News

We now have 777 teams &  
151,531 games on AHSFHS.org.


Search Site

AHSFHS Article Series


   The best of the best in Alabama High   
  School Football over the past 100 seasons.




ASWA Coach of the Year




The Alabama Sports Writers Association selects a high school football Coach of the Year in conjunction with the announcement of the All-State Team. The award was first presented in 1982 by the ASWA. Prior to this other News Organizations would select a coach of the year annually for each classification.



 Class   Coach   Team   Source 
  
 2013 
AISA  Bobby Carr  Edgewood Academy ASWA
6A  Bill Smith  Shades Valley ASWA
5A  Ron Daugherty  Southside Gadsden ASWA
4A  Kris Herron  Central Clay County ASWA
3A  Jonathan Miller  Saks ASWA
2A  Swane Morris  Gaston ASWA
1A  Patrick Plott  Pickens County ASWA
  
 2012 
AISA  Robert Johnson  Tuscaloosa Academy ASWA
6A  Brian Blackmon  Opelika ASWA
5A  David Powell  McAdory ASWA
4A  Smitty Grider  Beauregard ASWA
3A  Trent Taylor  Straughn ASWA
2A  John Ritter  Red Bay ASWA
1A  James Lucas  Notasulga ASWA
  
 2011 
AISA  Bill McNair  Patrician Academy ASWA
6A  Josh Niblett  Hoover ASWA
5A  Mark Freeman  Spanish Fort ASWA
4A  Danny Powell  Jackson ASWA
3A  Phil Lazenby  Bayside Academy ASWA
2A  Adam Gilbert  North Sand Mountain ASWA
1A  Andro Williams  Linden ASWA
  
 2010 
AISA  Bobby Carr  Edgewood Academy ASWA
6A  Glenn Vickery  Daphne ASWA
5A  Bob Godsey  Hartselle ASWA
4A  Mike Battles  Bibb County ASWA
3A  Rodney Stidham  Hamilton ASWA
2A  Stephen Hooks  Westminster Christian ASWA
1A  Nicholas Vinson  R.A. Hubbard ASWA
  
 2009 
AISA  Mitchell Turberville  Monroe Academy ASWA
6A  Tim Carter  Auburn ASWA
5A  Chris Raymond  LeFlore ASWA
4A  Tripp Curry  Cherokee County ASWA
3A  Steve Smith  Piedmont ASWA
2A  Brent Tinker  Ider ASWA
1A  David Lowery  Brantley ASWA
  
 2008 
AISA  James Sampley  Fort Dale Academy ASWA
6A  Kevin Wieseman  Huntsville ASWA
5A  Ryan Herring  Shelby County ASWA
4A  Tripp Curry  Cherokee County ASWA
3A  Richard White  Dadeville ASWA
2A  Dwight Bowling  Sulligent ASWA
1A  Royal Carpenter  Speake ASWA
  
 2007 
AISA  Charlie Taylor  South Choctaw Academy ASWA
6A  John Grass  Spain Park ASWA
5A  Mike Bates  St. Pauls ASWA
4A  Melvin Pete  Central Tuscaloosa ASWA
3A  Scott Basden  Cordova ASWA
2A  Paul Benefield  Fyffe ASWA
1A  Chris Mahand  Talladega County Central ASWA
  
 2006 
AISA  Mark Freeman  Bessemer Academy ASWA
6A  Bill Clark  Prattville ASWA
5A  Bryant Vincent  Greenville ASWA
4A  Phil Isom  Guntersville ASWA
3A  Wayne Grant  Pike County ASWA
2A  Danny Powell  Leroy ASWA
1A  James Rutherford  McIntosh ASWA
  
 2005 
AISA  Billy Hamilton  Clarke Prep ASWA
6A  Todd Watson  Foley ASWA
5A  Bob Newton  Homewood ASWA
4A  Terry Curtis  UMS-Wright ASWA
3A  Wayne Grant  Pike County ASWA
2A  Danny Horn  Clay County ASWA
1A  Randy White  Addison ASWA
  
 2004 
AISA  Mark Freeman  Bessemer Academy ASWA
6A  Rush Propst  Hoover ASWA
5A  Jim Vakakes  Fairfield ASWA
4A  Doug Goodwin  Demopolis ASWA
3A  Josh Niblett  Oneonta ASWA
2A  Larry Strain  Woodland ASWA
1A  Stacy Luker  Sweet Water ASWA
  
 2003 
AISA  Robby James  Faith Academy ASWA
6A  Rush Propst  Hoover ASWA
5A  Doug Davis  Anniston ASWA
4A  Randy Ragsdale  Trinity ASWA
3A  Johnny Wright  Dora ASWA
2A  Mike DuBose  Luverne ASWA
1A  Jimmy Gay  Parrish ASWA
  
 2002 
AISA  Carl Madison  Jackson Academy ASWA
6A  Steve Bailey  Jeff Davis ASWA
5A  John Grass  Albertville ASWA
4A  Terry Curtis  UMS-Wright ASWA
3A  Jamie Riggs  T.R. Miller ASWA
2A  Dwight Tew  Slocomb ASWA
1A  Scott Booth  Isabella ASWA
  
 2001 
AISA  Gary Caldwell  Monroe Academy ASWA
6A  Steve Savarese  Daphne ASWA
5A  Willie Carl Martin  Benjamin Russell ASWA
4A  Terry Curtis  UMS-Wright ASWA
3A  Mike Robertson  Hokes Bluff ASWA
2A  Joe Billingsley  Gordo ASWA
1A  Jackie ONeal  Reeltown ASWA
  
 2000 
AISA  Glynn Lott  Macon-East Academy ASWA
6A  Rush Propst  Hoover ASWA
5A  Bob Newton  Homewood ASWA
4A  Jamie Riggs  T.R. Miller ASWA
3A  David Wofford  Washington County ASWA
2A  John Kirby  Pisgah ASWA
1A  Rickey Johnson  Hazlewood ASWA
  
 1999 
AISA  Lynn Wirght  Pickens Academy ASWA
6A  Hal Riddle  Clay-Chalkville ASWA
5A  Bobby Parrish  Williamson ASWA
4A  Davey Reed  Carbon Hill ASWA
3A  Alan Brooks  Lincoln ASWA
2A  Larry Boykin  Southern Choctaw ASWA
1A  Lymos McDonald  Courtland ASWA
  
 1998 
AISA  Dewayne Kervin  Shelby Academy ASWA
6A  Rush Propst  Alma Bryant ASWA
5A  Jimmy Foshee  Stanhope Elmore ASWA
4A  John Plan  Midfield ASWA
3A  Fred Yancey  Briarwood ASWA
2A  Larry Boykin  Southern Choctaw ASWA
1A  Tony Nunn  Ragland ASWA
  
 1997 
AISA  Dave Campbell  Sumiton Christian ASWA
6A  Phil Lazenby  Benjamin Russell ASWA
5A  Ben Harris  Blount ASWA
4A  Richard McCray  Greensboro ASWA
3A  Jerry Dismuke  Aliceville ASWA
2A  Russell Jacoway  Sand Rock ASWA
1A  Tony Osborne  Westbrook Christian ASWA
  
 1996 
AISA  Robert Gartman  Wilcox Academy ASWA
6A  Charles Lee  Jeff Davis ASWA
5A  Bobby Joe Johnson  Saks ASWA
4A  Waldon Tucker  Fayette County ASWA
3A  Fred Yancey  Briarwood ASWA
2A  Danny Horn  Clay County ASWA
1A  Trey Holladay  Lynn ASWA
  
 1995 
AISA  Glenn Vickery  Mobile Christian ASWA
6A  Bubba Davis  Walker ASWA
5A  John Maddaloni  Wetumpka ASWA
4A  Larry Ginn  Alexandria ASWA
3A  Brian Maner  Cordova ASWA
2A  Danny Horn  Clay County ASWA
1A  Louis White  Courtland ASWA
  
 1994 
AISA  Joe Wilson  Lee-Scott Academy ASWA
6A  Harold Clark  Vigor ASWA
5A  Gene Allen  Greenville ASWA
4A  Jamie Riggs  T.R. Miller ASWA
3A  Jimmy Moore  Colbert County ASWA
2A  Royal Carpenter  Hatton ASWA
1A  Billy McGee  Carrollton ASWA
  
 1993 
6A  Jim Holifield  West End ASWA
5A  Robert Herring  Oxford ASWA
4A  Phillip Lolley  North Jackson ASWA
3A  Jimmy Moore  Colbert County ASWA
2A  Alan Lee  St. Clair County ASWA
1A  Roland James  Brantley ASWA
  
 1992 
6A  Jack Wood  Hewitt-Trussville ASWA
5A  Don Cox  Russellville ASWA
4A  Perry Swindall  Daleville ASWA
3A  Mack Wood  Elba ASWA
2A  Jackie ONeal  Reeltown ASWA
1A  J. D. Williams  Parrish ASWA
  
 1991 
6A  Doug Barfield  Opelika ASWA
5A  Robert Maddox  Valley ASWA
4A  Tandy Geralds  Deshler ASWA
3A  Glenn Daniel  Luverne ASWA
2A  Rickey Johnson  Hazlewood ASWA
2A  Jackie ONeal  Reeltown ASWA
1A  Walter Ripley  Alabama School Deaf ASWA
  
 1990 
6A  Bobby Wasden  Prattville ASWA
5A  Ben Harris  Blount ASWA
5A  Gerald Gann  Homewood ASWA
4A  Michael Parker  Handley ASWA
3A  Red Littleton  Lineville ASWA
2A  Rickey Johnson  Hazlewood ASWA
1A  Louis White  Courtland ASWA
  
 1989 
6A  Berry Halladay  Anniston ASWA
5A  Waldon Tucker  Fayette County ASWA
4A  Robert Bonds  Greensboro ASWA
3A  Glenn Daniel  Luverne ASWA
2A  Jeff Clark  Catholic Montgomery ASWA
1A  Louis White  Courtland ASWA
  
 1988 
6A  Berry Halladay  Anniston ASWA
5A  Marc Rice  Muscle Shoals ASWA
4A  Maurice Carcuff  Oneonta ASWA
2A  Bill Hyde  Red Bay ASWA
1A  Jackie Ferguson  Hazlewood ASWA
1A  Louis White  Courtland ASWA
  
 1987 
6A  Charles Lee  Jeff Davis ASWA
5A  Wyman Townsel.  Etowah ASWA
4A  Terry Burt  Elmore County ASWA
3A  Glenn Daniel  Luverne ASWA
2A  Duane Webster  Reeltown ASWA
1A  John Tatum  Montgomery Academy ASWA
  
 1986 
6A  Spence McCracken  Lee Montgomery ASWA
5A  Lyle Darnell  Pell City ASWA
4A  Mike Shipp  Litchfield ASWA
3A  Roger Hibbs  Crossville ASWA
2A  Jim McCain  Cottonwood ASWA
1A  Nolan Atkins  Sweet Water ASWA
  
 1985 
4A  Lou Scales  Alexandria ASWA
3A  Howard Byars  Gordo ASWA
2A  Jackie Ferguson  Hazlewood ASWA
  
 1984 
6A  Gary Atkins  Selma ASWA
5A  Buster Gross  Emma Sansom ASWA
4A  Wayne Grant  Pike County ASWA
3A  Garner Ezell  Cherokee ASWA
2A  Jack Hankins Sr.  Millport ASWA
1A  Jim Kirby  Valley Head ASWA
  
 1983 
3A  Buck Powell  Escambia County ASWA
  
 1982 
4A  Bill Bacon  Enterprise ASWA
4A  Tom Calvin  Austin ASWA
3A  Don Creasy  Colbert County ASWA
2A  David Hogan  Hazlewood ASWA
1A  Sam Dour  McKenzie ASWA
  
 1979 
2A  Charles Butch Toner  Lexington BPH
1A  Mason Porterfield  McKenzie BPH
  
 1974 
3A  Escambia County  Glen Latham BPH
2A  Earl Grisham  Lauderdale County BPH
  
 1964 
4A  Billy Henderson  Tuscaloosa AP
3A  Vernon Wells  Fort Payne AP
2A  Darrell Fitts  T.R. Miller AP
1A  Johnny Ingram  Ohatchee AP
  
 1962 
4A  Ben Perkins  Altoona BPH
3A  Don Bulger  Shelby County BPH
2A  Doug Lockridge  Valley BPH
1A  Oliver Woodard  Cullman BPH
  
 1961 
4A  Bobby Wilson  Sidney Lanier BPH
3A  Ivan Jones  Foley BPH
2A  Buddy Hearn  Crossville BPH
1A  Hugh OShields  Cleveland BPH





Great Moments in Alabama High School Football History

Brantley won an amazing 62 consecutive region games between 2002-2010.