Top Ten This Week
Class 1A | ||
1 | Brantley vs. McKenzie | |
2 | Linden at Ellwood Christian | |
3 | Sweet Water vs. #10 Fruitdale | |
4 | Maplesville at Billingsley | |
5 | Notasulga at Barbour County | |
6 | Pickens County does not play | |
7 | Decatur Heritage Christian at Vina | |
8 | Millry vs. Choctaw County | |
9 | Winterboro vs. Donoho | |
10 | Fruitdale at #3 Sweet Water | |
Class 2A | ||
1 | Leroy vs. Greene County | |
2 | Randolph County at Ranburne | |
3 | Mars Hill at Hatton | |
4 | Red Bay does not play | |
5 | Lanett vs. Fayetteville | |
6 | Spring Garden at Locust Fork | |
7 | G.W. Long at Houston County | |
8 | Ariton at Geneva County | |
9 | Clarke County vs. Orange Beach | |
10 | Elba vs. Zion Chapel | |
Class 3A | ||
1 | Piedmont at Glencoe | |
2 | Fyffe vs. Sylvania | |
3 | Walter Wellborn vs. Saks | |
4 | Flomaton vs. Cottage Hill Christian | |
5 | T.R. Miller vs. Chickasaw | |
6 | Catholic Montgomery at #10 Reeltown | |
6 | Pike County vs. Dadeville | |
7 | Ohatchee vs. Hokes Bluff | |
9 | Hillcrest Evergreen at Bayside Academy | |
10 | Reeltown vs. #6 Catholic Montgomery | |
Class 4A | ||
1 | American Christian at Sumter Central | |
2 | Bibb County at Montevallo | |
3 | Vigor at Jackson | |
4 | Gordo vs. Northside | |
5 | Madison County vs. St. John Paul II | |
6 | Madison Academy at Westminster Christian | |
7 | Mobile Christian vs. W.S. Neal | |
8 | Jacksonville at White Plains | |
9 | Etowah at Fultondale | |
10 | Good Hope vs. Haleyville | |
Class 5A | ||
1 | Central Clay County vs. Elmore County | |
2 | St. Pauls vs. #8 UMS-Wright | |
3 | Ramsay at Parker | |
4 | Pleasant Grove vs. Wenonah | |
5 | Faith Academy at LeFlore | |
6 | Guntersville at Crossville | |
7 | Alexandria at St. Clair County | |
8 | UMS-Wright at #2 St. Pauls | |
9 | Pike Road at Andalusia | |
10 | Demopolis vs. Sipsey Valley | |
Class 6A | ||
1 | Mountain Brook at Huffman | |
2 | Oxford at Southside Gadsden | |
3 | Blount vs. Citronelle | |
4 | Pinson Valley at Minor | |
5 | Clay-Chalkville vs. Gardendale | |
6 | Saraland vs. Baldwin County | |
7 | Opelika at #8 Eufaula | |
8 | Eufaula vs. #7 Opelika | |
9 | Lee Montgomery at Sidney Lanier | |
10 | Cullman vs. Buckhorn | |
Class 7A | ||
1 | Thompson at Spain Park | |
2 | Hewitt-Trussville at Tuscaloosa County | |
3 | Hoover vs. Gadsden City | |
4 | Auburn at Dothan High | |
5 | Austin vs. #6 James Clemens | |
6 | James Clemens at #5 Austin | |
7 | Daphne at Theodore | |
8 | Central Phenix City at Jeff Davis | |
9 | Prattville at Smiths Station | |
10 | Fairhope at Foley | |
Class AISA | ||
1 | Autauga Academy vs. Patrician Academy | |
2 | Glenwood School at Valiant Cross Academy | |
3 | Chambers Academy at Lowndes Academy | |
4 | Bessemer Academy at #8 Tuscaloosa Academy | |
5 | Pike Liberal Arts vs. Lee-Scott Academy | |
6 | Edgewood Academy at Macon-East Academy | |
7 | Escambia Academy vs. Wilcox Academy | |
8 | Tuscaloosa Academy vs. #4 Bessemer Academy | |
9 | Jackson Academy at South Choctaw Academy | |
10 | Monroe Academy at Morgan Academy |
Great Moments in Alabama High School Football History
Clay County shutout an amazing eleven opponents in 1996. The Panthers outscored their opponents 613-42 finishing the season 15-0.
Clay County shutout an amazing eleven opponents in 1996. The Panthers outscored their opponents 613-42 finishing the season 15-0.