News

We now have 821 teams &  
177,057 games on AHSFHS.org.


Search Site

AHSFHS Article Series


   The best of the best in Alabama High   
  School Football over the past 100 seasons.






2016 Season Matchups - Week 2



Week 1 Week 2 Week 3 Week 4 Week 5 Week 6 Week 7 Week 8 Week 9 Week 10 Week 11

     Week 2
Thursday, August 25

   6A
         Saraland at LeFlore


   Intra-Classification
         Abbeville Christian at Northside Methodist Academy
         Asbury at Woodville
         Carver Montgomery at Jeff Davis
         Chattooga GA at Cedar Bluff
         Central Tuscaloosa at Jackson-Olin
         Clarke County at Jackson
         Cornerstone Christian at Bessemer Academy
         Donoho at Horseshoe Bend
         Hokes Bluff at Southside Gadsden
         Huffman at Parker
         Huntsville at Decatur
         Jemison at Chilton County
         Lee Montgomery at Park Crossing
         Midfield at Wenonah
         Reeltown at Dadeville
         Sheffield at Colbert County
         Southeastern at Cleveland
         Susan Moore at West End Walnut Grove
         Vinemont at Good Hope
         Washington County at Millry
         West Limestone at East Limestone
         West Morgan at Priceville
         Woodland at Wadley


Friday, August 26

   AISA-A
         Southern Academy at South Montgomery Academy
         Sumter Academy at Lowndes Academy
         Wilcox Academy at Sparta Academy

   8 Man
         Freedom Academy at East Memorial Christian
         Lighthouse Home School at Ezekiel Academy
         New Life Christian at Gunn Christian

   7A
         Davidson at McGill-Toolen
         Fairhope at Foley
         Mary Montgomery at Theodore
         Murphy at Alma Bryant

   6A
         Blount at Robertsdale
         Clay-Chalkville at Bessemer City
         Daphne at Spanish Fort
         Gulf Shores at Baldwin County
         Pinson Valley at Ramsay
         Shades Valley at Center Point
         Walker at Hueytown

   5A
         Beauregard at Greenville
         Curry at St. John Paul II
         Lincoln at St. Clair County
         Springville at Moody
         St. John Paul II at Curry

   4A
         Elmore County at Alabama Christian
         Hale County at Winfield
         Trinity at Andalusia
         W.S. Neal at Tallassee

   3A
         Holly Pond at Brindlee Mountain
         Opp at T.R. Miller
         Pisgah at Locust Fork
         Weaver at B.B. Comer

   2A
         Ariton at Goshen
         Keith at Calhoun

   1A
         Autaugaville at Kinston
         Coosa Christian at Appalachian
         J.F. Shields at Autaugaville
         Lynn at Waterloo
         Marion County at Hackleburg
         Meek at Hubbertville
         Pleasant Home at Fruitdale
         Vina at Brilliant


   Intra-Classification
         A.L. Johnson at Monroe County
         Abbeville at Ashford
         Addison at Hanceville
         Alabama School Deaf at Victory Christian
         Albertville at Arab
         Alexandria at Jacksonville
         Aliceville at Gordo
         Ashville at Ragland
         Autauga Academy at Tuscaloosa Academy
         Baker at Vigor
         Barbour County at Randolph County
         Bayside Academy at Faith Academy
         Benjamin Russell at Central Clay County
         Beulah at Spring Garden
         Bibb County at Calera
         Boaz at J.B. Pennington
         Bob Jones at Austin
         Brantley at Straughn
         Brewer at Westminster Christian
         Briarwood at Chelsea
         Buckhorn at Hazel Green
         Carbon Hill at Dora
         Catholic Montgomery at Prattville Christian
         Central Hayneville at Bullock County
         Central Phenix City at Fairfield
         Chambers Academy at Coosa Valley Academy
         Chickasaw at Williamson
         Choctaw County at Marengo
         Cold Springs at Berry Fayette
         Cordova at Pleasant Grove
         Cottonwood at Red Level
         D.A.R. at Douglas
         Daleville at Carroll
         Dallas County at McAdory
         Danville at Falkville
         Deshler at Russellville
         Dothan at Smiths Station
         East Lawrence at Fairview
         Elkmont at Ardmore
         Ellwood Christian at Francis Marion
         Enterprise at Northview
         Escambia County at Wilcox Central
         Eufaula at Wetumpka
         Patrician Christian at Evangel Christian Alabaster
         Fayette County at Brooks
         Fayetteville at Central Coosa
         Flomaton at Jay FL
         Whitehaven MS at Florence
         Fort Dale Academy at Evangel Christian Academy
         Fort Payne at Scottsboro
         G.W. Long at Dale County
         Gaston at Pleasant Valley
         Geneva at McKenzie
         Geraldine at Fyffe
         Glenwood School at Calvary GA
         Greene County at R.C. Hatch
         Greensboro at Demopolis
         Grissom at Lee Huntsville
         Guntersville at Oneonta
         Haleyville at Winston County
         Callaway GA at Handley
         Hartselle at Lawrence County
         Headland at Houston Academy
         Helena at Mountain Brook
         Manatee FL at Hewitt-Trussville
         Highland Home at Luverne
         Homewood at Vestavia Hills
         Hooper Academy at Macon-East Academy
         Hoover at Allen TX
         Hope Christian at Edgewood Academy
         Houston County at Zion Chapel
         Ider at Valley Head
         J.B. Pennington at Boaz
         J.U. Blacksher at Florala
         Jackson Academy at South Choctaw Academy
         Whitesburg Christian at Jacksonville Christian
         James Clemens at Gardendale
         John Carroll at Hayden
         LaFayette at Loachapoka
         Lakeside at Crenshaw Christian
         Lanett at Notasulga
         Leeds at Cleburne County
         Linden at Hillcrest Evergreen
         Madison County at Etowah
         Mae Jemison at Tanner
         Marbury at Holtville
         Mars Hill at Cherokee
         McIntosh at Citronelle
         Minor at Central Carroll GA
         Montgomery Academy at St. James
         Muscle Shoals at Spain Park
         New Brockton at Georgiana
         North Jackson at Cullman
         North River Christian at Pickens Academy
         North Sand Mountain at Dade County GA
         Northridge at Tuscaloosa County
         Oak Grove at Brookwood
         Oak Mountain at Hillcrest Tuscaloosa
         Oakman at Lamar County
         Opelika at Auburn
         Oxford at Gadsden City
         Pell City at Childersburg
         Phil Campbell at Colbert Heights
         Phillips Bear Creek at Central Florence
         Pickens County at Thorsby
         Piedmont at Cherokee County
         Pike County at Elba
         Pike Liberal Arts at Clarke Prep
         Prattville at Stanhope Elmore
         Providence Christian at Samson
         R.A. Hubbard at Hatton
         Mount Zion GA at Ranburne
         Randolph at New Hope
         Rogers at Loretto TN
         Russell County at Valley
         Sand Rock at Plainview
         Sardis at Sylvania
         Satsuma at Leroy
         Section at Gaylesville
         Shelby County at Holt
         Sidney Lanier at Sumter Central
         Sipsey Valley at American Christian
         Slocomb at Rehobeth
         South Lamar at Corner
         Southern Choctaw at Excel
         Southside Selma at Selma
         Sparkman at Athens
         Springwood at Kingwood Christian
         St. Lukes at Kinston
         St. Pauls at St. Stanislaus MS
         Sulligent at Hamilton
         Sweet Water at Thomasville
         Sylacauga at Anniston
         Tabernacle at Victory Christian MS
         Talladega at Talladega County Central
         Tarrant at Fultondale
         Tharptown at Red Bay
         UMS-Wright at Charles Henderson
         Verbena at Isabella
         Walter Wellborn at Saks
         West Blocton at Montevallo
         West Point at Wilson
         Westbrook Christian at Glencoe
         White Plains at Ohatchee
         Wicksburg at Geneva County






Great Moments in Alabama High School Football History

Morris Higginbotham coached three different teams to divisional state championships in the 1950s. He won titles at Walnut Grove in 1952, West Blocton in 1955 and Enterprise in 1960.