News

    AHSFHS.org strives to provide the most accurate information possible. If you can assist in completing missing information, join us in the forums or email dparker@ahsfhs.org.


Search Site


 Basketball Tournament Summary


 
 High School

 , AL
Colors:

  Regional Tournament History 
 

 2021
Class: 5A      Region:     Area: 1
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
 Area    -   
 Area    -   
 Area    -   
 Area    -   Jackson
Region Championship
 Area    -   
 Area    -   
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
 Area    -   

 2020
Class: 2A      Region:     Area: 1
 Area    -   
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
 Area    -   
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
 Area    -   
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
 Area    -   
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
 Area    -   

 2019
Class: 3A      Region:     Area: 1
 Area    -   
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
 Area    -   
 Area    -   
Region Championship
 Area    -   
 Area    -   

 2018
Class: 5A      Region:     Area: 7
 Area    -   
 Area    -   

 2015
Class: 1A      Region:     Area: 10
 Area    0-0   
Region Championship
 Area    0-0   
 Area    0-0   Sacred Heart
 Area    0-0   Ragland

 2003
Class: 1A      Region:     Area: 2
 Area    0-0   J.F. Shields
 Area    0-0   Pleasant Home
Region Championship
 Area    0-0   Cottonwood
Region Championship
 Area    0-0   Winterboro
 Area    0-0   Talladega County Central
Region Championship
 Area    0-0   Meek
 Area    0-0   Phillips Bear Creek
Region Championship
 Area    0-0   Section
 Area    0-0   Skyline
Region Championship
 Area    0-0   G.W. Long
Region Championship
 Area    0-0   R.C. Hatch
 Area    0-0   Keith
Region Championship
 Area    0-0   Hale County
Region Championship
 Area    0-0   T.R. Miller
 Area    0-0   Clarke County
Region Championship
 Area    0-0   Abbeville
 Area    0-0   Elba
Region Championship
 Area    0-0   Lanett
 Area    0-0   LaFayette
Region Championship
 Area    0-0   Sumter County
Region Championship
 Area    0-0   Winfield
 Area    0-0   Sulligent
Region Championship
 Area    0-0   Monroe County
Region Championship
 Area    0-0   Central Coosa
Region Championship
 Area    0-0   Childersburg
Region Championship
 Area    0-0   Wilcox Central
 Area    0-0   Escambia County
Region Championship
 Area    0-0   Pleasant Grove
Region Championship
 Area    0-0   Central Phenix City
 Area    0-0   Opelika
Region Championship
 Area    0-0   Carver Montgomery
 Area    0-0   Sidney Lanier

 2001
Class: 1A      Region:     Area: 5
 Area    0-0   Autaugaville
Region Championship
 Area    0-0   Carrollton
Region Championship
 Area    0-0   Hubbertville
Region Championship
 Area    0-0   Decatur Heritage Christian
Region Championship
 Area    0-0   Hazlewood
Region Championship
 Area    0-0   Red Level
Region Championship
 Area    0-0   Geneva County

 2000
Class: 1A      Region:     Area: 1
 Area    0-0   Millry
 Area    0-0   Coffeeville
 Area    0-0   St. Pauls
 Area    0-0   J.F. Shields
 Area    0-0   
Region Championship
 Area    0-0   New Brockton
 Area    0-0   Red Level
 Area    0-0   Brantley
 Area    0-0   Leroy
 Area    0-0   Washington County
 Area    0-0   Thomasville
 Area    0-0   Clarke County
 Area    0-0   Pleasant Home
Region Championship
 Area    0-0   Florala
 Area    0-0   Houston Academy
 Area    0-0   Monroe County
 Area    0-0   Wilcox Central
 Area    0-0   Clayton
 Area    0-0   Elba
Region Championship
 Area    0-0   Goshen
 Area    0-0   Calhoun
 Area    0-0   A.L. Johnson
 Area    0-0   Abbeville
 Area    0-0   Headland
 Area    0-0   Marengo
 Area    0-0   Andalusia
Region Championship
 Area    0-0   B.T. Washington
 Area    0-0   Akron
 Area    0-0   Paramount
 Area    0-0   Valley
Region Championship
 Area    0-0   Autaugaville
 Area    0-0   LaFayette
 Area    0-0   Lanett
 Area    0-0   
 Area    0-0   Stanhope Elmore
 Area    0-0   St. Jude
 Area    0-0   Prattville
 Area    0-0   Sidney Lanier
Region Championship
 Area    0-0   Jeff Davis
 Area    0-0   Isabella
 Area    0-0   Fayetteville
Region Championship
 Area    0-0   Edward Bell
 Area    0-0   Loachapoka
 Area    0-0   
 Area    0-0   Central Coosa
 Area    0-0   Childersburg
 Area    0-0   Reeltown
 Area    0-0   Briarwood
 Area    0-0   Horseshoe Bend
 Area    0-0   Vincent
Region Championship
 Area    0-0   Fairfield
 Area    0-0   McAdory
Region Championship
 Area    0-0   
 Area    0-0   Phillips Bear Creek
Region Championship
 Area    0-0   Weaver
Region Championship
 Area    0-0   Winfield
 Area    0-0   Hamilton
 Area    0-0   Westminster Christian
 Area    0-0   Decatur Heritage Christian

 1999
Class: 1A      Region:     Area: 1
 Area    0-0   Coffeeville
 Area    0-0   
 Area    0-0   Alma Bryant
 Area    0-0   Excel
 Area    0-0   UMS-Wright
Region Championship
 Area    0-0   Washington County
 Area    0-0   McIntosh
 Area    0-0   Clarke County
 Area    0-0   Frisco City
 Area    0-0   
 Area    0-0   Pleasant Home
 Area    0-0   Mary Montgomery
Region Championship
 Area    0-0   Florala
 Area    0-0   
 Area    0-0   Houston Academy
 Area    0-0   Clayton
Region Championship
 Area    0-0   Goshen
 Area    0-0   Dothan
 Area    0-0   Enterprise
 Area    0-0   Andalusia
 Area    0-0   
 Area    0-0   A.L. Johnson
 Area    0-0   Marengo
Region Championship
 Area    0-0   Sunshine
 Area    0-0   Akron
 Area    0-0   
 Area    0-0   Central Phenix City
 Area    0-0   Linden
Region Championship
 Area    0-0   Maplesville
 Area    0-0   R.C. Hatch
 Area    0-0   Calera
 Area    0-0   Charles Henderson
 Area    0-0   
 Area    0-0   Sidney Lanier
 Area    0-0   
 Area    0-0   Autaugaville
Region Championship
 Area    0-0   Isabella
 Area    0-0   Verbena
 Area    0-0   Carver Montgomery
 Area    0-0   
Region Championship
 Area    0-0   
 Area    0-0   Reeltown
 Area    0-0   Horseshoe Bend
 Area    0-0   Vincent
 Area    0-0   Briarwood
 Area    0-0   
Region Championship
 Area    0-0   Dora
 Area    0-0   Holt
 Area    0-0   
 Area    0-0   Marion County
 Area    0-0   Pickens County
Region Championship
 Area    0-0   
 Area    0-0   
Region Championship
 Area    0-0   
 Area    0-0   St. Bernard
 Area    0-0   Parrish
 Area    0-0   
Region Championship
 Area    0-0   
Region Championship
 Area    0-0   Austin
 Area    0-0   Lawrence County
 Area    0-0   West Point
Region Championship
 Area    0-0   Hamilton
 Area    0-0   
 Area    0-0   Madison Academy
 Area    0-0   Westminster Christian
Region Championship
 Area    0-0   Lee Huntsville

 1998
Class: 3A      Region:     Area: 1
 Area    0-0   UMS-Wright
Region Championship
 Area    0-0   Elba
 Area    0-0   Headland
Region Championship
 Area    0-0   St. Jude
Region Championship
 Area    0-0   Loachapoka
 Area    0-0   Notasulga
Region Championship
 Area    0-0   Carbon Hill
 Area    0-0   Cordova
Region Championship
 Area    0-0   Akron
 Area    0-0   Sunshine
Region Championship
 Area    0-0   Wenonah
 Area    0-0   West End
 Area    0-0   Fairfield
Region Championship
 Area    0-0   
 Area    0-0   Midfield
Region Championship
 Area    0-0   Minor
 Area    0-0   White Plains
Region Championship
 Area    0-0   Section
 Area    0-0   Skyline
 Area    0-0   Pisgah
 Area    0-0   Sylvania
 Area    0-0   Austin
Region Championship
 Area    0-0   

 1997
Class: 3A      Region:     Area: 7
 Area    0-0   Fultondale
 Area    0-0   Carbon Hill
Region Championship
 Area    0-0   
 Area    0-0   
 Area    0-0   Good Hope
 Area    0-0   Vinemont
 Area    0-0   
Region Championship
 Area    0-0   Dora
Region Championship
 Area    0-0   Minor
 Area    0-0   
 Area    0-0   Gaylesville
 Area    0-0   Crossville
Region Championship
 Area    0-0   Austin
 Area    0-0   
 Area    0-0   Speake
Region Championship
 Area    0-0   East Limestone
 Area    0-0   Elkmont
 Area    0-0   Hamilton
 Area    0-0   Lawrence County
 Area    0-0   
Region Championship
 Area    0-0   J.O. Johnson
 Area    0-0   Lee Huntsville

 1996
Class: 2A      Region:     Area: 2
 Area    0-0   J.F. Shields
Region Championship
 Area    0-0   Rehobeth
Region Championship
 Area    0-0   Opp
 Area    0-0   Louisville
 Area    0-0   Luverne
 Area    0-0   Houston Academy
Region Championship
 Area    0-0   Keith
Region Championship
 Area    0-0   Loachapoka
 Area    0-0   Notasulga
Region Championship
 Area    0-0   Lineville
 Area    0-0   Isabella
 Area    0-0   Randolph County
 Area    0-0   
Region Championship
 Area    0-0   Akron
 Area    0-0   Horseshoe Bend
 Area    0-0   Sunshine
Region Championship
 Area    0-0   Ohatchee
Region Championship
 Area    0-0   Crossville
 Area    0-0   Minor
Region Championship
 Area    0-0   Sylvania
 Area    0-0   Plainview
Region Championship
 Area    0-0   Cherokee
 Area    0-0   Hazlewood
Region Championship
 Area    0-0   Brooks
 Area    0-0   Collinsville
 Area    0-0   Woodville
 Area    0-0   Austin
 Area    0-0   Decatur

 1995
Class: 5A      Region: 7
 Sub-Regional    0-0   Emma Sansom
 Sub-Regional    0-0   Gadsden
 Sub-Regional    0-0   Sylacauga
 Sub-Regional    0-0   B.B. Comer
 Sub-Regional    0-0   Briarwood
 Sub-Regional    0-0   Holtville
 Sub-Regional    0-0   Houston County
 Sub-Regional    0-0   Louisville
 Sub-Regional    0-0   Madison County
 Sub-Regional    0-0   Pisgah
 Sub-Regional    0-0   Cold Springs
 Sub-Regional    0-0   Skyline
 Sub-Regional    0-0   Vincent
 Sub-Regional    0-0   Athens Bible
 Sub-Regional    0-0   Cedar Bluff
 Sub-Regional    0-0   Woodville

 1994
Class: 1A      Region:     Area: 1
 Area    0-0   Millry
 Area    0-0   
Region Championship
 Area    0-0   
Region Championship
 Area    0-0   Brantley
 Area    0-0   
Region Championship
 Area    0-0   
 Area    0-0   Houston Academy
Region Championship
 Area    0-0   Notasulga
 Area    0-0   
Region Championship
 Area    0-0   Athens
 Area    0-0   Hazel Green

 1993
Class: 5A      Region:     Area: 1
 Area    0-0   
 Area    0-0   T.R. Miller
 Area    0-0   Southern Choctaw
Region Championship
 Area    0-0   J.F. Shields
Region Championship
 Area    0-0   Slocomb
 Area    0-0   Houston County
Region Championship
 Area    0-0   Elba
 Area    0-0   Houston Academy
Region Championship
 Area    0-0   Goshen
 Area    0-0   Holtville
 Area    0-0   Valley
Region Championship
 Area    0-0   Jeff Davis
 Area    0-0   Trinity
Region Championship
 Area    0-0   Montevallo
 Area    0-0   Autaugaville
Region Championship
 Area    0-0   Calera
 Area    0-0   Anniston
 Area    0-0   Winterboro
Region Championship
 Area    0-0   Pelham
 Area    0-0   Vestavia Hills
 Area    0-0   Carver Birmingham
 Area    0-0   Midfield
Region Championship
 Area    0-0   Phillips Birmingham
 Area    0-0   Ramsay
Region Championship
 Area    0-0   Clay County
 Area    0-0   Randolph County
 Area    0-0   Holy Family
 Area    0-0   Parrish
Region Championship
 Area    0-0   Shades Valley
Region Championship
 Area    0-0   Addison
 Area    0-0   Lynn
Region Championship
 Area    0-0   East Limestone
 Area    0-0   New Hope

 1992
Class: 3A      Region:     Area: 2
 Area    0-0   Louisville
 Area    0-0   Calhoun
Region Championship
 Area    0-0   South Lamar
Region Championship
 Area    0-0   Leeds
 Area    0-0   Tarrant
 Area    0-0   
 Area    0-0   Fairfield
 Area    0-0   Midfield
 Area    0-0   
 Area    0-0   Vestavia Hills
Region Championship
 Area    0-0   Pell City
 Area    0-0   Ramsay
 Area    0-0   
 Area    0-0   Corner
 Area    0-0   Hayden
Region Championship
 Area    0-0   Wenonah
 Area    0-0   West End
 Area    0-0   Gilmore Bell
 Area    0-0   Parrish
Region Championship
 Area    0-0   Donoho
Region Championship
 Area    0-0   Springville
 Area    0-0   Warrior
 Area    0-0   Hewitt-Trussville
 Area    0-0   Huffman
Region Championship
 Area    0-0   J.O. Johnson

 1991
Class: 3A      Region:     Area: 2
 Area    0-0   
Region Championship
 Area    0-0   Cold Springs
 Area    0-0   Marion County
 Area    0-0   Sunshine
Region Championship
 Area    0-0   Danville
 Area    0-0   
 Area    0-0   Holly Pond
Region Championship
 Area    0-0   Cherokee
 Area    0-0   
 Area    0-0   Phil Campbell
 Area    0-0   Spring Garden
Region Championship
 Area    0-0   Skyline
 Area    0-0   Courtland
 Area    0-0   Central Florence
 Area    0-0   Lexington
Region Championship
 Area    0-0   East Limestone
 Area    0-0   Elkmont
 Area    0-0   Butler
 Area    0-0   Decatur
 Area    0-0   Coffee
 Area    0-0   Muscle Shoals
 Area    0-0   Colbert County
 Area    0-0   Deshler
Region Championship
 Area    0-0   Sheffield
 Area    0-0   Brooks
 Area    0-0   J.O. Johnson
 Area    0-0   Athens
 Area    0-0   Bob Jones
 Area    0-0   Austin
 Area    0-0   Hatton
 Area    0-0   Hazlewood
 Area    0-0   Mars Hill
 Area    0-0   Madison County
 Area    0-0   North Sand Mountain
 Area    0-0   Waterloo

 1990
Class: 3A      Region:     Area: 6
 Area    0-0   Lamar County
Region Championship
 Area    0-0   LaFayette
Region Championship
 Area    0-0   
 Area    0-0   
 Area    0-0   Crossville
Region Championship
 Area    0-0   Good Hope
 Area    0-0   Holly Pond
Region Championship
 Area    0-0   Spring Garden
 Area    0-0   Cedar Bluff
Region Championship
 Area    0-0   Paint Rock
 Area    0-0   Woodville
 Area    0-0   Buckhorn
 Area    0-0   East Lawrence
Region Championship
 Area    0-0   North Sand Mountain
 Area    0-0   Skyline
 Area    0-0   
 Area    0-0   Butler
 Area    0-0   Decatur
 Area    0-0   Tanner
Region Championship
 Area    0-0   Hazlewood
 Area    0-0   Phillips Bear Creek
 Area    0-0   Bob Jones
 Area    0-0   Sparkman
 Area    0-0   West Morgan
 Area    0-0   Belgreen
 Area    0-0   Madison County
 Area    0-0   Pisgah

 1989
Class: 6A      Region:     Area: 2
 Area    0-0   Theodore
Region Championship
 Area    0-0   Lineville
Region Championship
 Area    0-0   
Region Championship
 Area    0-0   Danville
 Area    0-0   Holly Pond
Region Championship
 Area    0-0   Clay County
Region Championship
 Area    0-0   Courtland
 Area    0-0   Buckhorn
 Area    0-0   East Lawrence
Region Championship
 Area    0-0   Tanner
 Area    0-0   East Limestone

 1988
Class: 1A      Region:     Area: 1
 Area    0-0   Sweet Water
 Area    0-0   McIntosh
 Area    0-0   Millry
 Area    0-0   Coffeeville
 Area    0-0   Alba
 Area    0-0   Southern Choctaw
 Area    0-0   St. Pauls
 Area    0-0   Grand Bay
Region Championship
 Area    0-0   Monroe County
 Area    0-0   Wilcox County
 Area    0-0   Flomaton
 Area    0-0   R.C. Hatch
 Area    0-0   Williamson
 Area    0-0   Keith
 Area    0-0   Excel
 Area    0-0   J.F. Shields
 Area    0-0   Repton
Region Championship
 Area    0-0   Geneva
 Area    0-0   Ashford
 Area    0-0   Evergreen
 Area    0-0   Florala
 Area    0-0   Geneva County
 Area    0-0   Davidson
 Area    0-0   Shaw
Region Championship
 Area    0-0   Fairhope
 Area    0-0   Russell County
 Area    0-0   Bullock County
 Area    0-0   Headland
 Area    0-0   Clayton
 Area    0-0   Abbeville
 Area    0-0   Rehobeth
 Area    0-0   Wicksburg
Region Championship
 Area    0-0   Goshen
 Area    0-0   Northview
 Area    0-0   Lanett
 Area    0-0   B.B. Comer
 Area    0-0   Southside Selma
 Area    0-0   Dothan
Region Championship
 Area    0-0   Valley
 Area    0-0   Sylacauga
 Area    0-0   Chilton County
 Area    0-0   Auburn
 Area    0-0   Goodwater
 Area    0-0   Reeltown
Region Championship
 Area    0-0   Loachapoka
 Area    0-0   Notasulga
 Area    0-0   Greensboro
 Area    0-0   Sumter County
 Area    0-0   Hillcrest Tuscaloosa
 Area    0-0   Holt
Region Championship
 Area    0-0   Winfield
 Area    0-0   Fayette County
 Area    0-0   Francis Marion
 Area    0-0   A.L. Johnson
Region Championship
 Area    0-0   Clay County
 Area    0-0   Winterboro
Region Championship
 Area    0-0   Maplesville
 Area    0-0   Thorsby
 Area    0-0   Danville
 Area    0-0   Holly Pond
Region Championship
 Area    0-0   Lamar County
 Area    0-0   South Lamar
 Area    0-0   Sunshine
 Area    0-0   Akron
Region Championship
 Area    0-0   Meek
 Area    0-0   Hubbertville
 Area    0-0   Addison
 Area    0-0   Good Hope
Region Championship
 Area    0-0   East Limestone
 Area    0-0   Bob Jones
 Area    0-0   
 Area    0-0   Ardmore
 Area    0-0   Hazel Green
Region Championship
 Area    0-0   Lawrence County
 Area    0-0   East Lawrence
 Area    0-0   Courtland
 Area    0-0   Speake
 Area    0-0   Lee Huntsville
 Area    0-0   Huntsville
Region Championship
 Area    0-0   J.O. Johnson
 Area    0-0   Butler

 1987
Class: 1A      Region:     Area: 1
 Area    0-0   John Essex
 Area    0-0   Coffeeville
 Area    0-0   Clarke County
Region Championship
 Area    0-0   Keith
 Area    0-0   Pine Hill
 Area    0-0   Frisco City
 Area    0-0   Repton
Region Championship
 Area    0-0   Evergreen
Region Championship
 Area    0-0   Louisville
 Area    0-0   Clayton
 Area    0-0   Headland
 Area    0-0   
Region Championship
 Area    0-0   Ariton
 Area    0-0   Houston Academy
 Area    0-0   Enterprise
 Area    0-0   Northview
 Area    0-0   Randolph County
 Area    0-0   LaFayette
Region Championship
 Area    0-0   Alabama School Deaf
 Area    0-0   Wadley
Region Championship
 Area    0-0   Winterboro
 Area    0-0   Autaugaville
 Area    0-0   Douglas
Region Championship
 Area    0-0   Holly Pond
 Area    0-0   J.B. Pennington
 Area    0-0   Isabella
 Area    0-0   Maplesville
Region Championship
 Area    0-0   Cold Springs
 Area    0-0   Good Hope
Region Championship
 Area    0-0   Tanner
 Area    0-0   East Limestone
 Area    0-0   
 Area    0-0   Buckhorn
 Area    0-0   Hazel Green
Region Championship
 Area    0-0   East Lawrence
 Area    0-0   West Point
 Area    0-0   Guntersville
 Area    0-0   Hartselle
 Area    0-0   Decatur
 Area    0-0   Lee Huntsville
 Area    0-0   Crossville
 Area    0-0   Madison County
 Area    0-0   Hazlewood
 Area    0-0   West Morgan
 Area    0-0   Speake
 Area    0-0   Courtland
Region Championship
 Area    0-0   
 Area    0-0   
 Area    0-0   Stevenson
 Area    0-0   Pisgah
 Area    0-0   J.O. Johnson
 Area    0-0   Fort Payne
 Area    0-0   Butler

 1986
Class: 1A      Region:     Area: 1
 Area    0-0   Coffeeville
 Area    0-0   John Essex
 Area    0-0   Leroy
 Area    0-0   Millry
Region Championship
 Area    0-0   Red Level
 Area    0-0   J.F. Shields
 Area    0-0   J.U. Blacksher
 Area    0-0   Repton
 Area    0-0   Clarke County
 Area    0-0   R.C. Hatch
Region Championship
 Area    0-0   Geneva
 Area    0-0   Headland
 Area    0-0   Southern Normal
 Area    0-0   McKenzie
 Area    0-0   Goshen
 Area    0-0   Zion Chapel
Region Championship
 Area    0-0   Houston County
 Area    0-0   New Brockton
 Area    0-0   Eufaula
 Area    0-0   Valley
 Area    0-0   Ashford
Region Championship
 Area    0-0   Beauregard
 Area    0-0   Wicksburg
 Area    0-0   Houston Academy
Region Championship
 Area    0-0   Montgomery County
 Area    0-0   St. Jude
 Area    0-0   Calhoun
 Area    0-0   Auburn
 Area    0-0   Central Phenix City
 Area    0-0   Lanett
 Area    0-0   Autaugaville
Region Championship
 Area    0-0   Beulah
 Area    0-0   Reeltown
 Area    0-0   D.C. Wolfe
 Area    0-0   Five Points
Region Championship
 Area    0-0   Alabama Christian
Region Championship
 Area    0-0   Billingsley
 Area    0-0   St. Clair County
 Area    0-0   Fayetteville
 Area    0-0   Chelsea
 Area    0-0   Winfield
 Area    0-0   
Region Championship
 Area    0-0   Cherokee County
 Area    0-0   Boaz
 Area    0-0   Holy Family
 Area    0-0   West Jefferson
Region Championship
 Area    0-0   Gadsden
 Area    0-0   Etowah
 Area    0-0   Lexington
 Area    0-0   
Region Championship
 Area    0-0   New Hope
 Area    0-0   Tanner
 Area    0-0   Cold Springs
 Area    0-0   East Limestone
 Area    0-0   Guntersville
 Area    0-0   Buckhorn
 Area    0-0   Coffee
 Area    0-0   J.O. Johnson
 Area    0-0   Arab
 Area    0-0   West Morgan
Region Championship
 Area    0-0   Springville
 Area    0-0   Randolph
 Area    0-0   Madison Academy
 Area    0-0   Athens
 Area    0-0   Lee Huntsville
 Area    0-0   Decatur
 Area    0-0   Hartselle
 Area    0-0   Madison County
Region Championship
 Area    0-0   North Sand Mountain
 Area    0-0   Stevenson
 Area    0-0   Haleyville
 Area    0-0   Valley Head
 Area    0-0   Cedar Bluff

 1985
Class: 1A      Region:     Area: 1
 Area    0-0   Coffeeville
 Area    0-0   Fruitdale
 Area    0-0   Leroy
 Area    0-0   Millry
Region Championship
 Area    0-0   J.F. Shields
 Area    0-0   R.C. Hatch
 Area    0-0   Keith
 Area    0-0   Wilcox County
 Area    0-0   Clarke County
Region Championship
 Area    0-0   Pike County
 Area    0-0   Zion Chapel
 Area    0-0   W.J. Jones
 Area    0-0   McKenzie
Region Championship
 Area    0-0   Holtville
 Area    0-0   Luverne
 Area    0-0   Ashford
 Area    0-0   Dale County
Region Championship
 Area    0-0   Beauregard
 Area    0-0   Tallassee
 Area    0-0   Francis Marion
 Area    0-0   Sunshine
Region Championship
 Area    0-0   Montgomery County
 Area    0-0   Calhoun
 Area    0-0   Lanett
Region Championship
 Area    0-0   Alabama Christian
 Area    0-0   Reeltown
 Area    0-0   South Macon
Region Championship
 Area    0-0   Winterboro
 Area    0-0   Goodwater
 Area    0-0   Beulah
 Area    0-0   Loachapoka
Region Championship
 Area    0-0   Fayetteville
 Area    0-0   Abrams
 Area    0-0   Dallas County
 Area    0-0   Homewood
Region Championship
 Area    0-0   Ramsay
 Area    0-0   
 Area    0-0   Carver Birmingham
 Area    0-0   Woodlawn
 Area    0-0   Fairfield
 Area    0-0   Jones Valley
 Area    0-0   Hayes
 Area    0-0   Brighton
 Area    0-0   Calera
 Area    0-0   Winfield
Region Championship
 Area    0-0   Leeds
 Area    0-0   Gardendale
Region Championship
 Area    0-0   
Region Championship
 Area    0-0   
 Area    0-0   Emma Sansom
 Area    0-0   Etowah
 Area    0-0   Hubbertville
 Area    0-0   Brilliant
Region Championship
 Area    0-0   Addison
 Area    0-0   West Morgan
 Area    0-0   Bob Jones
 Area    0-0   Buckhorn
Region Championship
 Area    0-0   Hartselle
 Area    0-0   Athens
 Area    0-0   Decatur
 Area    0-0   Huntsville
 Area    0-0   Athens Bible
 Area    0-0   Woodville
Region Championship
 Area    0-0   Albertville
 Area    0-0   
 Area    0-0   North Sand Mountain
 Area    0-0   Pisgah

 1984
Class: 1A      Region: 2    Area: 4
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 3 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Zion Chapel
Region 6 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 7 Championship
 1    0-0   Lynn
 1    0-0   Marion County
 1    0-0   Hackleburg
Region 1 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 1 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Pine Hill
 Semi    0-0   R.C. Hatch
Region 2 Championship
 1    0-0   
Region 4 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 5 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Carbon Hill
Region 7 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Clements
 Semi    0-0   East Limestone
Region 8 Championship
 1    0-0   Pisgah
 1    0-0   Stevenson
 1    0-0   Section
Region 1 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 1 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   W.S. Neal
 Semi    0-0   Wilcox County
Region 7 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 8 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Dora
Region 8 Championship
 1    0-0   Rogers
 1    0-0   Wilson
 1    0-0   Colbert Heights
Region 2 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   B.C. Rain
 Semi    0-0   Williamson
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Scottsboro
 Semi    0-0   Decatur
 1    0-0   
 Semi    0-0   Huntsville
 Semi    0-0   Butler

 1983
Class: 1A      Region: 1    Area: 1
 Semi    0-0   Millry
 Semi    0-0   Leroy
Region 1 Championship
 1    0-0   
Region 1 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 1 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 1 Championship
 1    0-0   
Region 1 Championship
 1    0-0   
 Semi    0-0   Southern Normal
 Semi    0-0   Repton
Region 2 Championship
 1    0-0   
 Semi    0-0   Red Level
 Semi    0-0   Pleasant Home
Region 2 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Coffee Springs
Region 3 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Zion Chapel
Region 3 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Mount Olive
 Semi    0-0   Loachapoka
Region 4 Championship
 1    0-0   
Region 4 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Calera
 Semi    0-0   Billingsley
Region 5 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Chambers County
Region 7 Championship
 1    0-0   Lynn
 1    0-0   Berry Fayette
Region 1 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Pine Hill
 Semi    0-0   R.C. Hatch
Region 2 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Headland
 Semi    0-0   Louisville
Region 4 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    -   
Region 5 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Carbon Hill
 Semi    0-0   Phil Campbell
Region 7 Championship
 1    0-0   West Morgan
 1    0-0   West Limestone
Region 8 Championship
 1    0-0   Bridgeport
Region 8 Championship
 1    0-0   Geraldine
 1    0-0   Ider
Region 1 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   W.S. Neal
 Semi    0-0   Escambia County
Region 2 Championship
 1    0-0   Ashford
 1    0-0   Daleville
Region 2 Championship
 1    0-0   
 Semi    0-0   Russell County
 Semi    0-0   Eufaula
Region 3 Championship
 1    0-0   Central Hayneville
Region 5 Championship
 1    0-0   Jones Valley
Region 5 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 7 Championship
 1    0-0   Athens
 1    0-0   Sparkman

 1982
Class: 1A      Region: 4    Area: 7
 1    0-0   Marbury

 1980
Class: 1A      Region: 1    Area: 1
 Semi    0-0   Leroy
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Leroy
Region 2 Championship
 1    0-0   
 Semi    0-0   Red Level
 Semi    0-0   Lowndes County
Region 2 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Kinston
 Semi    0-0   Coffee Springs
Region 3 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Mount Olive
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Mount Olive
Region 4 Championship
 Semi    0-0   Thorsby
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Thorsby
Region 5 Championship
 2    0-0   
 2    0-0   
 2    0-0   
Region 6 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 7 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Sunshine
Region 7 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Marion County
Region 8 Championship
 Semi    0-0   Holy Family
 Semi    0-0   Meek
 Finals    0-0   Holy Family
Region 8 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   
 Semi    0-0   Mars Hill
 Finals    0-0   Mars Hill
Region 1 Championship
 Semi    0-0   McIntosh
 Finals    0-0   McIntosh
Region 1 Championship
 1    0-0   
 Semi    0-0   
 Semi    0-0   R.C. Hatch
 Finals    0-0   R.C. Hatch
Region 2 Championship
 Semi    0-0   New Brockton
 Semi    0-0   Georgiana
Region 2 Championship
 Finals    0-0   Slocomb
Region 3 Championship
 1    0-0   
Region 4 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 4 Championship
 1    0-0   
Region 5 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 5 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Parrish
Region 6 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   
 Semi    0-0   Cold Springs
 Finals    0-0   Cold Springs
Region 7 Championship
 1    0-0   
 2    0-0   
 2    0-0   
 2    0-0   
 2    0-0   
 Semi    0-0   Hatton
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Hatton
Region 7 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Tanner
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Tanner
Region 8 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   
 Semi    0-0   Stevenson
 Finals    0-0   Stevenson
Region 1 Championship
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Jackson
Region 1 Championship
 1    0-0   
Region 3 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 4 Championship
 1    0-0   
Region 5 Championship
 1    0-0   
Region 6 Championship
 1    0-0   
Region 7 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Buckhorn
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Buckhorn
Region 7 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Lawrence County
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Lawrence County
Region 8 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 8 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Hamilton
 Semi    0-0   Central Florence
Region 6 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Scottsboro
 Semi    0-0   Athens
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Butler
 Semi    0-0   Coffee

 1979
Class: 1A      Region: 1    Area: 1
 Semi    0-0   
 Semi    0-0   Leroy
 Finals    0-0   Leroy
Region 1 Championship
 Semi    0-0   
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   
Region 1 Championship
 Finals    0-0   Leroy
Region 2 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Semi    0-0   Wicksburg
 Semi    0-0   Kinston
Region 3 Championship
 1    0-0   
 Semi    0-0   
 Semi    0-0   Goodwater
Region 3 Championship
 Semi    0-0   Reeltown
 Semi    0-0   Edward Bell
Region 4 Championship
 Semi    0-0   Billingsley
 Semi    0-0   Maplesville
Region 5 Championship
 2    0-0   
 2    0-0   
Region 5 Championship
 Semi    0-0   Rebecca Comer
Region 6 Championship
 1    0-0   
Region 7 Championship
 1    0-0   
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Marion County
Region 8 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 8 Championship
 1    0-0   
 Semi    0-0   
Region 1 Championship
 1    0-0   Washington County
 1    0-0   Southern Choctaw
Region 8 Championship
 1    0-0   
 Semi    0-0   D.A.R.
 Semi    0-0   Stevenson
Region 1 Championship
 1    0-0   UMS
 1    0-0   Grand Bay
 1    0-0   Clarke County
Region 3 Championship
 1    0-0   

 1978
Class: 1A      Region: 1    Area: 2
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 2 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 3 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 1 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   

 1977
Class: 1A      Region: 2    Area: 3
 1    0-0   
Region 2 Championship
 1    0-0   
Region 1 Championship
 1    0-0   
Region 6 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 6 Championship
 1    0-0   
Region 8 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   

 1976
Class: 1A      Region: 1    Area: 1
 1    0-0   
 Semi    0-0   W.J. Jones
 Semi    0-0   Coffeeville
Region 2 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 5 Championship
 Semi    0-0   New Site
Region 6 Championship
 1    0-0   
Region 1 Championship
 Semi    0-0   J.F. Shields
 Semi    0-0   McIntosh
Region 2 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 6 Championship
 1    0-0   
Region 8 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   

 1975
Class: 3A      Region:
     0-0   
     0-0   
Region 1 Championship
 Semi    0-0   Millry
 Semi    0-0   W.J. Jones
 Finals    0-0   W.J. Jones
Region 6 Championship
 Semi    0-0   Ragland
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Ragland
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Athens Bible
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Athens Bible
Region 1 Championship
 Finals    0-0   J.F. Shields
Region 1 Championship
 Semi    0-0   Eutaw
 Semi    0-0   Paramount
Region 2 Championship
 1    0-0   
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Falkville
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Falkville
Region 2 Championship
 Semi    0-0   Dothan

 1974
Class: 1A      Region: 1    Area: 1
 Semi    0-0   W.J. Jones
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   W.J. Jones
Region 3 Championship
 Semi    0-0   Notasulga
 Semi    0-0   Russell County
Region 4 Championship
 Semi    0-0   Verbena
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Verbena
Region 5 Championship
 Semi    0-0   
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Ragland
Region 6 Championship
 Semi    0-0   Spring Garden
 Semi    0-0   Gaston
Region 6 Championship
 Semi    0-0   White Plains
 Semi    0-0   Sand Rock
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Holy Family
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Holy Family
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Danville
 Semi    0-0   Randolph
 Finals    0-0   Danville
Region 8 Championship
 1    56-47   Hubbertville
 1    96-60   Meek
 1    75-54   Lynn
Region 1 Championship
 Semi    0-0   J.F. Shields
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   J.F. Shields

 1972
Class: 3A      Region: 3    Area: 6
 1    49-81   Tuskegee Institute

 1971
Class: 1A      Region: 8    Area: 16
 Finals    0-0   Spring Garden
Region 1 Championship
 Semi    0-0   Evergreen
 Semi    0-0   Jackson
Region 2 Championship
 Semi    0-0   Andalusia
 Semi    0-0   Elba
Region 3 Championship
 Semi    0-0   Fairfield
 Semi    0-0   Thompson
Region 4 Championship
 Semi    0-0   Lanett
 Semi    0-0   Tallassee
Region 4 Championship
 Semi    0-0   Sylacauga
 Semi    0-0   B.B. Comer
Region 5 Championship
 Semi    0-0   Hamilton
 Semi    0-0   Cordova
Region 5 Championship
 Semi    0-0   Springdale
Region 8 Championship
 Semi    0-0   Austin
 Semi    0-0   Sparkman

 1970
Class: 1A      Region: 3    Area: 6
 Semi    0-0   Akron
Region 5 Championship
 Semi    0-0   Five Points
Region 2 Championship
 Semi    0-0   Eufaula
 Semi    0-0   Carver Dothan

 1969
Class: 2A      Region: 3    Area: 6
 Semi    0-0   Edward Bell
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Edward Bell
Region 3 Championship
 Semi    0-0   Sumter County Training
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Sumter County Training

 1968
Class: 1A      Region: 3    Area: 5
 1    0-0   Suttle
Region 4 Championship
 Semi    0-0   Dallas County

 1967
Class: 1A      Region: 6    Area: 11
 Semi    0-0   
 Semi    0-0   T.W. Martin
 Finals    0-0   T.W. Martin
Region 8 Championship
 Semi    0-0   Section
 Semi    0-0   Plainview

 1966
Class: 2A      Region: 2    Area: 3
 Semi    0-0   Kinston
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Kinston
Region 4 Championship
 Semi    0-0   Childersburg

 1958
Class: A      Region: 1
 1    -   

 1957
Class: A      Region: 8    Area: W
 1    0-1   Falkville

 1956
Class: AA      Region: 5
 1    -   
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 7 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 3    0-0   
 3    0-0   
Region 8 Championship
 2    0-0   Cold Springs
 2    0-0   Austinville
 2    0-0   Falkville

 1955
Class: A      Region: 7    Area: S
 Con    0-0   

 1954
Class: AA      Region: 7    Area: S
 1    -   
 1    -   
Region 4 Championship
 1    0-0   
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Winfield
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 2    0-0   
 2    0-0   
 Semi    0-0   Marion County
 Semi    0-0   Hubbertville

 1953
Class: A      Region: 1
 1    45-57   Mary Montgomery
 2    0-0   
 2    0-0   
Region 7 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 2    0-0   
 2    0-0   
Region 7 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Con    0-0   
Region 7 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
 Con    0-0   

 1952
Class: A      Region: 1
 2    0-0   Washington County
 3    0-0   
Region 7 Championship
 1    0-0   
 1    0-0   
 2    0-0   Phil Campbell
Region 7 Championship
 3    0-0   Pickens County
 3    0-0   Phillips Bear Creek

 1951
Class: A      Region: 7    Area: S
 1    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 7 Championship
 Finals    0-0   Mount Hope

 1950
Class: A      Region: 7    Area: S
 1    -   
Region 7 Championship
 1    -   
Region 7 Championship
 2    -   Aliceville
Region 7 Championship
 2    0-0   
 Semi    0-0   Belgreen
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Hubbertville
Region 7 Championship
 3    0-0   Central Florence
 3    0-0   Coffee
 3    0-0   
 3    0-0   Lauderdale County
 Semi    0-0   Coffee
 Semi    0-0   Lauderdale County
Region 8 Championship
 1    -   Fyffe
 2    -   Sylvania
 2    -   Crossville
 2    -   Boaz

 1949
Class: AA      Region: 7    Area: S
 1    -   
 1    -   
 1    -   Winfield
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 2    -   
 2    -   
 2    -   
 2    -   
 Semi    0-0   Brilliant
 Semi    0-0   Phillips Bear Creek
Region 1 Championship
 2    -   Monroe County
Region 7 Championship
 Semi    -   Hamilton
Region 7 Championship
 2    0-0   Belgreen

 1948
Class: AA      Region: 2
 1    -   
 1    -   
Region 8 Championship
 1    -   
 1    -   
 2    -   Crossville
 2    -   Boaz
 2    -   Susan Moore
 2    -   
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Fayette County
 Semi    0-0   Hamilton
 Semi    0-0   Hubbertville
 Semi    0-0   Liberty
Region 2 Championship
 3    -   Kinston
 3    -   Dothan
Region 8 Championship
 Semi    -   Susan Moore
Region 8 Championship
 2    -   
 2    -   

 1947
Class: A      Region: 8    Area: E
 1    -   
 1    -   
Region 5 Championship
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
Region 7 Championship
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 2    -   Winfield
 2    -   
 2    -   Hamilton
 2    -   
Region 1 Championship
 2    -   McGill
 2    -   Evergreen
 2    -   Murphy
 2    -   Monroe County
 2    -   
 2    -   
 2    -   
 2    -   
 2    -   
Region 2 Championship
 3    -   Elba
Region 1 Championship
 3    -   McGill
 3    -   Monroe County
Region 7 Championship
 Semi    -   Winfield
Region 5 Championship
 Semi    0-0   Ensley
 Semi    0-0   Mortimer Jordan
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Phil Campbell
 Semi    0-0   Lawrence County
Region 7 Championship
 Semi    -   Hamilton

 1946
Class: A      Region: 2    Area: W
 2    -   Straughn
 2    -   
 2    -   
 2    -   
Region 2 Championship
 3    -   Clayton
 3    -   
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Hamilton
 Semi    0-0   Winfield

 1945
Class: A      Region: 1
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
Region 7 Championship
 1    -   
 1    -   
 2    -   
 2    -   
 2    -   
Region 1 Championship
 2    -   Jackson
 2    -   Frisco City
 2    -   McGill
 2    -   Murphy
 2    -   
 2    -   
 2    0-0   Handley
 3    -   McGill
 3    -   Murphy

 1944
Class: A      Region: 2    Area: W
 1    0-0   Florala
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 7 Championship
 2    0-0   
 2    0-0   
 2    0-0   
 2    0-0   
Region 2 Championship
 2    0-0   Florala
Region 8 Championship
 2    0-1   Albertville
Region 2 Championship
 3    0-0   
 1    0-0   
 1    0-0   
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Phil Campbell
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Fayette County
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Lexington
Region 4 Championship
 Semi    0-0   Valley
 Semi    0-0   Central Phenix City
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Hamilton
Region 2 Championship
 Semi    0-0   Pleasant Home

 1943
Class: A      Region: 4    Area: E
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
Region 7 Championship
 1    -   
 1    -   
Region 4 Championship
 2    -   
Region 7 Championship
 2    -   Lamar County
Region 4 Championship
 2    -   
 Semi    -   Central Phenix City
 Semi    -   Valley
Region 4 Championship
 Semi    -   Tallassee
 Semi    -   Goodwater
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Lexington
 Semi    0-0   Lauderdale County
Region 4 Championship
 Semi    0-0   Central Phenix City
 Semi    0-0   Tallassee
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Hubbertville
 Semi    0-0   Hackleburg

 1942
Class: A      Region: 7    Area: S
     -   
Region 7 Championship
 1    0-0   
Region 2 Championship
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 2    -   
 Semi    -   Dothan
 Semi    -   Ariton
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Hamilton
 Semi    0-0   
 Finals    0-0   Hamilton
Region 2 Championship
 Finals    -   

 1941
Class: A      Region: 7    Area: S
 1    -   
 1    -   
 1    -   
Region 1 Championship
 1    -   
 1    -   
 1    -   
Region 4 Championship
 1    -   
 1    -   
 1    -   
Region 2 Championship
 1    -   
Region 2 Championship
 1    -   
Region 2 Championship
 1    -   
Region 7 Championship
 1    -   Hazlewood
 2    -   
 2    -   
Region 2 Championship
 2    -   Dothan
Region 2 Championship
 2    -   Ariton
Region 1 Championship
 2    -   
 2    -   
 2    -   
Region 7 Championship
 2    -   
 2    -   
 2    -   
Region 4 Championship
 2    -   
Region 2 Championship
 2    -   Coffee Springs
 2    -   Elba
Region 2 Championship
 2    -   Carroll
 2    -   
Region 4 Championship
 2    -   
 2    -   
Region 1 Championship
 3    -   
 3    -   
 3    -   
 3    -   
Region 2 Championship
 3    -   Pleasant Home
 3    -   Straughn
 3    -   Kinston
 3    -   McKenzie
Region 7 Championship
 3    -   Vina
 3    -   
 3    -   Lawrence County
 3    -   
Region 2 Championship
 Semi    -   Ariton
Region 4 Championship
 Semi    -   Hackneyville
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Vina
Region 1 Championship
 Semi    0-0   Murphy
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Fayette County

 1940
Class: A      Region: 2    Area: SE
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
Region 7 Championship
 2    18-20   Phil Campbell
Region 4 Championship
 2    -   
 2    -   
Region 1 Championship
 2    -   Lyeffion
Region 4 Championship
 Semi    -   Alexander City
 Semi    -   Tallassee
Region 2 Championship
 Semi    -   Abbeville
Region 1 Championship
 Semi    0-0   McGill
 Semi    0-0   UMS
Region 4 Championship
 Finals    -   Alexander City
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 2    -   Eva
 2    -   
 2    -   
 3    -   
 3    -   
 3    -   

 1939
Class: A      Region: 2    Area: W
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
Region 1 Championship
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 2    -   McGill
 2    -   
Region 2 Championship
 2    -   Highland Home
 2    -   
 2    -   Kinston
 2    -   
 Semi    -   Highland Home
 Semi    -   Kinston
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Marion County
 Semi    0-0   
Region 1 Championship
 Semi    0-0   McGill
Region 7 Championship
 Finals    0-0   Marion County

 1938
Class: A      Region: 1
     -   
Region 2 Championship
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
Region 7 Championship
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 2    -   Phil Campbell
Region 7 Championship
 2    -   Winfield
 2    -   
 2    -   
 2    -   
Region 2 Championship
 2    -   
 2    -   
 2    -   
 Semi    -   Eufaula
Region 1 Championship
 Semi    0-0   UMS
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Winfield
 Semi    0-0   
Region 1 Championship
 Semi    0-0   Murphy
Region 7 Championship
 Finals    0-0   Winfield

 1937
Class: A      Region: 2
 2    19-17   Geneva County
 2    -   Pickens County
 3    -   Slocomb
 3    -   Newville
 Semi    0-0   Hackleburg

 1936
Class: A      Region: 7    Area: S
 1    -   
 1    -   
 1    -   
Region 7 Championship
 2    -   Phil Campbell
 2    -   
Region 2 Championship
 2    -   Abbeville
 2    -   Kinston
 2    -   Slocomb
Region 7 Championship
 2    -   Hackleburg
 2    -   Sulligent
 2    -   
Region 1 Championship
 2    -   Baldwin County
 2    -   Murphy
 2    -   Citronelle
Region 4 Championship
 2    -   Five Points
 2    -   Auburn
 2    -   
 Semi    0-0   Auburn
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Lexington
 Semi    0-0   Phil Campbell
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Sulligent
Region 1 Championship
 Semi    0-0   Murphy
 Semi    0-0   Citronelle

 1935
Class: A      Region: 4    Area: W
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
Region 1 Championship
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 2    -   McGill
 2    -   Murphy
 2    -   
 2    -   
Region 7 Championship
 2    -   
 2    -   
Region 2 Championship
 2    -   Highland Home
 2    -   Straughn
 2    -   Louisville
Region 4 Championship
 2    -   Reeltown
 2    -   Tallassee
 2    -   
 Semi    -   Tallassee
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Phillips Bear Creek

 1934
Class: A      Region: 4    Area: W
 1    -   
Region 7 Championship
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
Region 7 Championship
 1    -   
Region 1 Championship
 1    -   
 1    -   
 2    -   
 2    -   
 2    -   
Region 4 Championship
 2    -   
 2    -   Tallassee
 2    -   
Region 7 Championship
 2    -   Lamar County
 2    -   Hamilton
 2    -   Sulligent
 2    -   Fayette County
Region 7 Championship
 2    -   Winston County
 2    -   Lamar County
 2    -   Phillips Bear Creek
Region 6 Championship
 2    -   Oxford
 2    -   Ranburne
 2    -   Woodland
 2    -   
 3    -   
 3    -   
 3    -   
 3    -   
Region 4 Championship
 3    -   Daviston
 3    -   Langdale
Region 2 Championship
 Semi    0-0   Goshen
 Semi    0-0   Kinston
Region 4 Championship
 Semi    0-0   Wetumpka
 Semi    0-0   Tallassee
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Phillips Bear Creek

 1933
Class: A      Region: 1
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 2    -   Foley
 2    -   T.R. Miller
 2    -   Robertsdale
 2    -   Murphy

 1932
Class: A      Region: 7    Area: N
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
Region 8 Championship
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 2    -   Geraldine
 2    -   
 2    -   
 2    -   
Region 7 Championship
 2    -   Millport
 2    -   Hamilton
 2    -   Marion County
Region 3 Championship
 3    -   
 3    -   
 3    0-0   
 3    0-0   
 3    0-0   
Region 8 Championship
 Semi    -   Geraldine
 Semi    -   Susan Moore
Region 8 Championship
 Finals    -   Cullman

 1931
Class: A      Region: 8    Area: E
 1    -   
 1    -   
 1    -   
Region 7 Championship
 1    -   
 1    -   
Region 7 Championship
 2    -   
Region 7 Championship
 2    -   
Region 8 Championship
 2    -   
 2    -   
 2    -   
Region 1 Championship
 Semi    -   Foley
 Semi    0-0   Holt
 Semi    0-0   Woodlawn
Region 7 Championship
 Semi    0-0   Lauderdale County
 Semi    0-0   Russellville

 1930
Class: A      Region: 5
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 2    -   Snead Seminary
 2    -   Geraldine
 2    -   
 Semi    0-0   Tallassee
 Semi    -   Snead Seminary

 1929
Class: A      Region: 8
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 2    -   Foley
 2    -   Snead Seminary
 2    -   Huntsville
 2    -   Falkville
 Semi    -   Five Points
 Semi    -   Ridge Grove
 Semi    -   Ariton
 Semi    -   Slocomb
 Semi    -   Hackleburg
 Semi    -   Gordo

 1928
Class: A      Region: 1
 Semi    -   Murphy
 Semi    -   Evergreen
 Semi    -   Sidney Lanier
 Semi    -   Cloverdale
 Semi    -   Alexander City
 Semi    -   Five Points
 Semi    -   Belgreen
 Semi    -   Haleyville
 Con    -   

 1927
Class: A      Region: 8
 1    16-26   Crossville
 1    -   
 1    -   
 1    -   Georgiana
 1    -   Barton Academy
 1    -   Baldwin County
 1    -   
 2    -   
 Semi    -   Lamar County
 Semi    -   Hamilton
 Semi    -   Baldwin County

 1926
Class: A      Region: 8
 2    -   Snead Seminary
 2    -   Geraldine
 Semi    -   Hackleburg
 Semi    -   Lamar County
 Semi    -   Barton Academy
 Semi    -   Evergreen
 Semi    -   West Blocton
 Semi    -   Sidney Lainer
 Semi    -   Valley
 Semi    -   Lanett
 Con    -   

 1925
Class: A      Region: 8
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 1    -   
 2    -   
 2    -   Madison County
 2    -   Snead Seminary
 2    -   Crossville
 2    -   Albertville
 Semi    -   Wetumpka
 Semi    -   LaFayette
 Semi    -   Lamar County
 Semi    -   Spring Hill
 Semi    -   Greenville

 1924
Class: A      Region: 3
 1    -   
 1    -   



Some records may be incomplete. We have chosen to publish this information in hopes our visitors will participate in assisting us to complete every school.
Join us in the forums to submit corrections and new information.



Great Moments in Alabama High School Basketball History

The Alabama High School Athletic Association was first organized in 1921.