes Academy at Lakeside  -15
South Choctaw Academy vs. Sparta Academy  -24
Wilcox Academy vs. Snook Christian  -24
AISA-8 Man
Cornerstone Christian at Meadowview Christian  -25
North River Christian vs. Evangel Christian Academy  -4
7A
Auburn at Central Phenix City  -1
Bob Jones vs. Austin  -2
Enterprise at Opelika  -2
Fairhope vs. Alma Bryant  -30
Florence vs. Grissom  -31
Foley vs. Davidson  -13
Hewitt-Trussville at Spain Park  -22
Hoover at Chelsea  -34
James Clemens at Albertville  -25
Jeff Davis vs. Smiths Station  -5
Mary Montgomery vs. Daphne  -3
Prattville at Lee Montgomery  -26
Sparkman at Huntsville  -5
Thompson at Tuscaloosa County  -25
Vestavia Hills at Oak Mountain  -27
6A
Athens at Columbia  -36
Benjamin Russell vs. Briarwood  -10
Bessemer City at Central Tuscaloosa  -9
Carver Montgomery at Sidney Lanier  -3
Clay-Chalkville vs. Oxford  -31
Fort Payne at Buckhorn  -14
Gadsden City vs. Lee Huntsville  -40
Gardendale vs. Woodlawn  -38
Hartselle vs. Decatur  -16
Hazel Green at Mae Jemison  -25
Helena at Calera  -6
Hillcrest Tuscaloosa at Paul Bryant  -44
Hueytown at Northridge  -1
McAdory at Brookwood  -26
Minor vs. Parker  -3
Mountain Brook at Mortimer Jordan  -39
Murphy vs. Baldwin County  -9
Muscle Shoals vs. Cullman  -24
Pelham vs. Homewood  -5
Pell City at Huffman  -1
Pike Road at Stanhope Elmore  -20
Pinson Valley vs. Shades Valley  -29
Russell County vs. Park Crossing  -3
Spanish Fort at Robertsdale  -34
St. Pauls vs. Blount  -11
Theodore at McGill-Toolen  -19
5A
B.C. Rain at LeFlore  -5
Boaz at Sardis  -3
Carroll vs. Greenville  -19
Central Clay County vs. Beauregard  -6
Charles Henderson at Headland  -17
Demopolis at Holtville  -29
Eufaula vs. Rehobeth  -14
Fairfield at Wenonah  -10
Fairview at Lawrence County  -45
Faith Academy at Williamson  -22
Guntersville at Arab  -4
Jasper at John Carroll  -16
Lincoln vs. St. Clair County  -14
Marbury vs. Shelby County  -6
Moody vs. Leeds  -3
Pleasant Grove vs. Carver Birmingham  -49
Ramsay vs. Hayden  -31
Russellville at Ardmore  -31
Scottsboro at Douglas  -2
Selma at Jemison  -23
Southside Gadsden at Alexandria  -6
Tallassee vs. Sylacauga  -28
UMS-Wright at Citronelle  -33
Valley vs. Elmore County  -7
Vigor vs. Elberta  -21
West Point vs. East Limestone  -6
4A
American Christian vs. Sipsey Valley  -17
Andalusia at B.T. Washington  -25
Anniston at Talladega  -47
Bayside Academy at Escambia County  -5
Bibb County vs. Dallas County  -42
Brooks vs. Wilson  -25
Catholic Montgomery vs. Dale County  -61
Central Florence vs. West Limestone  -4
Cordova at Oak Grove  -11
Corner at Curry  -27
Deshler vs. Rogers  -10
Etowah at Cherokee County  -1
Geneva at Bullock County  -13
Good Hope vs. Fultondale  -29
Haleyville at Hamilton  -23
Handley at Cleburne County  -15
Jackson at St. Michael  -5
Montevallo at Holt  -17
Montgomery Academy at Slocomb  -3
Munford vs. White Plains  -23
North Jackson vs. Madison County  -0
Northside vs. Dora  -2
Oneonta vs. Ashville  -28
Orange Beach vs. Wilcox Central  -37
Priceville vs. Westminster Christian  -14
Randolph at New Hope  -34
St. John Paul II at D.A.R.  -5
T.R. Miller at Satsuma  -40
West Blocton at Hale County  -17
West Morgan vs. East Lawrence  -57
3A
Alabama Christian vs. Greensboro  -34
Ashford at New Brockton  -11
Colbert County vs. Clements  -17
Cottage Hill Christian vs. Monroe County  -24
Dadeville at Childersburg  -31
Excel at Hillcrest Evergreen  -1
Gordo at Oakman  -32
Houston Academy at Opp  -9
J.B. Pennington vs. Susan Moore  -21
Madison Academy at Brindlee Mountain  -54
Mars Hill at Lauderdale County  -15
Midfield at Carbon Hill  -2
Mobile Christian vs. Flomaton  -19
Ohatchee at Glencoe  -2
Phil Campbell vs. Colbert Heights  -8
Piedmont vs. Geraldine  -21
Providence Christian vs. Daleville  -15
Randolph County vs. Beulah  -35
Southside Selma vs. Francis Marion  -26
St. James vs. Sumter Central  -42
Straughn at Northside Methodist Academy  -22
Sumiton Christian vs. Tarrant  -9
Sylvania vs. Hokes Bluff  -17
Thomasville at W.S. Neal  -6
Trinity at Prattville Christian  -20
Vinemont vs. Danville  -8
Walter Wellborn at Weaver  -19
Westbrook Christian vs. Plainview  -5
Winfield at Fayette County  -7
2A
Aliceville at Winston County  -16
Ariton at Wicksburg  -17
B.B. Comer vs. Central Coosa  -50
Chickasaw vs. Washington County  -22
Clarke County at St. Lukes  -10
Cold Springs vs. Greene County  -3
Collinsville at Whitesburg Christian  -17
Cottonwood vs. Zion Chapel  -20
Falkville vs. Addison  -5
Fayetteville at Woodland  -3
Fyffe at Pisgah  -27
G.W. Long at Abbeville  -17
Geneva County vs. Samson  -24
Highland Home at LaFayette  -25
Horseshoe Bend vs. Barbour County  -27
Lanett at Goshen  -5
Lexington vs. Hatton  -1
Locust Fork vs. Gaston  -30
North Sand Mountain at Section  -18
Red Bay vs. Tanner  -4
Reeltown at Luverne  -10
Sand Rock at Ider  -4
Sheffield vs. Tharptown  -25
Southeastern at Pleasant Valley  -17
Sulligent vs. Tuscaloosa Academy  -1
Thorsby vs. Ranburne  -5
Vincent vs. Isabella  -8
West End Walnut Grove at Cleveland  -3
1A
Billingsley at Notasulga  -6
Brantley vs. Pleasant Home  -53
Central Hayneville vs. Calhoun  -30
Decatur Heritage Christian at Gaylesville  -12
Elba vs. Florala  -24
Georgiana vs. Red Level  -10
Hackleburg at Shoals Christian  -18
Holy Spirit at Brilliant  -2
Kinston vs. McKenzie  -17
Leroy at Fruitdale  -29
Linden vs. University Charter School  -42
Lynn vs. Berry Fayette  -36
Maplesville vs. Loachapoka  -10
Meek at Vina  -67
Millry vs. McIntosh  -19
Phillips Bear Creek vs. Waterloo  -17
Pickens County vs. Hubbertville  -25
R.C. Hatch at A.L. Johnson  -36
Ragland at Talladega County Central  -41
Southern Choctaw vs. J.F. Shields  -17
Spring Garden vs. Donoho  -20
Sweet Water at Marengo  -24
Valley Head vs. Woodville  -37
Verbena vs. Autaugaville  -1
Wadley at Winterboro  -15






Great Moments in Alabama High School Football History

Hazlewood won five consecutive state championships from 1988-1992. During this span the Golden Bears won 29 playoff games in a row.