News

We now have 819 teams &  
175,329 games on AHSFHS.org.


Search Site

AHSFHS Article Series


   The best of the best in Alabama High   
  School Football over the past 100 seasons.





2014 ASWA Week 2 Poll 




Bob Jones hits No. 1 spot for the first time in school history

By PAUL BEAUDRY
For The ASWA

For the first time since 2011, Hoover is not the top-ranked team in its class.

For the first time ever, Bob Jones is the top-ranked team in its class.

A 35-14 loss to Colquitt County (Ga.) meant the Bucs' first 0-2 start since 1994. Coupled with the Patriots opening the season with a 28-7 win over Decatur, the Bucs dropped to No. 2 for the first time since the final poll of 2011 and Bob Jones rose to the top spot for the first time in the school's 41-year football history, according to ahsfhs.org.

Hoover wasn't the only No. 1 to tumble. A 56-50 loss to Class 3A Colbert County dropped Tanner from the top spot in Class 2A and into No. 3. Fyffe moved into the top spot.

The other leaders stayed the same with Class 6A Spanish Fort, Class 5A St. Paul's, Class 4A Leeds, Class 3A Madison Academy, Class 1A Brantley and the Alabama Independent Schools Association's Edgewood Academy all remaining on top of their respective classes.

The marquee game in the state this week involves just one ranked team - Class 7A No. 6 Vestavia Hills as the Rebels host 1-0 Oak Mountain; should the Rebels win, coach Buddy Anderson would become the state's all-time winningest coach with 310 wins - all at Vestavia - and eclipse the mark of 309 set by Waldon Tucker at Demopolis Academy, Gordo and Fayette County.

Otherwise, Class 7A No. 3 McGill-Toolen hosts No. 7 Fairhope, Class 6A No. 6 Blount is at No. 9 Daphne, No. 7 Muscle Shoals is at No. 8 Florence, Class 5A No. 4 Charles Henderson is at 3A No. 4 Dale County,  Class 4A No. 1 Leeds hosts No. 9 Munford, Class 3A No. 9 Bayside Academy hosts No. 2 T.R. Miller, No. 7 Glencoe hosts No. 8 Walter Wellborn, Class 2A No. 3 Tanner is at No. 9 Addison, and AISA No. 7 Marengo Academy hosts No. 8 Clarke Prep.

Class 7A
1. Bob Jones (21) (1-0)   324
2. Hoover (8) (0-2)   265
3. McGill-Toolen (1) (1-0)   246
4. Spain Park (2-0)   203
5. Central-Phenix City (2-0)   167
6. Vestavia Hills (1-0)   148
7. Fairhope (2-0)   142
8. Gadsden City (2-0)   101
9. Foley (1-1)   44
10. Prattville (1-0)   38
Others receiving votes: Auburn (0-2) 10, Baker (2-0) 10, Smiths Station (2-0) 9, Huntsville (1-0) 2, Tuscaloosa Co. (1-0) 1.

Class 6A
1. Spanish Fort (28) (2-0)   353
2. Clay-Chalkville (2) (2-0)   275
3. Shades Valley (2-0)   229
4. Opelika (1-0)   199
5. Carver-Montgomery (1-0)   190
6. Blount (1-0)   135
7. Muscle Shoals (1-0)   103
8. Florence (0-1)   96
9. Daphne (0-1)   43
10. Saraland (1-0)   34
Others receiving votes: Hartselle (2-0) 21, Benjamin Russell (2-0) 9, Decatur (1-1) 6, Hueytown (1-1) 6, Bessemer City (0-2) 3, Wetumpka (2-0) 3, Arab (2-0) 1, Baldwin Co. (2-0) 1, Fort Payne (1-0) 1, Oxford (1-1) 1, Southside-Gadsden (1-1) 1

Class 5A
1. St. Paul's (30) (2-0)   360
2. Pleasant Grove (1-0)   262
3. Jackson (1-0)   225
4 Charles Henderson (1-0)   183
5. Vigor (0-1)   172
6. J.O. Johnson (1-0)   163
7. Central-Clay Co. (1-1)   130
8. Guntersville (1-0)   101
9. Mortimer Jordan (1-0)   23
10. Sylacauga (2-0)   22
Others receiving votes:  Calera (1-0) 13, Russellville (1-0) 9, Dora (1-1) 8, Etowah (0-2) 7, Parker (1-0) 6, Demopolis (0-1) 5, Marbury (2-0) 4, West Point (1-0) 4, Eufaula (1-0) 3, Madison Co. (0-1) 3, Alexandria (0-1) 2, East Limestone (1-0) 2, Tallassee (1-1) 2, Lincoln (0-1) 1.

Class 4A
1. Leeds (30) (2-0)   360
2. UMS-Wright (1-0)   270
3. Straughn (1-0)   223
4. Saks (1-0)   200
5. Thomasville (2-0)   185
6. Hamilton (2-0)   119
7. Dadeville (0-1)   116
8. Haleyville (2-0)   33
9t. Munford (1-1)   32
9t. Oneonta (0-1)   32
Others receiving votes: Jacksonville (2-0) 27, Deshler (0-1) 26, Fayette Co. (1-1) 18, St. James (1-0) 12, Handley (1-0) 10, Andalusia (0-2) 8, Ashford (2-0) 8, W.S. Neal (2-0) 7, Northside (2-0) 5, North Jackson (0-1) 4, Bibb Co. (0-2) 3, Locust Fork (2-0) 3, Wilson (2-0) 3, Brooks (1-0) 2, Priceville (1-0) 2, Clarke Co. (0-1) 1, Sardis (1-0) 1.

Class 3A
1. Madison Acad. (22) (1-1)   336
2. T.R. Miller (8) (2-0)   284
3. Piedmont (1-0)   244
4. Dale Co. (2-0)   206
5. Colbert Co. (1-0)   180
6. Pike Co. (1-0)   135
7. Glencoe (1-0)   120
8. Walter Wellborn (0-1)   77
9. Bayside Acad. (1-0)   32
10. Midfield (0-1)   26
Others receiving votes: Gordo (1-0) 16, Lauderdale Co. (1-1) 10, Hillcrest-Evergreen (1-0) 9, Montgomery Acad. (2-0) 9, Lexington (2-0) 5, Oakman (1-0) 4, Sylvania (0-1) 4, Daleville (0-1) 3, Aliceville (2-0) 2, Fultondale (1-1) 2, Plainview (0-1) 2, Geraldine (0-1) 1, Lamar Co. (2-0) 1, Opp (1-1) 1, Sand Rock (1-0) 1.

Class 2A
1. Fyffe (18) (1-0)   320
2. Washington Co. (4) (1-0)   264
3. Tanner (8) (1-1)   263
4. G.W. Long (1-0)   197
5. Lanett (1-1)   187
6. Sweet Water (0-1)   136
7. Falkville (2-0)   111
8. Reeltown (2-0)   79
9. Addison (1-1)   67
10. Pickens Co. (1-1)   37
Others receiving votes: Geneva Co. (1-0) 15, Cottonwood (0-1) 12, Ranburne (1-0) 6, Flomaton (2-0) 5, Mobile Chr. (1-0) 4, Elba (1-0) 2, Cleveland (1-0) 1, Cold Springs (2-0) 1, Hatton (1-0) 1, Leroy (1-0) 1, St. Luke's (1-0) 1.

Class 1A
1. Brantley (21) (1-0)   333
2. Maplesville (9) (1-0)   286
3. Hubbertville (2-0)   229
4. Linden (0-1)   189
5. Ragland (1-0)   175
6. R.A. Hubbard (1-1)   134
7. Cedar Bluff (0-1)   52
8. Loachapoka (0-1)   51
9. Autaugaville (1-0)   43
10. A.L. Johnson (1-1)   35
Others receiving votes: Donoho (1-0) 28, Valley Head (0-1) 25, McKenzie (1-0) 23, Georgiana (2-0) 22, Marion Co. (1-1) 20, Phillips (2-0) 17, Millry (1-0) 12, Isabella (1-0) 8, Marengo (1-0) 6, Berry (1-1) 5, Verbena (1-0) 4, Spring Garden (1-0) 3, Winterboro (1-0) 3, J.U. Blacksher (1-0) 2, Wadley (1-0) 2, Ellwood Chr. (1-0) 1, Kinston (1-0) 1, Meek (1-1) 1.

AISA
1. Edgewood Acad. (29) (1-0)   357
2. Restoration (1-0)   259
3. Bessemer Acad. (1-0)   242
4. Monroe Acad. (1) (2-0)   212
5. Wilcox Acad. (1-0)   180
6. Escambia Acad. (1-0)   146
7. Marengo Acad. (0-1)   107
8. Clarke Prep (0-0)   100
9. S. Choctaw Acad. (1-0)   48
10. Autauga Acad. (0-1)   34
Others receiving votes: Abbeville Chr. (2-0) 7, Tuscaloosa Acad. (0-1) 7, Pike Liberal (2-0) 4, Sparta Acad. (1-0) 3, Southern Acad. (0-1) 2, Lee-Scott (1-0) 1, Macon-East (1-1) 1.

The Alabama Sports Writers Association prep committee members are: Paul Beaudry (Chairman), Alabama Media Group; Ed Bailey, Alexander City Outlook; Andrew Garner, Andalusia Star-News; Jonathan Deal, Athens News Courier; Brandon Miller, Anniston Star; Jeff Sentell, Birmingham News; Adam Robinson, Brewton Standard; Rob Rice, Blount Countian; Shannon Fagan, Cherokee Herald; Ross Wood, Clarke Co. Democrat; Rob Ketcham, Cullman Times; Johnathan Bentley, Daily Mountain Eagle; Justin Graves, Decatur Daily; David Mundee, Dothan Eagle; Lee Peacock, Evergreen Courant; Newton Peters, Florala News; Gregg Dewalt, Florence TimesDaily; Jeremy Smith, Freelance (Demopolis); Chris McCarthy, Gadsden Messenger; J.J. Hicks, Gadsden Times; Brent Maze, Hartselle Enquirer; Daniel Boyette, Huntsville Times; Ben Thomas, Mobile Press-Register; Stacy Long, Montgomery Advertiser; Robert Carter, North Jefferson News; Tom Green, Opelika-Auburn News; Shannon Allen, Sand Mountain Reporter; Jason Bowen, Scottsboro Daily Sentinel; Daniel Evans, Selma Times-Journal; Griffin Pritchard, Tallassee Tribune; Joey Chandler, Tuscaloosa News.  Not voting: Lavonte Young, Talladega Daily Home; Cory Diaz, Wetumpka Herald.

 








Great Moments in Alabama High School Football History

The Super 6 State Championships began in 1996. Since then all title games were played at Legion Field in Birmingham until 2009.