News

We now have 821 teams &  
177,057 games on AHSFHS.org.


Search Site

AHSFHS Article Series


   The best of the best in Alabama High   
  School Football over the past 100 seasons.





2015 ASWA Poll 




The Alabama Sports Writers Association have released their rankings for this week.

ASWA High School Football Poll
Week 10 -- Oct. 28, 2015
(First place votes and record in parentheses).
    
Class 7A
1.    Bob Jones (25)(9-0)  327                                                
2.    Spain Park (3)(8-1)  257                                                
3.    James Clemens (8-1)  228                                                
4.    McGill-Toolen (8-1)  190                                                
5.    Hoover (7-2)  153                                                
6.    Vestavia Hills (7-2)  141                                                
7.    Central Phenix City (7-3)  105                                                
8.    Foley (6-3)  71                                                
9.    Murphy (6-3)  46                                                
10.    Buckhorn (6-3)  28                                                
Hewitt-Trussville (6-3) 24, Auburn (5-4) 16, Lee-Montgomery (6-3) 6, Enterprise (5-4) 2, Theodore (6-3) 2.
    
Class 6A
1.    Clay-Chalkville (24)(9-0)  322                                                
2.    Spanish Fort (3)(9-0)  254                                                
3.    Opelika (1)(9-0)  231                                                
4.    Muscle Shoals (9-0)  198                                                
5.    Saraland (8-1)  155                                                
6.    Benjamin Russell (9-1)  136                                                
7.    McAdory (8-1)  109                                                
8.    Blount (8-1)  97                                                
9.    Walker (8-1)  31                                                
10.    Austin (6-3)  18                                                
Others receiving votes: Park Crossing (8-2) 17, Gardendale (7-2) 15, Chelsea (7-2) 8, Homewood (7-2) 5.
    
Class 5A
1.    Jackson (28)(9-0)  336                                                
2.    St. Pauls (8-1)  247                                                
3.    Guntersville (9-0)  220                                                
4.    Greenville (9-0)  194                                                
5.    Beauregard (8-0)  162                                                
6.    Russellville (8-1)  120                                                
7.    Demopolis (8-1)  101                                                
8.    Wenonah (9-0)  87                                                
9.    Mortimer Jordan (8-1)  70                                                
10.    Alexandria (7-1)  25                                                
Others receiving votes: Pleasant Grove (7-2) 21, East Limestone (7-2) 4, Eufaula (7-2) 3, Etowah (6-3) 2, Helena (7-2) 2, Anniston (4-4) 1, Vigor (5-3) 1.
    
Class 4A
1.    UMS-Wright (28)(9-0)  348                                                
2.    Cordova (9-0)  244                                                
3.    Leeds (8-2)  228                                                
4.    Andalusia (9-1)  191                                                
5.    Brooks (9-0)  167                                                
6.    Cleburne County (8-1)  145                                                
7.    Saks (7-2)  93                                                
8.    Priceville (8-1)  63                                                
9.    Fayette County (6-3)  48                                                
10.    Bibb County (7-3)  27                                                
Others receiving votes: DAR (7-2) 15, W.S. Neal (7-2) 14, Montevallo (8-1) 10, West Limestone (6-3) 5, Handley (7-2) 3, Dadeville (5-4) 2, Thomasville (6-4) 2, Trinity (7-3) 2, North Jackson (6-3) 1.
    
Class 3A
1.    Madison Academy (20)(8-1)  312                                                
2.    Gordo (8)(9-0)  275                                                
3.    T.R. Miller (8-1)  217                                                
4.    Piedmont (8-1)  191                                                
5.    Glencoe (8-1)  136                                                
6.    Daleville (8-1)  113                                                
7.    American Christian (8-1)  101                                                
8.    Lauderdale County (7-2)  90                                                
9.    Pike County (7-1)  79                                                
10.    Winfield (8-1)  46                                                
Others receiving votes: Bayside Acad. (7-2) 15, Montgomery Acad. (8-1) 12, Dale Co. (1-9) 8, Opp (6-3) 1.
    
Class 2A
1.    Elba (19)(9-0)  308                                                
2.    Tanner (8)(10-0)  273                                                
3.    Cleveland (1)(9-0)  225                                                
4.    G.W. Long (9-0)  197                                                
5.    Fyffe (8-1)  161                                                
6.    Red Bay (9-0)  139                                                
7.    Randolph County (9-0)  115                                                
8.    Washington County (8-1)  87                                                
9.    Mobile Christian (8-1)  49                                                
10.    Ranburne (7-1)  26                                                
Others receiving votes: Fayetteville (8-1) 6, New Brockton (8-1) 5, Falkville (8-1) 3, Flomaton (7-2) 1, Pickens Co. (7-2) 1.
    
Class 1A
1.    Maplesville (24)(7-1)  324                                                
2.    Cedar Bluff (4)(9-0)  261                                                
3.    Linden (6-2)  218                                                
4.    Georgiana (8-1)  179                                                
5.    Berry Fayette (8-1)  178                                                
6.    Brantley (7-2)  132                                                
7.    Wadley (7-1)  106                                                
8.    Notasulga (7-2)  67                                                
9.    Decatur Heritage Christian (8-1)  63                                                
9.    Hackleburg (8-1)  63                                                
Others receiving votes: Millry (6-3) 4, South Lamar (6-3) 1.
    
Class AISA
1.    Edgewood Academy (25)(9-0)  326                                                
2.    Bessemer Academy (1)(9-0)  251                                                
3.    Monroe Academy (2)(10-0)  235                                                
4.    Lee-Scott Academy (7-1)  165                                                
4.    Marengo Academy (7-1)  191                                                
6.    Abbeville Christian (8-1)  129                                                
7.    Escambia Academy (7-3)  121                                                
8.    Chambers Academy (7-2)  53                                                
9.    Tuscaloosa Academy (6-3)  41                                                
10.    Clarke Prep (6-3)  22                                                
Others receiving votes: Jackson Acad. (6-3) 18, S. Choctaw Acad. (6-3) 16, Northside Methodist (7-2) 15, Sparta Acad. (7-3) 7, Springwood (5-4) 3, Lowndes Acad. (5-4) 2, Autauga Acad. (5-4) 1.

    
    
The Alabama Sports Writers Association prep committee members are: Paul Beaudry (Chairman), Alabama Media Group; Josh Bean, AL.com; Brandon Miller, Anniston Star; Jonathan Deal, Athens News Courier; Adam Robinson, Brewton Standard; Ross Wood, Clarke Co. Democrat; Rob Rice, Blount Countian; Shannon Fagan, Cherokee Herald; Rob Ketcham, Cullman Times; Johnathan Bentley, Daily Mountain Eagle; Justin Graves, Decatur Daily; David Mundee, Dothan Eagle; Lee Peacock, Evergreen Courant; Gregg Dewalt, Florence TimesDaily; Will Gaines, Fort Payne Times-Journal; Chris McCarthy, Gadsden Messenger; J.J. Hicks, Gadsden Times; Daniel Boyette, Huntsville Times; Ben Thomas, Mobile Press-Register; Stacy Long, Montgomery Advertiser; Robert Carter, North Jefferson News; Will Sammon, Opelika-Auburn News; Shannon Allen, Sand Mountain Reporter; Jason Bowen, Scottsboro Daily Sentinel; Daniel Evans, Selma Times-Journal; Baker Ellis, Shelby County Reporter; Lavonte Young, Talladega Daily Home; Joey Chandler, Tuscaloosa News; Cory Diaz, Wetumpka Herald. Not voting: Jeremy Smith, Freelance (Demopolis).






Great Moments in Alabama High School Football History

The Hazlewood Golden Bears have won 11 state titles. The most of any team in any classification since the playoffs began in 1966.