News

    AHSFHS.org strives to provide the most accurate information possible. If you can assist in completing missing information, join us in the forums or email dparker@ahsfhs.org.


Search Site

















1/23/2014     ASWA Basketball Rankings

ASWA Basketball Rankings

BOYS

CLASS 6A

1. Carver-Montgomery (16-3)

2. Mountain Brook (22-3)

3. Theodore (17-3)

4. Lee-Huntsville (19-4)

5. Blount (18-3)

6. Tuscaloosa County (19-3)

7. Grissom (17-9)

8. Albertville (20-4)

9. McGill-Toolen (16-5)

10. Central-Phenix City (19-1)

Others nominated: Clay-Chalkville (18-7), Gadsden City (17-5), Hoover (20-6), James Clemens (17-7), Sparkman (13-11).

 

CLASS 5A

1. Wenonah (22-5)

2. Sumter Central (22-5)

3. Faith Academy (21-2)

4. Athens (18-3)

5. Parker (15-5)

6. Columbia (16-9)

7. LeFlore (18-5)

8. Paul Bryant (19-5)

9. Eufaula (15-5)

10. Ramsay (15-12)

Others nominated: Center Point (15-6), Central-Tuscaloosa (16-5), Cullman (15-7), Talladega (20-2).

 

CLASS 4A

1. J.O. Johnson (18-3)

2. Dallas County (19-3)

3. Madison County (16-5)

4. Hokes Bluff (20-5)

5. Wilcox Central (16-5)

6. Guntersville (19-6)

7. Bibb County (21-4)

8. Hillcrest-Evergreen (10-3)

9. Headland (19-4)

10. Butler (10-7)

Others nominated: Brewbaker Tech (16-8), Dora (18-5), Monroe County (12-6).

 

CLASS 3A

1. Midfield (17-6)

2. Madison Academy (13-11)

3. Holly Pond (16-6)

4. Hanceville (19-4)

5. Cleveland (17-4)

6. Sipsey Valley (18-5)

7. West Morgan (18-6)

8. American Christian (16-6)

9. Colbert County (14-3)

10. Straughn (13-4)

Others nominated: Barbour County (14-10), Daleville (15-8), Geneva (20-3), Geraldine (14-9).

 

CLASS 2A

1. Washington County (15-1)

2. Westbrook Christian (17-3)

3. Luverne (16-2)

4. Lanett (12-2)

5. R.C. Hatch (12-7)

6. Aliceville (15-2)

7. Elba (19-2)

8. Tanner (11-5)

9. Montgomery Academy (16-4)

10. Section (14-6)

Others nominated: Fyffe (14-6).

 

CLASS 1A

1. St. Jude (14-5)

2. Sunshine (16-2)

3. Parrish (17-2)

4. Keith (15-6)

5. Brantley (11-5)

6. Shades Mountain Christian (15-5)

7. South Lamar (19-2)

8. Linden (11-4)

9. Phillips (17-5)

10. Collinsville (16-8)

Others nominated: Autaugaville (16-4), Belgreen (19-3), Georgiana (16-8).

 

AISA

1. Glenwood (21-2)

2. Restoration (21-5)

3. Tuscaloosa Academy (18-3)

4. Evangel Christian (19-7)

5. Lee-Scott (14-3)

6. Patrician (15-4)

7. Chambers Academy (18-1)

8. Kingwood (10-6)

9. Lakeside (17-7)

10. Sparta (11-7)

Others nominated: Fort Dale Academy (12-9), Northside Methodist (14-6).

 

GIRLS

CLASS 6A

1. Sparkman (23-2)

2. Blount (24-3)

3. Shades Valley (19-3)

4. Hazel Green (24-3)

5. Huntsville (17-7)

6. Bob Jones (18-7)

7. Lee-Huntsville (16-6)

8. Mountain Brook (18-6)

9. Gadsden City (18-3)

10. Dothan (19-3)

Others nominated: Austin (19-8), Baldwin County (15-4), Enterprise (16-9), Hoover (13-10), Lee-Montgomery (14-7), McGill-Toolen (17-4), Murphy (14-5).

 

CLASS 5A

1. Wenonah (19-6)

2. Brewer (17-6)

3. Valley (13-2)

4. Sylacauga (18-3)

5. Faith Academy (16-5)

6. Center Point (15-9)

7. B.C. Rain (20-5)

8. Selma (19-4)

9. Paul Bryant (18-2)

10. Athens (13-7)

Others nominated: Central-Tuscaloosa (13-7), East Limestone (19-5), LeFlore (14-9), Muscle Shoals (15-7), Scottsboro (16-7).

CLASS 4A

1. Oneonta (22-5)

2. Clarke County (15-2)

3. Priceville (20-2)

4. Brewbaker Tech (17-6)

5. UMS-Wright (16-9)

6. Anniston (14-5)

7. West Limestone (13-7)

8. Madison County (15-9)

9. Hokes Bluff (18-4)

10. Charles Henderson (12-2)

Others nominated: Ashford (16-9), Beauregard (11-3), Calera (17-4), St. James (14-8).

CLASS 3A

1. Lauderdale County (25-0)

2. Madison Academy (18-7)

3. Straughn (19-1)

4. Holly Pond (20-3)

5. Pisgah (14-6)

6. Trinity (18-0)

7. Winfield (18-2)

8. Abbeville (14-4)

9. Midfield (13-7)

10. Brindlee Mountain (20-3)

Others nominated: Cordova (19-5), Daleville (17-5), Deshler (11-7), Greensboro (16-4), Mars Hill Bible (15-9), Sipsey Valley (15-4).

CLASS 2A

1. Woodland (22-1)

2. North Sand Mountain (18-1)

3. Cold Springs (20-5)

4. Samson (22-1)

5. Tanner (13-5)

6. Lexington (20-4)

7. Sand Rock (21-2)

8. Red Bay (19-2)

9. Lanett (12-4)

10. Montgomery Academy (14-5)

Others nominated: Aliceville (13-3), Ariton (11-5), Prattville Christian (15-6).

CLASS 1A

1. Covenant Christian (22-1)

2. St. Luke's (14-5)

3. Brantley (16-4)

4. Geneva County (18-4)

5. Spring Garden (17-4)

6. Loachapoka (18-2)

7. Tharptown (15-6)

8. Winterboro (14-6)

9. Lynn (18-2)

10. Skyline (19-3)

Others nominated: Belgreen (15-6), Berry (17-4), Holy Spirit (17-4), Keith (16-6), Woodville (18-4).

AISA

1. Glenwood (17-1)

2. Lee-Scott (19-1)

3. Evangel Christian (19-4)

4. Sparta Academy (14-2)

5. Marengo Academy (20-0)

6. Patrician Academy (16-3)

7. Lakeside (18-9)

8. Hooper Academy (13-10)

9. Autauga Academy (15-3)

10. Pickens Academy (12-4)

Others nominated: Coosa Valley (10-7), Fort Dale Academy (12-8), Kingwood (10-8), Southern Academy (12-6), Tuscaloosa Academy (13-6).

--30--

 




Some records may be incomplete. We have chosen to publish this information in hopes our visitors will participate in assisting us to complete every school.
Join us in the forums to submit corrections and new information.



Great Moments in Alabama High School Basketball History

The first tournament held in Tuscaloosa was in 1927.