News

We now have 819 teams &  
175,329 games on AHSFHS.org.



Search Site

AHSFHS Article Series


   The best of the best in Alabama High   
  School Football over the past 100 seasons.







2011 Football Playoffs



Week 1 Week 2 Week 3 Week 4 Week 5 Week 6 Week 7 Week 8 Week 9 Week 10

AHSAA Football Playoffs Open With 6 Defending Champs


           MONTGOMERY - All six defending state champions return to the Alabama High School Athletic Association state football playoffs opening Friday (Nov. 4) with all games scheduled for 7 p.m.
                The teams back to defend their 2010 titles include Class 1A Sweet Water (7-3), Class 2A Leroy (6-4), Class 3A Leeds (8-2), Class 4A Thomasville (9-1), Class 5A Spanish Fort (7-3) and Class 6A Daphne (9-1).
                A total of 20 schools head into the first round still unbeaten, including Bayside Academy (10-0) coached by Phil Lazenby. It marks the Admirals' first-ever undefeated regular season.     
           Other undefeated teams include Class 1A: Maplesville (10-0) and Ragland (10-0); Class 2A: Elba (10-0), Fyffe (10-0) and Tanner (10-0); Class 3A: Handley (10-0), Bayside Academy (10-0), Piedmont (10-0) and Hanceville (10-0); Class 4A: Jackson (10-0), Andalusia (10-0), Dadeville (10-0), Bibb County (10-0) and North Jackson (10-0); Class 5A: Saint Paul's (10-0), Greenville (10-0), Hueytown (10-0) and Hartselle (10-0); Class 6A: Hillcrest-Tuscaloosa (10-0) and Mountain Brook (10-0).
                The second round playoff games are scheduled Friday, Nov. 11, followed by the quarterfinals Nov. 18, the semifinals Nov. 25 and the Super 6 state finals Dec. 1-2 at Bryant-Denny Stadium on the campus of the University of Alabama in Tuscaloosa.

 


FIRST ROUND PAIRINGS

(All first-round games are scheduled Friday, Nov. 4, at 7 p.m. Pairings are listed in bracket order.

 

Class 1A

A.L. Johnson (4-5) at Pickens County (9-1), Reform

Loachapoka  (4-6) at Brantley (8-1)

Keith  (8-2) at Sweet Water (7-3)

Kinston  (3-7) at Winterboro (9-1)

 

Notasulga  (5-5) at Geneva County (5-5), Hartford

McIntosh  (5-5) at Maplesville (10-0)

Pleasant Home (7-3) at Saint Jude (9-1), Montgomery Catholic HS Field

Autaugaville (4-6) at Linden (9-1), Marengo HS, Dixons Mill

 

Berry (9-1) at Addison (9-1)

Gaylesville (3-7) at Ragland (10-0)

Hackleburg  (7-3) at Lynn (8-2)

Appalachian (6-4) at Collinsville (9-1)

 

Gaston (7-3) at Donoho (9-1), Anniston

Hubbertville (7-3) at Shoals Christian (7-3), Florence

Akron (6-4) at Cedar Bluff (5-5) 

R.A. Hubbard (7-3) at Marion County (9-1), Guin

 

Class 2A

Southern Choctaw (8-2) at Vincent (8-2)

Houston Academy (5-4) at Elba (10-0)

Billingsley (7-3) at Flomaton (9-1)

Goshen (6-4) at G.W. Long (9-1), Skipperville

 

Barbour County  (7-3) at Zion Chapel (8-2), Jack

Mobile Christian (5-5) at American Christian (9-1), Tuscaloosa

Highland Home (7-3) at Providence Christian (7-3), Dothan

Isabella (6-4) at Leroy (6-4)

 

Woodland (6-4) at Colbert Heights (8-2)

Sumiton Christian (6-4) at Fyffe (10-0)

Lexington (5-5) at Reeltown (7-3)

Sand Rock (6-4) at Tanner (10-0)

 

Fultondale (8-2) at North Sand Mountain (9-1), Higdon

LaFayette (7-3) at Red Bay (9-1)

Ider (7-3) at Oakman (7-3)

Lamar County (6-4) at Lineville (7-3)

 

 

Class 3A

Washington County (8-2) at Aliceville (5-5)

Walter Wellborn (7-3) at Opp (6-4)

Greensboro (5-5) at T.R. Miller (8-2), Brewton

Slocomb (8-2) at Handley (10-0), Roanoke

 

Leeds (8-2) at Abbeville (8-2)

Trinity Presbyterian (6-4) at Gordo (7-3)

Luverne (7-3) at Clay County (9-1), Ashland

Montevallo (4-5) at Bayside Academy (10-0), Daphne

 

Cordova  (6-4) at Sheffield (8-2), Tuscumbia

Geraldine (5-5) at Piedmont (10-0)

Rogers (8-2) at Hamilton (8-2)

Saks (6-3) at Sardis (9-1)

 

Sylvania  (8-2) at Glencoe (8-2)

Holly Pond (5-5) at Lauderdale County (9-1), Rogersville

Weaver (7-3) at Madison Academy (8-2), Madison

Elkmont (6-4) at Hanceville (10-0)

 

 

Class 4A

UMS-Wright (6-4) at Greene County (7-3), Eutaw

Elmore County (6-4) at Andalusia (10-0)

West Blocton  (7-3) at Thomasville (9-1)

Straughn (6-4) at Dadeville (10-0)

 

Lincoln (6-4) at Saint James (8-2), Montgomery

Saraland (6-4) at Bibb County (10-0), Centreville

Headland (6-4) at Beauregard (9-1)

Sumter Central (4-6) at Jackson (10-0)

 

Dora (8-2) at Brooks (8-2), Killen

Cherokee County (5-5) at Anniston (6-4)

Central-Florence (7-3) at Fayette County (7-3), Fayette

Cleburne County (5-5) at North Jackson (10-0), Stevenson

 

Fairview (7-3) at Alexandria (7-3)

Corner (6-4) at Deshler (9-1), Tuscumbia

Oneonta (8-2) at Guntersville (8-2)

West Limestone (5-5) at Midfield (6-4)

 

Class 5A

Spanish Fort (7-3) at Fairfield (9-1)

Brookwood (4-6) at Valley (8-2)

McAdory (6-4) at Vigor (8-2), Prichard

Tallassee (4-6) at Greenville (10-0)

 

Paul Bryant (6-4) at Eufaula (9-1)

LeFlore (3-7) at Hueytown (10-0)

Charles Henderson (5-5) at Demopolis (6-4)

Woodlawn (7-3) at Saint Paul's (9-1), Mobile

 

Pinson Valley (8-2) at East Limestone (7-3)

Boaz (5-5) at Hartselle (10-0)

Russellville (5-5) at Center Point (9-1)

Curry (5-5) at Etowah (9-1)

 

Albertville (7-3) at Cullman (7-3)

Chelsea (7-3) at Muscle Shoals (9-1)

Walker (6-4) at Fort Payne (9-1)

Athens (4-6) at Briarwood Christian (9-1)

 

Class 6A

Murphy (6-4) at Carver-Montgomery (7-3)

Dothan (6-4) at McGill-Toolen (9-1), Lipscomb Complex, Mobile

Benjamin Russell (6-4) at Davidson (7-3), at Baker HS, Mobile

Foley (7-3) at Central-Phenix City (8-2)

 

Opelika (7-2) at Daphne (9-1)

Alma Bryant (3-7) at Prattville (7-2)

Fairhope (8-2) at Auburn  (8-1)

Jeff Davis (6-4) at Blount (9-1), Eight Mile

 

Minor  (7-3) at Huntsville (7-3), Milton Frank Stadium

Gadsden City (6-4) at Mountain Brook (10-0)

Hazel Green (7-3) at Northridge (9-1), Tuscaloosa

Spain Park (5-5) at Oxford (9-1)

 

Hewitt-Trussville (8-2) at Hoover (9-1)

Tuscaloosa County (5-5) at Bob Jones (9-1), Madison

Vestavia Hills (6-4) at Austin (7-3), Shorty Ogle Stadium, Decatur

Decatur (5-5) at Hillcrest-Tuscaloosa (10-0)  

ALABAMA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION 
Ron Ingram / Director of Communications / 334-263-6994





Great Moments in Alabama High School Football History

The Hazlewood Golden Bears have won 11 state titles. The most of any team in any classification since the playoffs began in 1966.