News

    AHSFHS.org strives to provide the most accurate information possible. If you can assist in completing missing information, join us in the forums or email dparker@ahsfhs.org.


Search Site


AHSAA Basketball Tournament Champions




Winners of the annual Alabama High School Athletic Association's Basketball Tournament. 


 2014 
1A St. Jude  65-37  Parrish
2A Elba  66-61  Luverne
3A Midfield  62-40  Barbour County
4A Dallas County  51-48  J.O. Johnson
5A Parker  56-46  Ramsay
6A Mountain Brook  60-57  Blount
 2013 
1A 3/1/2013 St. Jude  57-56  Brantley
2A 3/1/2013 Tanner  61-45  Lafayette
3A 3/2/2013 Madison Academy  54-47  Southside Selma
4A 3/2/2013 Madison County  28-25  J.O. Johnson
5A 3/1/2013 Wenonah  75-60  Center Point
6A 3/2/2013 Mountain Brook  74-53  Sparkman
 2012 
1A 3/1/2012 Pickens County  70-59  Cedar Bluff
2A 3/1/2012 Barbour County  55-38  Vincent
3A 3/3/2012 Greensboro  65-50  Carbon Hill
4A 3/3/2012 Midfield  46-45  Butler
5A 3/3/2012 Wenonah  65-58  Lee Huntsville
6A 3/3/2012 Carver Montgomery  61-56  Hazel Green
 2011 
1A 3/3/2011 Pickens County  70-62  Cedar Bluff
2A 3/3/2011 Tanner  54-51  Barbour County
3A 3/5/2011 Greensboro  54-45  Clarke County
4A 3/4/2011 Butler  44-39  Anniston
5A 3/5/2011 Wenonah  89-85  Lee Huntsville
6A 3/5/2011 Hillcrest Tuscaloosa  48-46  Murphy
 2010 
1A 2/25/2010 Edward Bell  66-65  J.F. Shields
2A 2/25/2010 Pickens County  88-86  Houston County
3A 2/26/2010 Greene County  61-44  Madison Academy
4A 2/27/2010 Ramsay  58-50  Brewbaker Tech
5A 2/27/2010 Lee Huntsville  62-48  Carver Montgomery
6A 2/27/2010 Bob Jones  61-45  Homewood
 2009 
1A 2/26/2009 Loachapoka  53-37  Parkway Christian
2A 2/26/2009 Barbour County  55-40  R.C. Hatch
3A 2/28/2009 Leeds  72-54  Madison Academy
4A 2/27/2009 Anniston  79-49  Dora
5A 2/28/2009 Butler  55-45  Parker
6A 2/28/2009 Vestavia Hills  61-52  Bob Jones
 2008 
1A 3/4/2008 St. Jude  72-59  Sulligent
2A 3/4/2008 R.C. Hatch  81-69  Barbour County
3A 3/5/2008 Madison Academy  48-42  Clarke County
4A 3/6/2008 Bullock County  45-40  Central Coosa
5A 3/6/2008 Butler  66-59  Russellville
6A 3/6/2008 Hillcrest Tuscaloosa  66-55  Homewood
 2007 
1A 3/1/2007 J.F. Shields  93-76  St. Jude
2A 3/1/2007 R.C. Hatch  78-71  Barbour County
3A 3/3/2007 Madison Academy  72-69  Lauderdale County
4A 3/2/2007 Madison County  54-51  Douglas
5A 3/3/2007 Williamson  58-50  John Carroll
6A 3/2/2007 LeFlore  64-61  Jeff Davis
 2006 
1A 3/2/2006 St. Jude  72-58  Section
2A 3/2/2006 R.C. Hatch  55-52  Lanett
3A 3/3/2006 Madison Academy  73-48  Sumter County
4A 3/4/2006 Hillcrest Evergreen  35-32  Saks
5A 3/4/2006 Ramsay  57-45  Buckhorn
6A 3/4/2006 Jeff Davis  49-43  Davidson
 2005 
1A 3/3/2005 Autaugaville  58-64  J.F. Shields
2A 3/3/2005 Lanett  70-76  Calera
3A 3/5/2005 Central Hayneville  60-76  Sumter County
4A 3/4/2005 Greene County  56-47  Southside Selma
5A 3/5/2005 Butler  72-57  Shaw
6A 3/5/2005 Auburn  59-35  LeFlore
 2004 
1A 3/3/2004 J.F. Shields  67-60  Courtland
2A 3/3/2004 R.C. Hatch  74-63  Calera
3A 3/4/2004 Sumter County  62-40  Montgomery Academy
4A 3/5/2004 Central Coosa  52-50  Livingston
5A 3/5/2004 Butler  74-58  Athens
6A 3/5/2004 John Carroll  75-73  Parker
 2003 
1A 2/27/2003 J.F. Shields  44-47  Section
2A 2/27/2003 R.C. Hatch  68-60  Calera
3A 3/1/2003 Vinemont  84-99  Calhoun
4A 2/28/2003 Livingston  80-65  Beauregard
5A 3/1/2003 West End  50-58  Wilcox Central
6A 3/1/2003 Bob Jones  71-76  John Carroll
 2002 
1A 2/28/2002 Akron  51-61  Pleasant Home
2A 2/28/2002 Calera  59-62  Holy Family
3A 3/1/2002 Litchfield  60-75  LaFayette
4A 3/2/2002 Livingston  59-64  Central Hayneville
5A 3/2/2002 Anniston  79-58  Russellville
6A 3/2/2002 LeFlore  58-57  Dothan
 2001 
1A 3/1/2001 Pleasant Home  42-41  Decatur Heritage Christian
2A 3/1/2001 Barbour County  69-59  Mars Hill
3A 3/3/2001 Calhoun  83-68  Washington County
4A 3/2/2001 Central Coosa  53-49  Brooks
5A 3/3/2001 Lee Huntsville  50-55  Blount
6A 3/3/2001 Sidney Lanier  64-55  Decatur
 2000 
1A 3/2/2000 Courtland  77-47  Pleasant Home
2A 3/2/2000 Catholic Montgomery  81-61  Section
3A 3/3/2000 Francis Marion  65-56  Briarwood
4A 3/4/2000 Central Coosa  61-60  Central Hayneville
5A 3/4/2000 Wilcox Central  72-61  John Carroll
6A 3/4/2000 Woodlawn  55-42  Jess Lanier
 1999 
1A 2/26/1999 Madison Academy  1-0  Courtland
2A 2/27/1999 Catholic Montgomery  63-57  Hatton
3A 2/27/1999 Trinity  48-40  Francis Marion
4A 2/26/1999 Sumter County  66-54  LaFayette
5A 2/27/1999 Eufaula  59-55  Phillips Birmingham
6A 2/27/1999 Grissom  44-38  Central Phenix City
 1998 
1A 2/26/1998 St. Jude  68-49  Sunshine
2A 2/27/1998 Keith  70-66  Tanner
3A 2/27/1998 UMS-Wright  33-24  Carver Birmingham
4A 2/28/1998 Sumter County  54-42  Lanett
5A 2/28/1998 John Carroll  70-50  B.C. Rain
6A 2/28/1998 Minor  50-38  Selma
 1997 
1A 2/28/1997 Loachapoka  77-49  Akron
2A 2/27/1997 Calera  82-72  Tanner
3A 3/1/1997 Colbert County  54-48  Carver Birmingham
4A 2/28/1997 Alexandria  64-51  Guntersville
5A 3/1/1997 B.C. Rain  60-51  Sparkman
6A 3/1/1997 West End  55-38  Grissom
 1996 
1A 2/29/1996 Calera  77-68  Mars Hill
2A 3/1/1996 Lineville  62-57  Clements
3A 3/1/1996 Holtville  62-61  Litchfield
4A 3/2/1996 Abbeville  60-54  Jacksonville
5A 3/2/1996 Andalusia  60-45  B.C. Rain
6A 3/2/1996 West End  48-39  Auburn
 1995 
1A 3/2/1995 Autaugaville  71-66  St. Jude
2A 3/2/1995 Brantley  68-65  Cold Springs
3A 3/3/1995 R.C. Hatch  97-77  Winfield
4A 3/3/1995 Central Coosa  68-54  Sumter County
5A 3/4/1995 Buckhorn  75-69  Phillips Birmingham
6A 3/4/1995 Jeff Davis  83-55  Parker
 1994 
1A 3/3/1994 Brantley  79-62  Belgreen
2A 3/3/1994 J.F. Shields  80-75  Hazlewood
3A 3/4/1994 R.C. Hatch  75-68  Colbert County
4A 3/4/1994 Sumter County  55-46  Midfield
5A 3/5/1994 Hartselle  69-61  B.C. Rain
6A 3/5/1994 Selma  64-48  LeFlore
 1993 
1A 3/13/1993 Brantley  63-38  Frisco City
2A 3/13/1993 Warrior  52-51  Randolph County
3A 3/12/1993 Francis Marion  82-76  Winfield
4A 3/12/1993 Alexandria  51-49  Midfield
5A 3/13/1993 Wenonah  76-66  Blount
6A 3/13/1993 Austin  54-44  Tuscaloosa County
 1992 
1A 3/7/1992 Notasulga  74-69  New Site
2A 3/6/1992 Clay County  76-64  Hazlewood
3A 3/7/1992 South Lamar  87-68  Danville
4A 3/7/1992 Alexandria  63-57  Livingston
5A 3/7/1992 Emma Sansom  54-42  Bibb County
6A 3/7/1992 Vestavia Hills  68-56  Lee Montgomery
 1991 
1A 3/5/1991 Houston Academy  55-52  Courtland
2A 3/9/1991 Clay County  64-62  Hazlewood
3A 3/10/1991 Francis Marion  67-66  Southern Choctaw
4A 3/9/1991 Buckhorn  74-64  Livingston
5A 3/9/1991 Tuskegee Institute  67-66  Southside Selma
6A 3/10/1991 Central Tuscaloosa  90-72  Auburn
 1990 
1A 3/10/1990 Autaugaville  70-67  Loachapoka
2A 3/10/1990 Francis Marion  95-60  Paramount
3A 3/10/1990 East Limestone  47-35  Winterboro
4A 3/10/1990 Buckhorn  69-71  Wenonah
5A 3/10/1990 Woodlawn  69-62  Williamson
6A 3/10/1990 Central Tuscaloosa  43-38  Jeff Davis
 1989 
1A 3/11/1989 Loachapoka  61-58  Chambers County
2A 3/11/1989 Francis Marion  87-49  McIntosh
3A 3/11/1989 LaFayette  84-74  Wilcox County
4A 3/11/1989 Clarke County  75-59  Abbeville
5A 3/11/1989 Bibb County  60-58  Andalusia
6A 3/11/1989 LeFlore  50-47  McGill-Toolen
 1988 
1A 3/5/1988 Loachapoka  82-79  Notasulga
2A 3/5/1988 Francis Marion  56-55  Clay County
3A 3/5/1988 Clayton  51-49  East Limestone
4A 3/5/1988 Sumter County  95-87  Alexandria
5A 3/5/1988 Woodlawn  59-62  Sylacauga
6A 3/5/1988 Grissom  73-60  Jeff Davis
 1987 
1A 3/7/1987 Notasulga  61-59  Autaugaville
2A 3/7/1987 Holy Family  57-56  D.A.R.
3A 3/7/1987 R.C. Hatch  85-82  LaFayette
4A 3/7/1987 Livingston  81-71  Alexandria
5A 3/7/1987 Hayes  62-61  Charles Henderson
6A 3/7/1987 J.O. Johnson  62-59  Auburn
 1986 
1A 3/1/1986 Holy Family  72-57  Calhoun
2A 3/1/1986 Hazlewood  71-63  D.A.R.
3A 3/1/1986 Tanner  71-65  East Limestone
4A 3/1/1986 LaFayette  63-56  Jones Valley
5A 3/1/1986 Eufaula  57-56  Southside Selma
6A 3/1/1986 LeFlore  53-49  Coffee
 1985 
1A 3/2/1985 Calhoun  68-65  Holy Family
2A 3/2/1985 St. Jude  75-62  Millport
3A 3/2/1985 R.C. Hatch  59-54  East Limestone
4A 3/2/1985 Wilcox County  77-74  Jones Valley
5A 3/2/1985 Southside Selma  58-56  Hayes
6A 3/2/1985 Tuskegee Institute  61-56  LeFlore
 1984 
1A 3/3/1984 Talladega County Central  73-56  South Macon
2A 3/3/1984 Headland  71-63  R.C. Hatch
3A 3/3/1984 Midfield  59-57  Keith
4A 3/3/1984 Carver Montgomery  76-75  Butler
 1983 
1A 3/5/1983 Loachapoka  74-69  Talladega County Central
2A 3/5/1983 Russell County  75-72  Holy Family
3A 3/5/1983 Gadsden  64-51  Guntersville
4A 3/5/1983 Carver Montgomery  96-84  Carver Birmingham
 1982 
1A 2/27/1982 Holy Family  75-65  Clayton
2A 2/27/1982 Autaugaville  91-77  McIntosh
3A 2/27/1982 Russellville  61-58  Sylacauga
4A 2/27/1982 Hayes  90-60  Butler
 1981 
1A 2/28/1981 Kinston  59-57  Courtland
2A 2/28/1981 New Brockton  82-55  Vincent
3A 2/28/1981 Colbert County  73-60  Sparkman
4A 2/28/1981 Hayes  60-58  Butler
 1980 
1A 3/8/1980 Alabama Lutheran  55-52  Holy Family
2A 3/8/1980 Lincoln  69-67  Springville
3A 3/8/1980 Wetumpka  74-66  Leeds
4A 3/8/1980 Coffee  62-61  Woodlawn
 1979 
1A 3/10/1979 Rebecca Comer  86-51  Spring Garden
2A 3/10/1979 East Limestone  74-65  Plainview
3A 3/10/1979 Wetumpka  58-49  Jackson
4A 3/10/1979 Carver Birmingham  54-42  Selma
 1978 
1A 3/4/1978 Westside Marion  61-60  W.J. Jones
2A 3/4/1978 R.C. Hatch  58-56  Plainview
3A 3/4/1978 Eufaula  61-55  Central Florence
4A 3/4/1978 Carver Birmingham  67-66  Parker
 1977 
1A 3/12/1977 Holy Family  73-57  Westside Marion
2A 3/12/1977 St. Jude  67-51  Montevallo
3A 3/12/1977 Thompson  65-62  Sparkman
4A 3/12/1977 Selma  63-57  Hayes
 1976 
1A 3/6/1976 Athens Bible  85-62  Rebecca Comer
2A 3/6/1976 Colbert Heights  59-56  Montevallo
3A 3/6/1976 Thompson  82-69  Guntersville
4A 3/6/1976 Bradshaw  79-73  Parker
 1975 
1A 3/8/1975 Collinsville  59-51  East Perry
2A 3/8/1975 Montevallo  67-58  Colbert Heights
3A 3/8/1975 Guntersville  71-48  Livingston
4A 3/8/1975 Parker  56-53  Phillips Birmingham
 1974 
1A 3/9/1974 East Perry  84-59  Kennedy
2A 3/9/1974 Montevallo  52-42  Cherokee
3A 3/9/1974 Glenn  98-69  Russellville
4A 3/9/1974 Hayes  78-37  Anniston
 1973 
1A 3/3/1973 Holy Family  69-60  East Perry
2A 3/10/1973 St. Jude  64-45  West Morgan
3A 3/3/1973 Glenn  62-57  Tuskegee Institute
4A 3/10/1973 Austin  69-66  Wenonah
 1972 
1A 2/26/1972 Bibb Graves  69-57  Coffee Springs
2A 3/4/1972 J.F. Shields  78-70  Montevallo
3A 2/26/1972 Colbert County  70-58  Guntersville
4A 3/4/1972 West End  63-62  Hayes
 1971 
1A 2/27/1971 Wilcox County Training  76-49  Ragland
2A 3/6/1971 Abbeville  69-50  Pickens County
3A 2/27/1971 Hartselle  59-53  Colbert County
4A 3/6/1971 Parker  64-62  Shades Valley
 1970 
1A 2/28/1970 Bibb Graves  73-51  Billingsley
2A 3/7/1970 U.S. Jones  72-82  East Highland
3A 2/28/1970 Bibb County  87-76  Pell City
4A 3/7/1970 Druid  80-90  Decatur
 1969 
1A 2/22/1969 Suttle  54-72  R.R. Moton Tallassee
2A 3/1/1969 U.S. Jones  58-77  Section
3A 2/22/1969 Austin  69-58  Cherokee County
4A 3/1/1969 Carver Birmingham  70-72  Parker
 1968 
1A 3/2/1968 New Brockton  71-51  Millport
2A 3/9/1968 Kinston  78-60  St. Clair County
3A 3/2/1968 B.B. Comer  79-65  Fairfield
4A 3/9/1968 Lee Huntsville  68-58  Gadsden
 1967 
1A 3/4/1967 Clements  73-59  Calera
2A 3/11/1967 Curry  59-61  Hazel Green
3A 3/4/1967 Scottsboro  67-51  Fayette County
4A 3/11/1967 Tuscaloosa  50-63  Sidney Lanier
 1966 
1A 3/5/1966 Pleasant Home  80-66  Ranburne
2A 3/12/1966 Kinston  59-56  Lineville
3A 3/5/1966 Pisgah  65-60  Alexandria
4A 3/12/1966 Butler  60-57  Sidney Lanier
 1965 
1A 2/27/1965 D.A.R.  54-35  Hale County
2A 3/6/1965 Priceville  40-39  Lineville
3A 2/27/1965 Fayette County  64-50  Eufaula
4A 3/6/1965 Sidney Lanier  64-58  Emma Sansom
 1964 
1A 2/28/1964 New Brockton  64-53  D.A.R.
2A 3/7/1964 Hatton  74-42  Section
3A 2/28/1964 Pisgah  78-72  Greenville
4A 3/7/1964 Phillips Birmingham  36-60  Tuscaloosa
 1963 
A 3/2/1963 Danville  45-38  Lineville
AA 3/9/1963 Sidney Lanier  57-42  Tuscaloosa
 1962 
A 3/3/1962 Danville  51-32  Corner
AA 3/10/1962 Sidney Lanier  59-47  Decatur
 1961 
A 3/4/1961 Priceville  58-47  Handley
AA 3/11/1961 Tuscaloosa  58-39  Banks
 1960 
A 3/5/1960 Buckhorn  68-50  J.U. Blacksher
AA 3/12/1960 Tuscaloosa County  47-36  Emma Sansom
 1959 
A 3/1/1959 Austinville  51-62  Corner
AA 3/7/1959 Pisgah  50-48  Selma
 1958 
A 3/1/1958 Austinville  56-52  Hatton
AA 3/8/1958 Fayette County  42-32  Selma
 1957 
A 3/2/1957 Austinville  56-52  Suttle
AA 3/9/1957 Woodlawn  82-72  Fayette County
 1956 
A 3/3/1956 Hackneyville  62-69  West Limestone
AA 3/10/1956 Murphy  67-49  Greensboro
 1955 
A 3/5/1955 Priceville  43-41  Corner
AA 3/12/1955 Tuscaloosa  68-57  Scottsboro
 1954 
A 3/6/1954 Corner  83-71  Hatton
AA 3/13/1954 Dothan  61-51  Pisgah
 1953 
A 3/7/1953 Austinville  61-47  Hazlewood
AA 3/14/1953 Eufaula  60-54  Dothan
 1952 
A 3/8/1952 T.R. Miller  58-44  Priceville
AA 3/15/1952 Winfield  62-45  Coffee
 1951 
A 3/3/1951 Priceville  49-45  Curry
AA 3/10/1951 Coffee  60-52  Ensley
 1950 
A 3/4/1950 Fyffe  33-40  Union Hill
AA 3/11/1950 Ensley  50-45  McGill
 1949 
A 3/5/1949 Corner  44-31  Francis Marion
AA 3/12/1949 Sidney Lanier  39-31  Coffee
 1948 
A 3/20/1948 Hubbertville  18-17  Corner
AA 3/13/1948 Etowah  36-25  McGill
 1947 
A 3/15/1947 Phil Campbell  23-21  Scottsboro
 1946 
A 3/9/1946 Selma  48-30  McGill
 1945 
A 3/10/1945 Selma  35-20  Scottsboro
 1944 
A 3/11/1944 Scottsboro  32-29  Lexington
 1943 
A 3/13/1943 Woodlawn  28-24  Selma
 1942 
A 3/14/1942 Chilton County  39-30  Woodlawn
 1941 
A 3/8/1941 Chilton County  30-19  Bibb Graves
 1940 
A 3/9/1940 Marion County  29-14  Pisgah
 1939 
A 3/11/1939 McGill  27-23  Chilton County
 1938 
A 3/12/1938 Scottsboro  18-12  Selma
 1937 
A 3/13/1937 Woodlawn  27-16  Phillips Birmingham
 1936 
A 3/14/1936 Piedmont  13-41  Sardis
 1935 
A 3/9/1935 Oxford  29-19  Kinston
 1934 
A 3/10/1934 Scottsboro  32-26  Jacksonville
 1933 
A 3/11/1933 Geraldine  31-18  Oxford
 1932 
A 3/5/1932 Geraldine  23-18  Cullman
 1931 
A 3/14/1931 Geraldine  24-20  Sidney Lanier
 1930 
A 3/8/1930 Huntsville  22-11  Hackleburg
 1929 
A 3/9/1929 Snead Seminary  27-18  Hackleburg
 1928 
A 3/10/1928 Mortimer Jordan  24-13  Sidney Lanier
 1927 
A 3/5/1927 Woodlawn  30-12  Tallassee
 1926 
A Snead Seminary  28-14  Woodlawn
 1925 
A Simpson  31-25  Sidney Lanier
 1924 
A Simpson  31-13  Auburn
 1923 
A Simpson  31-14  Sidney Lanier
 1922 
A 2/25/1922 LaFayette  55-26  Simpson
 1921 
A 2/26/1921 Phillips Birmingham  25-20  Barton Academy


Great Moments in Alabama High School Basketball History

The only forfeit in tournament play was in 1999 when Courtland forfeited their win over Madison Academy in the Class 1A finals.