News

We now have 821 teams &  
177,057 games on AHSFHS.org.


Search Site

AHSFHS Article Series


   The best of the best in Alabama High   
  School Football over the past 100 seasons.





2015 ASWA Poll 




The Alabama Sports Writers Association have released their rankings for this week.

ASWA High School Football Poll
Week 6 -- Sept. 30, 2015
(First place votes and record in parentheses).
    
Class 7A
1.    Hoover (29)(5-0)  348                                                
2.    Bob Jones (5-0)  252                                                
3.    James Clemens (4-1)  222                                                
4.    Prattville (4-1)  197                                                
5.    Central Phenix City (4-2)  154                                                
6.    Foley (5-1)  149                                                
7.    Buckhorn (4-1)  118                                                
8.    Spain Park (4-1)  57                                                
9.    Theodore (5-1)  49                                                
10.    Murphy (3-2)  42                                                
Others receiving votes: McGill-Toolen (4-1) 22, Vestavia Hills (4-1) 18, Jeff Davis (5-1) 8, Gadsden City (3-3) 5, Smiths Station (5-1) 5, Auburn (2-4) 2, Hewitt-Trussville (3-2) 2, Sparkman (2-3) 2, Lee-Montgomery (4-2) 1.
    
Class 6A
1.    Clay-Chalkville (24)(5-0)  331                                                
2.    Spanish Fort (3)(5-0)  256                                                
3.    Opelika (2)(5-0)  251                                                
4.    Muscle Shoals (6-0)  198                                                
5.    Saraland (4-1)  158                                                
6.    Benjamin Russell (5-0)  124                                                
7.    McAdory (3-1)  79                                                
8.    Homewood (4-1)  66                                                
9.    Park Crossing (4-1)  54                                                
10.    Blount (5-0)  49                                                
Others receiving votes: Hillcrest-Tuscaloosa (4-2) 47, Chelsea (5-0) 10, Gardendale (4-1) 10, Pinson Valley (4-2) 10, Walker (5-0) 5, Bessemer City (4-1) 2, Cullman (4-1) 1, Fort Payne (4-1) 1, Hartselle (4-1) 1.
    
Class 5A
1.    Jackson (29)(5-0)  348                                                
2.    St. Pauls (5-1)  244                                                
3.    Guntersville (5-0)  234                                                
4.    Mortimer Jordan (5-0)  167                                                
5.    Greenville (5-0)  138                                                
6.    Pleasant Grove (4-1)  132                                                
7.    Beauregard (4-0)  103                                                
8.    Russellville (4-1)  95                                                
9.    Demopolis (4-1)  87                                                
10.    Alexandria (4-0)  37                                                
Others receiving votes: Wenonah (5-0) 17, East Limestone (4-1) 16, Madison Co. (2-2) 11, St. John Paul II (0-5) 9, Calera (4-1) 6, Tallassee (4-2) 5, Etowah (3-2) 3, Vigor (3-1) 1.
    
Class 4A
1.    UMS-Wright (29)(5-0)  348                                                
2.    Cordova (5-0)  255                                                
3.    Leeds (4-2)  220                                                
4.    Saks (4-1)  182                                                
5.    Andalusia (5-1)  158                                                
6.    Priceville (5-0)  123                                                
7.    Fayette County (4-2)  89                                                
8.    Brooks (5-0)  77                                                
9.    Handley (5-0)  40                                                
10.    Dadeville (3-2)  33                                                
Others receiving votes: W.S. Neal (4-1) 29, Cleburne Co. (4-1) 24, Deshler (3-2) 24, Montevallo (6-0) 20, Northside (5-0) 20, Oneonta (4-1) 7, Elmore Co. (3-2) 2, Bibb Co. (3-3) 1, West Blocton (3-2) 1.
    
Class 3A
1.    Madison Academy (22)(4-1)  327                                                
2.    Gordo (7)(5-0)  281                                                
3.    Pike County (4-0)  220                                                
4.    T.R. Miller (5-1)  179                                                
5.    Piedmont (4-1)  169                                                
6.    Opp (4-1)  145                                                
7.    American Christian (5-0)  103                                                
8.    Oakman (4-1)  75                                                
9.    Lauderdale County (4-1)  62                                                
10.    Glencoe (4-1)  45                                                
Others receiving votes: Daleville (4-1) 24, Winfield (5-1) 14, Montgomery Acad. (4-1) 3, Slocomb (3-2) 3, Colbert Co. (2-3) 2, Walter Wellborn (3-2) 2.
    
Class 2A
1.    Elba (20)(5-0)  320                                                
2.    Tanner (9)(6-0)  285                                                
3.    Cleveland (5-0)  228                                                
4.    G.W. Long (5-0)  200                                                
5.    Fyffe (4-1)  170                                                
6.    Red Bay (6-0)  140                                                
7.    Randolph County (5-0)  114                                                
8.    Mobile Christian (5-0)  69                                                
9.    Flomaton (4-1)  54                                                
10.    Washington County (4-1)  32                                                
Others receiving votes: Pickens Co. (4-1) 16, Fayetteville (5-0) 8, LaFayette (4-1) 6, Ranburne (4-1) 6, Falkville (5-0) 4, Providence Chr. (4-1) 1.
    
Class 1A
1.    Hubbertville (12)(4-0)  290                                                
2.    Maplesville (14)(4-1)  288                                                
3.    Cedar Bluff (3)(5-0)  241                                                
4.    Hackleburg (5-0)  178                                                
5.    Linden (2-2)  165                                                
6.    Loachapoka (4-1)  147                                                
7.    Georgiana (5-1)  124                                                
8.    Brantley (3-2)  92                                                
9.    Wadley (4-1)  26                                                
10.    Berry Fayette (4-1)  25                                                
Others receiving votes: McKenzie (3-2) 23, Victory Chr. (4-0) 23, Notasulga (3-2) 13, J.U. Blacksher (4-1) 7, Decatur Heritage (4-1) 5, Millry (3-2) 5, Autaugaville (4-2) 1.
    
Class AISA
1.    Edgewood Academy (26)(6-0)  334                                                
2.    Bessemer Academy (5-0)  257                                                
3.    Monroe Academy (2)(6-0)  243                                                
4.    Escambia Academy (1)(4-2)  168                                                
4.    Abbeville Christian (5-0)  194                                                
6.    Marengo Academy (3-1)  141                                                
7.    Lee-Scott Academy (4-1)  115                                                
8.    Tuscaloosa Academy (4-1)  85                                                
9.    South Choctaw Academy (4-1)  34                                                
10.    Sparta Academy (5-1)  26                                                
Others receiving votes: Chambers Acad. (4-1) 11, Northside Methodist (4-1) 11, Autauga Acad. (3-2) 9, Morgan Acad. (2-3) 8, Pike Liberal (3-2) 7, Fort Dale Acad. (3-2) 5, Clarke Prep (3-2) 3, Glenwood (3-2) 2, Jackson Acad. (3-2) 1.

    
    
The Alabama Sports Writers Association prep committee members are: Paul Beaudry (Chairman), Alabama Media Group; Josh Bean, AL.com; Brandon Miller, Anniston Star; Jonathan Deal, Athens News Courier; Adam Robinson, Brewton Standard; Rob Rice, Blount Countian; Shannon Fagan, Cherokee Herald; Ross Wood, Clarke Co. Democrat; Rob Ketcham, Cullman Times; Johnathan Bentley, Daily Mountain Eagle; Justin Graves, Decatur Daily; David Mundee, Dothan Eagle; Lee Peacock, Evergreen Courant; Gregg Dewalt, Florence TimesDaily; Will Gaines, Fort Payne Times-Journal; Jeremy Smith, Freelance (Demopolis); Chris McCarthy, Gadsden Messenger; J.J. Hicks, Gadsden Times; Daniel Boyette, Huntsville Times; Ben Thomas, Mobile Press-Register; Stacy Long, Montgomery Advertiser; Robert Carter, North Jefferson News; Will Sammon, Opelika-Auburn News; Shannon Allen, Sand Mountain Reporter; Jason Bowen, Scottsboro Daily Sentinel; Daniel Evans, Selma Times-Journal; Baker Ellis, Shelby County Reporter; Lavonte Young, Talladega Daily Home; Joey Chandler, Tuscaloosa News; Cory Diaz, Wetumpka Herald.






Great Moments in Alabama High School Football History

Since 1966 the Colbert County Indians have made the state playoffs a record 37 times.