News

We now have 819 teams &  
175,329 games on AHSFHS.org.


Search Site

AHSFHS Article Series


   The best of the best in Alabama High   
  School Football over the past 100 seasons.





2015 ASWA Poll 




The Alabama Sports Writers Association have released their rankings for this week.

ASWA High School Football Poll
Week 8 -- Oct. 14, 2015
(First place votes and record in parentheses).
    
Class 7A
1.    Bob Jones (25)(8-0)  336                                                
2.    Spain Park (4)(7-1)  268                                                
3.    James Clemens (7-1)  233                                                
4.    Central Phenix City (7-2)  195                                                
5.    McGill-Toolen (7-1)  150                                                
5.    Buckhorn (6-2)  150                                                
7.    Hoover (6-2)  86                                                
8.    Hewitt-Trussville (6-2)  73                                                
9.    Vestavia Hills (6-2)  61                                                
10.    Foley (6-3)  34                                                
Others receiving votes: Murphy (5-3) 22, Theodore (6-2) 22, Hazel Green (5-3) 9, Auburn (4-4) 8, Fairhope (6-2) 5, Prattville (5-3) 1.
    
Class 6A
1.    Clay-Chalkville (24)(8-0)  331                                                
2.    Spanish Fort (3)(8-0)  260                                                
3.    Opelika (2)(9-0)  244                                                
4.    Muscle Shoals (8-0)  205                                                
5.    Saraland (7-1)  163                                                
6.    Benjamin Russell (8-1)  130                                                
7.    McAdory (7-1)  105                                                
8.    Park Crossing (8-1)  83                                                
9.    Blount (7-1)  72                                                
10.    Gardendale (7-1)  42                                                
Others receiving votes: Austin (5-3) 8, Walker (7-1) 7, Homewood (6-2) 3.
    
Class 5A
1.    Jackson (29)(8-0)  348                                                
2.    St. Pauls (7-1)  257                                                
3.    Guntersville (8-0)  227                                                
4.    Greenville (8-0)  191                                                
5.    Beauregard (7-0)  153                                                
6.    Pleasant Grove (7-1)  138                                                
7.    Alexandria (7-0)  121                                                
8.    Russellville (7-1)  79                                                
9.    Demopolis (7-1)  72                                                
10.    Mortimer Jordan (7-1)  40                                                
Others receiving votes: Wenonah (8-0) 26, Madison Co. (5-2) 1. *-AHSAA allows a forfeit win over Butler because a contract existed.
    
Class 4A
1.    UMS-Wright (29)(8-0)  348                                                
2.    Cordova (8-0)  254                                                
3.    Leeds (7-2)  234                                                
4.    Andalusia (8-1)  181                                                
5.    Priceville (8-0)  161                                                
6.    Brooks (8-0)  149                                                
7.    Cleburne County (7-1)  121                                                
8.    Fayette County (6-2)  92                                                
9.    Saks (6-2)  53                                                
10.    Handley (7-1)  38                                                
Others receiving votes: Handley (6-1) 15, Oneonta (5-2) 3, Montevallo (7-1) 2, Deshler (4-3) 1, Munford (5-3) 1.
    
Class 3A
1.    Madison Academy (21)(7-1)  324                                                
2.    Gordo (8)(8-0)  284                                                
3.    Pike County (7-0)  229                                                
4.    T.R. Miller (7-1)  200                                                
5.    Piedmont (7-1)  173                                                
6.    Glencoe (7-1)  120                                                
7.    American Christian (7-1)  99                                                
8.    Lauderdale County (6-2)  82                                                
9.    Daleville (7-1)  66                                                
10.    Winfield (7-1)  36                                                
Others receiving votes: Bayside Acad. (6-2) 19, Montgomery Acad. (7-1) 14, Opp (5-3) 5, Oakman (5-3) 2.
    
Class 2A
1.    Elba (20)(8-0)  319                                                
2.    Tanner (8)(9-0)  282                                                
3.    Cleveland (1)(8-0)  231                                                
4.    G.W. Long (8-0)  207                                                
5.    Fyffe (7-1)  166                                                
6.    Red Bay (8-0)  143                                                
7.    Randolph County (8-0)  114                                                
8.    Washington County (7-1)  84                                                
9.    Mobile Christian (7-1)  48                                                
10.    Falkville (8-0)  35                                                
Others receiving votes: Ranburne (6-1) 13, Pickens Co. (7-1) 7, Fayetteville (7-1) 3, Flomaton (6-2) 1.
    
Class 1A
1.    Maplesville (25)(6-1)  336                                                
2.    Cedar Bluff (4)(8-0)  266                                                
3.    Linden (8-0)  227                                                
4.    Berry Fayette (7-1)  181                                                
5.    Georgiana (7-1)  175                                                
6.    Brantley (6-1)  122                                                
7.    Wadley (6-1)  100                                                
8.    Hackleburg (7-1)  76                                                
9.    Notasulga (6-2)  69                                                
10.    Decatur Heritage Christian (7-1)  67                                                
Others receiving votes: Hubbertville (5-2) 11, J.U. Blacksher (7-1) 9, Marion Co. (2-6) 6, S. Lamar (5-3) 4, McKenzie (5-3) 2, Autaugaville (5-3) 1, Talladega Co. Central (5-3) 1.
    
Class AISA
1.    Edgewood Academy (26)(9-0)  338                                                
2.    Bessemer Academy (1)(8-0)  260                                                
3.    Monroe Academy (2)(9-0)  243                                                
4.    Marengo Academy (6-1)  166                                                
4.    Abbeville Christian (8-0)  195                                                
6.    Lee-Scott Academy (6-1)  144                                                
7.    Escambia Academy (6-3)  112                                                
8.    Tuscaloosa Academy (6-2)  84                                                
9.    Clarke Prep (6-2)  61                                                
10.    Sparta Academy (7-2)  13                                                
Others receiving votes: Chambers Academy (6-2) 12, Jackson Academy (5-3) 7, Lowndes Academy (4-4) 6, Wilcox Academy (2-5) 5, Autauga Academy (4-4) 3, Northside Methodist (6-2) 3, Lakeside (4-4) 1.

    
    
The Alabama Sports Writers Association prep committee members are: Paul Beaudry (Chairman), Alabama Media Group; Josh Bean, AL.com; Brandon Miller, Anniston Star; Jonathan Deal, Athens News Courier; Adam Robinson, Brewton Standard; Ross Wood, Clarke Co. Democrat; Rob Rice, Blount Countian; Shannon Fagan, Cherokee Herald; Rob Ketcham, Cullman Times; Johnathan Bentley, Daily Mountain Eagle; Justin Graves, Decatur Daily; David Mundee, Dothan Eagle; Lee Peacock, Evergreen Courant; Gregg Dewalt, Florence TimesDaily; Will Gaines, Fort Payne Times-Journal; Jeremy Smith, Freelance (Demopolis); Chris McCarthy, Gadsden Messenger; J.J. Hicks, Gadsden Times; Daniel Boyette, Huntsville Times; Ben Thomas, Mobile Press-Register; Stacy Long, Montgomery Advertiser; Robert Carter, North Jefferson News; Will Sammon, Opelika-Auburn News; Shannon Allen, Sand Mountain Reporter; Jason Bowen, Scottsboro Daily Sentinel; Daniel Evans, Selma Times-Journal; Baker Ellis, Shelby County Reporter; Lavonte Young, Talladega Daily Home; Joey Chandler, Tuscaloosa News; Cory Diaz, Wetumpka Herald.






Great Moments in Alabama High School Football History

Murphy and Theodore battled through seven overtimes before the Panthers came out on top 33-26 in 1979.