News

We now have 827 teams &  
180,575 games on AHSFHS.org.


Search Site

AHSFHS Article Series


   The best of the best in Alabama High   
  School Football over the past 100 seasons.





2020 Top Ten



     How the Top Ten Fared This Week
.    
Class 1A
1       Brantley (3-0) defeated McKenzie  61-2
2       Linden (4-0) defeated Ellwood Christian  1-0
3       Sweet Water (2-1) defeated  #10 Fruitdale  58-6
4       Maplesville (3-1) defeated Billingsley  62-14
5       Notasulga (2-0) defeated Barbour County  1-0
6       Pickens County (2-1) defeated Marion County  50-8
7       Decatur Heritage Christian (2-2) defeated Vina  53-8
8       Millry (3-0) defeated Choctaw County  1-0
9       Winterboro (4-0) defeated Donoho  42-13
10       Fruitdale (1-2) lost to  #3 Sweet Water  6-58
.    
Class 2A
1       Leroy (3-0) defeated Greene County  1-0
2       Randolph County (3-0) defeated Ranburne  42-27
3       Mars Hill (3-1) defeated Hatton  46-24
4       Red Bay (2-0) Did Not Play
5       Lanett (3-1) defeated Fayetteville  30-4
6       Spring Garden (3-0) defeated Locust Fork  1-0
7       G.W. Long (2-0) defeated Houston County  42-21
8       Ariton (2-2) lost to Geneva County  41-54
9       Clarke County (3-0) defeated Orange Beach  34-7
10       Elba (3-1) defeated Zion Chapel  38-7
.    
Class 3A
1       Piedmont (3-0) defeated Glencoe  54-0
2       Fyffe (3-0) defeated Sylvania  49-20
3       Walter Wellborn (3-0) defeated Saks  20-0
4       Flomaton (3-0) defeated Cottage Hill Christian  25-8
5       T.R. Miller (3-1) defeated Chickasaw  52-6
6       Catholic Montgomery (3-1) defeated  #10 Reeltown  27-6
6       Pike County (2-1) defeated Dadeville  60-14
7       Ohatchee (3-1) defeated Hokes Bluff  35-0
9       Hillcrest Evergreen (2-2) lost to Bayside Academy  21-24
10       Reeltown (2-2) lost to  #6 Catholic Montgomery  6-27
.    
Class 4A
1       American Christian (4-0) defeated Sumter Central  1-0
2       Bibb County (4-0) defeated Montevallo  37-7
3       Vigor (2-1) lost to Jackson  14-34
4       Gordo (4-0) defeated Northside  27-13
5       Madison County (3-0)
6       Madison Academy (3-0) defeated Westminster Christian  47-7
7       Mobile Christian (3-0) defeated W.S. Neal  38-9
8       Jacksonville (3-1) defeated White Plains  46-24
9       Etowah (2-1) defeated Fultondale  39-22
10       Good Hope (4-0) defeated Haleyville  27-24
.    
Class 5A
1       Central Clay County (4-0) defeated Elmore County  55-6
2       St. Pauls (4-0) defeated  #8 UMS-Wright  34-32
3       Ramsay (3-0) defeated Parker  1-0
4       Pleasant Grove (2-1) defeated Wenonah  42-0
5       Faith Academy (4-0) defeated LeFlore  50-6
6       Guntersville (4-0) defeated Crossville  49-7
7       Alexandria (3-0) defeated St. Clair County  38-0
8       UMS-Wright (2-2) lost to  #2 St. Pauls  32-34
9       Pike Road (4-0) defeated Andalusia  39-18
10       Demopolis (4-0) defeated Sipsey Valley  41-8
.    
Class 6A
1       Mountain Brook (4-0) defeated Huffman  28-7
2       Oxford (3-1) defeated Southside Gadsden  56-0
3       Blount (2-2) defeated Citronelle  26-0
4       Pinson Valley (3-1) defeated Minor  33-28
5       Clay-Chalkville (4-0) defeated Gardendale  38-17
6       Saraland (3-1) defeated Baldwin County  1-0
7       Opelika (2-1) defeated  #8 Eufaula  28-21
8       Eufaula (2-2) lost to  #7 Opelika  21-28
9       Lee Montgomery (3-1) defeated Sidney Lanier  21-0
10       Cullman (4-0) defeated Buckhorn  20-0
.    
Class 7A
1       Thompson (4-0) defeated Spain Park  48-35
2       Hewitt-Trussville (4-0) defeated Tuscaloosa County  50-18
3       Hoover (4-0) defeated Gadsden City  38-0
4       Auburn (4-0) defeated Dothan High  43-13
5       Austin (4-0) defeated  #6 James Clemens  42-28
6       James Clemens (2-2) lost to  #5 Austin  28-42
7       Daphne (3-1) lost to Theodore  20-21
8       Central Phenix City (1-2)
9       Prattville (3-1) defeated Smiths Station  31-3
10       Fairhope (3-1) defeated Foley  37-10
.    
Class AISA
1       Autauga Academy (1-1) lost to Patrician Academy  28-34
2       Glenwood School (3-0)
3       Chambers Academy (4-0) defeated Lowndes Academy  43-6
4       Bessemer Academy (2-1) defeated  #8 Tuscaloosa Academy  40-27
5       Pike Liberal Arts (3-0) defeated Lee-Scott Academy  56-0
6       Edgewood Academy (3-1) lost to Macon-East Academy  14-42
7       Escambia Academy (3-1) defeated Wilcox Academy  35-6
8       Tuscaloosa Academy (1-2) lost to  #4 Bessemer Academy  27-40
9       Jackson Academy (4-0) defeated Crenshaw Christian  27-18
10       Monroe Academy (1-2) lost to Morgan Academy  20-34







Great Moments in Alabama High School Football History

Morris Higginbotham coached three different teams to divisional state championships in the 1950s. He won titles at Walnut Grove in 1952, West Blocton in 1955 and Enterprise in 1960.