News

We now have 819 teams &  
175,329 games on AHSFHS.org.


Search Site

AHSFHS Article Series


   The best of the best in Alabama High   
  School Football over the past 100 seasons.





2017 ASWA Poll 




The Alabama Sports Writers Association have released their rankings for this week.

ASWA High School Football Poll
Week 9 -- Oct. 26, 2017
In Class 5A, Wenonah comes in as the fourth ranked team this week. It their highest ranking since the 1995 season. Wilson, the #4 team in 4A, is the highest the school has been since the 1998 football season.

St. Lukes is ranked the highest the team has ever been as the #5 team in 2A while Sulligent as the #6 team is the highest they have been since 1990. Another 2A team, Goshen, is the highest they have been since 1969.
 
(First place votes in parentheses).
    
Class 7A
1.    Central Phenix City (21)(8-0)  313                                                
2.    Hoover (5)(7-1)  263                                                
3.    Thompson (1)(8-0)  226                                                
4.    Hewitt-Trussville (1)(8-0)  201                                                
5.    McGill-Toolen (8-0)  172                                                
6.    Auburn (7-1)  138                                                
7.    Fairhope (7-1)  114                                                
8.    Mountain Brook (6-2)  84                                                
9.    Bob Jones (6-3)  45                                                
10.    Sparkman (6-2)  32                                                
Others receiving votes: Spain Park (5-3) 7, Davidson (5-3) 1.
    
Class 6A
1.    Austin (23)(8-0)  320                                                
2.    Oxford (3)(9-0)  254                                                
3.    Pinson Valley (2)(8-0)  237                                                
4.    Spanish Fort (7-1)  182                                                
5.    Homewood (8-0)  171                                                
6.    Benjamin Russell (7-1)  118                                                
7.    Clay-Chalkville (8-1)  98                                                
8.    Park Crossing (8-1)  79                                                
9.    Wetumpka (8-1)  74                                                
10.    Opelika (6-3)  24                                                
Others receiving votes: Sidney Lanier (7-1) 19, Daphne (6-2) 11, Columbia (0-8) 3, Hillcrest-Tuscaloosa (6-2) 3, Shades Valley (5-3) 2, Muscle Shoals (6-2) 1.
    
Class 5A
1.    Briarwood (28)(8-0)  336                                                
2.    Carroll (8-0)  249                                                
3.    Beauregard (6-1)  221                                                
4.    Wenonah (7-1)  180                                                
5.    Etowah (8-1)  143                                                
6.    Mae Jemison (8-1)  130                                                
6.    St. Pauls (7-1)  130                                                
8.    Demopolis (7-1)  91                                                
9.    Guntersville (7-1)  45                                                
10.    Vigor (6-3)  28                                                
Others receiving votes: Others receiving votes: Alexandria (7-2) 22, Mortimer Jordan (6-2) 9, Eufaula (6-2) 5, Central-Clay Co. (5-3) 3, Brooks (5-2) 1, Calera (5-3) 1, Pleasant Grove (5-3) 1, St. Clair Co. (6-2) 1.
    
Class 4A
1.    Andalusia (22)(8-1)  317                                                
2.    Rogers (6)(8-0)  267                                                
3.    UMS-Wright (7-1)  225                                                
4.    Wilson (8-0)  179                                                
5.    Fayette County (7-1)  149                                                
6.    Tallassee (8-1)  125                                                
7.    Saks (8-0)  92                                                
8.    Hokes Bluff (7-1)  89                                                
9.    Leeds (7-2)  61                                                
10.    Thomasville (6-2)  45                                                
Others receiving votes: Munford (7-1) 34, Madison Acad. (6-2) 8, Alabama Chr. (7-1) 4, Deshler (6-2) 1.
    
Class 3A
1.    Piedmont (26)(8-1)  330                                                
2.    Gordo (2)(7-1)  253                                                
3.    Randolph County (7-1)  206                                                
4.    Fultondale (8-0)  190                                                
5.    Hillcrest Evergreen (7-1)  159                                                
6.    Plainview (7-1)  113                                                
7.    Ohatchee (6-2)  100                                                
8.    Mobile Christian (6-2)  69                                                
9.    Clarke County (6-2)  54                                                
10.    Wicksburg (7-1)  35                                                
Others receiving votes: Montgomery Acad. (7-1) 23, Sylvania (7-1) 20, West Morgan (8-1) 19, Weaver (5-3) 11, Colbert Heights (8-1) 7, T.R. Miller (5-3) 3, American Chr. (6-2) 2, Pike Co. (7-1) 2.
    
Class 2A
1.    Fyffe (25)(8-0)  327                                                
2.    Lanett (3)(9-0)  261                                                
3.    LaFayette (7-1)  213                                                
4.    Goshen (7-1)  184                                                
5.    St. Lukes (6-1)  168                                                
6.    Sulligent (7-1)  130                                                
7.    Leroy (6-2)  97                                                
8.    Elba (6-2)  76                                                
9.    Luverne (6-2)  42                                                
10.    Ariton (7-1)  27                                                
Others receiving votes: Thorsby (6-1) 25, Aliceville (5-3) 16, Sand Rock (6-2) 15, Cleveland (6-2) 5, Tarrant (6-2) 4, Abbeville (6-2) 3, Lamar Co. (6-2) 2, Falkville (5-3) 1.
    
Class 1A
1.    Maplesville (28)(7-0)  336                                                
2.    Georgiana (9-0)  244                                                
2.    Sweet Water (6-1)  220                                                
4.    Pickens County (7-1)  190                                                
5.    Wadley (7-0)  169                                                
6.    Lynn (9-0)  143                                                
7.    Brantley (6-2)  107                                                
8.    Houston County (8-1)  77                                                
9.    Isabella (7-1)  59                                                
10.    Addison (7-2)  20                                                
Others receiving votes: Hackleburg (7-1) 9, Talladega Co. Central (6-2) 5, Spring Garden (7-1) 4, Hubbertville (2-5) 3, Notasulga (5-3) 3, South Lamar (7-2) 3, Decatur Heritage (7-1) 2, Linden (5-3) 2.
    
Class AISA
1.    Autauga Academy (28)(9-0)  333                                                
2.    Monroe Academy (1)(10-0)  253                                                
3.    Chambers Academy (9-0)  215                                                
4.    Escambia Academy (8-1)  184                                                
5.    Tuscaloosa Academy (7-1)  179                                                
6.    Macon-East Academy (8-1)  117                                                
7.    South Choctaw Academy (7-2)  107                                                
8.    Fort Dale Academy (7-2)  88                                                
9.    Bessemer Academy (6-4)  44                                                
10.    Pike Liberal Arts (7-3)  37                                                
Others receiving votes: Glenwood School (6-4) 12, Jackson Acad. (6-3) 8, Patrician (6-3) 6, Lakeside (5-3) 3, Lee-Scott (5-4) 3, Morgan Acad. (5-4) 3, Crenshaw Chr. (6-3) 2, Northside Methodist (0-10) 2.

    
    
The Alabama Sports Writers Association prep committee members are: Paul Beaudry (Chairman), Alabama Media Group; Josh Dutton, Andalusia Star-News; Joe Medley, Anniston Star; Andrew Garner, Atmore Advance; Josh Bean, Birmingham News; Rob Rice, Blount Countian; Shannon Fagan, Cherokee Herald; Ross Wood, Clarke Co. Democrat; Jake Winfrey, Cullman Times; Johnathan Bentley, Daily Mountain Eagle; Justin Graves, Decatur Daily; David Mundee, Dothan Eagle; Lee Peacock, Evergreen Courant; Craig Thomas, Florence TimesDaily; Cody Dowler, Fort Payne Times-Journal; Jeremy Smith, Freelance (Demopolis); Evan Dudley, Freelance (Wetumpka); Chris McCarthy, Gadsden Messenger; J.J. Hicks, Gadsden Times; Daniel Boyette, Huntsville Times; Ben Thomas, Mobile Press-Register; Stacy Long, Montgomery Advertiser; Scott Fields, Opelika-Auburn News; Shannon Allen, Sand Mountain Reporter; Jason Bowen, Scottsboro Daily Sentinel; Alec Etheridge, Shelby County Reporter; Lavonte Young, Talladega Daily Home; Joey Chandler, Tuscaloosa News. Not voting: Lizi Arbogast, Alexander City Outlook; Nicholas Finch, Freelance (Demopolis).






Great Moments in Alabama High School Football History

Luverne 'Toad' Wise was the first female football player in Alabama and may have been the first in the country. She was a kicker for the Escambia County Blue Devils in 1939-40.