News

We now have 833 teams &  
185,441 games on AHSFHS.org.


Search Site


AHSFHS Article Series


   The best of the best in Alabama High   
  School Football over the past 100 seasons.





Alabama High School Football Coaching Records



         State Coaching Records (Updated 12/6/2021)


STATE CHAMPIONSHIPS
 
 Most State Championships 
 10     Bobby Carr --  Edgewood Academy, Autauga Academy
 9     Robby James --  Catherine Academy, Morgan Academy, Marengo Academy
 9     Mark Freeman --  Bessemer Academy, Spanish Fort
 9     Terry Curtis --  UMS-Wright
 8     Danny Horn --  Clay County, Central Clay County
 8     Josh Niblett --  Oneonta, Hoover
 7     Robert Gartman --  Morgan Academy, Wilcox Academy
 6     Stacy Luker --  Sweet Water, Clarke County
 6     Danny Powell --  Lee-Scott Academy, Leroy, Jackson
 6     Wayne Grant --  Pike County
 6     Keith Etheredge --  Leeds, Oxford
 5     Steve Mask --  St. Pauls
 5     Paul Benefield --  Sylvania, Fyffe
 5     Rush Propst --  Hoover
 5     Mac Champion --  Lowndes Academy, Monroe Academy
 5     Bob Newton --  Homewood
 5     Billy Hamilton --  Grove Hill Academy, Clarke Prep
 5     Jimmy Warr --  Thomasville Academy, Patrician Academy
 5     Bobby Wasden --  Meadowview Christian
 4     Jessie Little --  Marengo Academy
 4     Ben Harris --  Blount
 4     George Cochran --  Hooper Academy, Eufaula
 4     John Niblett --  So. Mont. Academy, Demopolis Academy, Glenwood Academy
 4     Louis White --  Courtland
 4     Lynn Wright --  Pickens Academy
 4     Rickey Johnson --  Hazlewood
 4     Jamie Riggs --  T.R. Miller
 4     Nolan Atkins --  Sweet Water
 4     James Carter --  Autauga Academy, Billingsley
 4     Shaun Bonds --  Southern Academy
 
 Most Championship Game Appearances 
 15     Robby James --  
 14     Bobby Carr --  
 13     Robert Gartman --  
 12     Mark Freeman --  
 11     Josh Niblett --  
 11     Danny Horn --  
 9     Terry Curtis --  
 8     Jamie Riggs --  
 8     Nolan Atkins --  
 7     Ben Harris --  
 7     Mac Champion --  
 7     Rush Propst --  
 7     Billy Hamilton --  
 7     Mitchell Tuberville --  
 

WINS
 
 Most Wins All-Time 
 346     Buddy Anderson --  Vestavia Hills
 336     Terry Curtis --  Shaw, Murphy, UMS-Wright
 332     Danny Horn --  Clay County, Benjamin Russell
 322     Waldon Tucker --  Demopolis Academy, Gordo, Fayette County
 322     Paul Benefield --  Sylvania, Fyffe
 316     Jamie Riggs --  Opp, T.R. Miller
 302     Glenn Daniel --  Pine Hill, Luverne
 298     Robby James --  Catherine Ac., Morgan Ac., Faith Ac., Marengo Ac.
 285     Wayne Trawick --  Cottonwood, Dale County, Andalusia, Central P.C., Glenwood Ac.
 279     Spence McCracken --  Montgomery Ac., Lee Montgomery, Opelika
 278     Fred Yancey --  Briarwood Christian
 275     Dale Pruitt --  Pisgah, Plainview, Ft. Payne
 271     Nolan Atkins --  Sweet Water
 270     Robert Higginbotham --  Shades Valley, Mt. Brook, Tuscaloosa County
 269     Steve Smith --  Piedmont, Cedar Bluff
 256     Wayne Grant --  Pike County, Talladega, Pike Liberal Arts, Crenshaw Christian
 255     Mac Champion --  Hayneville, UMS, Mary Mont., Elba, Homewood, Monroe Ac. Lowndes Ac., Highland Home
 254     Lamar Harris --  Hubbertville
 253     Trent Taylor --  Kinston, Straughn, Andalusia
 253     H.L. Shorty Ogle --  Hanceville, Decatur
 253     Hugh Fountain --  Escambia Academy, Charles Henderson, W.S. Neal, Evergreen
 252     Joe Nettles --  Hale Co., Wilcox Ac., Winfield, Billingsley, Washington Co.
 245     Bobby Carr --  Autauga Academy, Edgewood Academy
 244     Hugh OShields --  Cleveland, Oneonta
 
 Best Winning Percentage All-Time (Minimum 100 wins) 
 91     Bill Clark --  Prattville (106-11)
 88     James Porch --  Verbena (100-14-1)
 86     George Cochran --  Hooper Academy, Eufaula (141-22-1)
 85     Paul Benefield --  Sylvania, Fyffe (322-55)
 84     Bob Newton --  Homewood (124-24)
 83     Bobby Carr --  New Life Academy, Edgewood Academy (249-53)
 82     Billy Livings --  Jeff Davis (104-22-4)
 82     David Lowery --  Brantley (168-37)
 82     Haywood Scissums --  East Highland (135-30-10)
 82     Mark Freeman --  Thompson, Spanish Fort, Gulf Shores
 80     John Meadows --  Butler, Scottsboro (182-46-9)
 80     E.D. Chink Lott --  Anniston, Demopolis (176-41-18)
 80     Tom Jones --  Lee Montgomery, Hayneville (149-36-14)
 80     Nolan Atkins --  Thomasville, Sweet Water, Patrician Academy (270-67-5)
 80     Brent Hubbert --  Maplesville, T.R. Miller (211-52)
 80     Josh Niblett --  Oneonta, Oxford, Hoover (236-58)
 79     Mitchell Tuberville --  Monroe Academy (154-41)
       --  
 
 Longest Tenure at One School 
 43     Lamar Harris --  Hubbertville
 43     Buddy Anderson --  Vestavia Hills
 41     Woody Clements --  Holt
 38     Lou Scales --  Alexandria
 38     Glenn Daniel --  Luverne
 37     Harlan Robinson --  Ranburne
 36     Bobby Overton --  B.B. Comer
 33     Louie Coshatt --  Oak Grove
 33     John Cox --  Childersburg
 33     Ronald Earl Cook --  John Essex
 33     Billy Hamilton --  Grove Hill Academy - Clarke Prep
 32     Russell Jacoway --  Sand Rock
 31     Doug Lockridge --  Valley
 31     Terry Burt --  Elmore County
 31     H.L. Shorty Ogle --  Decatur
 31     James Glover --  Etowah
 30     Dovey Anderson --  Thomasville
 30     P.H. Pettway --  Paramount
 
 Most Wins at One School All-Time 
 346     Buddy Anderson --  Vestavia Hills
 293     Jamie Riggs --  T.R. Miller
 278     Fred Yancey --  Briarwood
 277     Paul Benefield --  Fyffe
 259     Terry Curtis --  UMS-Wright
 254     Lamar Harris --  Hubbertville
 251     Glenn Daniel --  Luverne
 243     Harlan Robinson --  Ranburne
 242     Randy Ragsdale --  Trinity
 241     Jackie ONeal --  Reeltown
 240     Woody Clements --  Holt
 239     Waldon Tucker --  Fayette County
 228     Russell Jacoway --  Sand Rock
 228     Billy Hamilton --  Grove Hill Ac. - Clarke Prep
 225     Danny Horn --  Clay County
 220     Lou Scales --  Alexandria
 220     David Powell --  McAdory
 217     Nolan Atkins --  Sweet Water
 214     Dale Pruitt --  Plainview
 212     Jimmy Foshee --  Stanhope Elmore
 210     Bill Bacon --  Enterprise
 209     H.L. Shorty Ogle --  Decatur
 208     Duane Webster --  Reeltown
 206     Billy McGee --  Carrollton
 202     Bobby Overton --  B.B. Comer
 201     John Mothershed --  Deshler
 198     Bob Finley --  Berry/Hoover
 

REGION/AREA
 
 Most Region/Area Championships Won 
 21     Spence McCracken --  Montgomery Academy, Lee Montgomery, Opelika
 19     Robert Higginbotham --  Mountain Brook, Shades Valley, Tuscaloosa County
 19     Terry Curtis --  Shaw, Murphy, UMS-Wright
 19     Paul Benefield --  Fyffe, Sylvania
 17     Buddy Anderson --  Vestavia Hills
 17     Louis White --  Courtland (won 14 in a row 1985-98)
 16     Nolan Atkins --  Thomasville, Sweet Water, Patrician Academy
 16     Fred Yancey --  Briarwood
 16     Danny Horn --  Clay County, Benjamin Russell, Central Clay County
 15     Jimmy Forshee --  Stanhope Elmore
 15     Steve Smith --  Piedmont, Cedar Bluff
 14     David Lowery --  Elba, Brantley
 14     Bill McNair --  Thomasville, Patrician Academy
 14     Rickey Johnson --  Mount Hope, Hazlewood
 14     Jackie ONeal --  Reeltown
 14     Doug Goodwin --  Lineville, Demopolis, Russellville, Homewood
 14     Steve Savarese --  Ensley, Benjamin Russell, Daphne, McGill-Toolen
 14     John Mothershed --  Deshler
 14     Billy McGee --  Carrollton
 14     Jamie Riggs --  Opp, T.R. Miller
 13     Dale Pruitt --  Pisgah, Plainview, Fort Payne
 13     Shaun Bonds --  Greensboro, Valley, Demopolis, Southern Academy
 12     Charles Lee --  Jeff Davis
 12     Russell Jacoway --  Sand Rock
 12     Waldon Tucker --  Gordo, Fayette County
 12     Brent Hubbert --  Maplesville, T.R. Miller
 12     Mark Freeman --  Bessemer Academy, Spanish Fort, Gulf Shores, Thompson
 
 Most Region/Area Games Won 
 163     Terry Curtis --  Shaw, Murphy, UMS-Wright
 159     Paul Benefield --  Sylvania, Fyffe
 152     Buddy Anderson --  Vestavia Hills
 148     Danny Horn --  Clay County, Benjamin Russell
 148     Steve Smith --  Cedar Bluff, Piedmont
 136     Fred Yancey --  Briarwood
 131     Josh Niblett --  Hoover
 127     Trent Taylor --  Trinity, Andalusia
 125     Jamie Riggs --  Opp, T.R. Miller
 124     David Powell --  McAdory
 122     Stacy Luker --  Sweet Water, Demopolis, Washington Co., Clarke Co.
 121     Dale Pruitt --  Plainview, Fort Payne
 120     Brent Hubbert --  Maplesville, T.R. Miller
 119     Bob Godsey --  Hartselle, Madison Academy, Brooks
 118     Randy Ragsdale --  Trinity
 113     Mark Freeman --  Spanish Fort, Thompson, Gulf Shores, Bessemer Academy
       --  
 

PLAYOFFS
 
 Most Playoff Appearances 
 31     Buddy Anderson --  Vestavia Hills
 30     Terry Curtis --  Shaw, Murphy, UMS-Wright
 30     Danny Horn --  Clay County, Benjamin Russell
 29     Trent Taylor --  Straughn
 29     Jamie Riggs --  Opp, T.R. Miller
 28     Waldon Tucker --  Demopolis Ac., Gordo, Fayette County
 28     Robby James --  Catherine Ac., Morgan Ac., Faith Ac., Marengo Ac.
 28     Paul Benefield --  Fyffe, Sylvania
 27     Fred Yancey --  Briarwood
 27     Billy Hamilton --  Grove Hill Academy, Clarke Prep
 26     Spence McCracken --  Montgomery Academy, Lee Montgomery, Opelika
 26     David Powell --  McAdory
 26     Steve Smith --  Cedar Bluff, Piedmont
 26     Hugh Fountain --  W.S. Neal, Charles Henderson, Escambia Academy
 25     Dale Pruitt --  Sylvania, Plainview
 25     Glenn Vickery --  Mobile Christian, Davidson, Daphne
 25     Randy Ragsdale --  Trinity
 25     Robert Gartman --  Morgan Ac., Wilcox Ac., Jackson Ac., Sumter Ac.
 25     Jackie ONeal --  Reeltown
 25     Robert Higginbotham --  Mountain Brook, Shades Valley, Tuscaloosa County
 24     Russell Jacoway --  Sand Rock
 23     Nolan Atkins --  Sweet Water, Thomasville
 21     Doug Goodwin --  Lineville, Demopolis, Russellville, Homewood
 21     Johnny Wright --  Dora, Hillcrest, Sheffield
 21     Bobby Carr --  Autauga Academy, Edgewood Ac.
 21     Wayne Grant --  Pike County, Talladega, Pike Liberal Arts, Crenshaw Christian
 21     Lamar Harris --  Hubbertville
 21     Josh Niblett --  Oxford, Hoover
 21     Stacy Luker --  Sweet Water, Demopolis, Thomasville, Clarke County
 
 Most Playoff Games Won 
 79     Terry Curtis --  Shaw, Murphy, UMS-Wright
 74     Danny Horn --  Clay County, Benjamin Russell
 69     Jamie Riggs --  T.R. Miller
 60     Josh Niblett --  Oneonta, Oxford, Hoover
 59     Fred Yancey --  Briarwood
 58     Paul Benefield --  Fyffe, Sylvania
 57     Steve Smith --  Cedar Bluff, Piedmont
 52     Wayne Grant --  Pike County
 51     Stacy Luker --  Sweet Water, Demopolis, Clarke County
 50     Jackie ONeal --  Reeltown
 50     Mark Freeman --  Gulf Shores, Bessemer Academy, Spanish Fort, Thompson
 49     John Mothershed --  Deshler
 47     Spence McCracken --  Montgomery Academy, Lee Montgomery, Opelika
 47     Buddy Anderson --  Vestavia Hills
 46     Robby James --  Catherine Ac., Morgan Ac., Faith Ac., Marengo Ac.
 45     Louis White --  Courtland
 45     Bobby Carr --  Autauga Academy, Edgewood Academy
 43     Brent Hubbert --  Jemison, Maplesville, T.R. Miller
 43     Waldon Tucker --  Demopolis Academy, Gordo, Fayette County
 42     Rush Propst --  Ashville, Eufaula, Alba, Alma Bryant, Hoover
 42     Steve Mask --  Bradshaw, Buckhorn, Colbert County, St. Pauls
 42     Danny Powell --  Jackson, Leroy, Jackson Academy, Lee-Scott Academy
 42     Keith Etheredge --  Leeds, Pell City, T.R. Miller, Oxford
 40     Jim Hubbert --  Maplesville
 38     Rickey Johnson --  Hazlewood
 37     Larry Ginn --  Alexandria
 37     Perry Swindall --  Russellville
 37     Doug Goodwin --  Lineville, Demopolis, Russellville, Homewood
 36     Robert Gartman --  Wilcox Academy, Jackson Academy, Morgan Academy





Great Moments in Alabama High School Football History

The Morgan Academy Senators have appeared in 14 state championship games from 1984-2008, winning the title 11 times.