News

    AHSFHS.org strives to provide the most accurate information possible. If you can assist in completing missing information, join us in the forums or email dparker@ahsfhs.org.


Search Site

















1/9/2014     ASWA Basketball Rankings

BOYS

CLASS 6A

1. Carver-Montgomery (10-3)

2. Lee-Huntsville (16-3)

3. Blount (15-2)

4. Mountain Brook (18-3)

5. Grissom (16-7)

6. Hillcrest-Tuscaloosa (16-2)

7. Woodlawn (17-7)

8. Theodore (14-3)

9. Albertville (15-4)

10. Tuscaloosa County (15-3)

Also nominated: Bob Jones (12-6), Central-Phenix City (15-1), Dothan (13-4), Gadsden City (13-4), Hoover (15-5), Jeff Davis (14-4), McGill-Toolen (12-5), Opelika (10-3).

 

CLASS 5A

1. Wenonah (15-4)

2. Sumter Central (18-5)

3. Parker (11-4)

4. Faith Academy (17-2)

5. Athens (14-3)

6. Ramsay (11-10)

7. LeFlore (14-4)

8. Center Point (13-5)

9. Columbia (11-9)

10. Homewood (12-7)

Also nominated: Briarwood (11-8), Etowah (14-2), Lawrence County (16-4), Southside-Gadsden (12-2).

 

CLASS 4A

1. J.O. Johnson (13-3)

2. Madison County (12-4)

3. Guntersville (16-4)

4. Dallas County (13-3)

5. Monroe County (10-3)

6. Dora (14-4)

7. Brewbaker Tech (12-6)

8. Hillcrest-Evergreen (7-2)

9. Hokes Bluff (15-5)

10. Wilcox Central (13-5)

Also nominated: Bibb County (16-3), Butler (8-4), Corner (12-5), Headland (15-4), St. James (12-3).

 

CLASS 3A

1. Midfield (12-5)

2. Holly Pond (13-5)

3. Hanceville (14-4)

4. Madison Academy (9-9)

5. Straughn (10-2)

6. West Morgan (16-5)

7. Geraldine (11-6)

8. Cleveland (14-4)

9. Deshler (12-3)

10. Barbour County (12-7)

Also nominated: Geneva (19-0), Sipsey Valley (13-5), Westminster (9-6).

 

CLASS 2A

1. Washington County (10-1)

2. Lanett (7-1)

3. Westbrook Christian (13-3)

4. Section (13-4)

5. Aliceville (11-1)

6. Luverne (12-1)

7. Tanner (7-4)

8. Fyffe (9-4)

9. Elba (13-2)

10. Vincent (10-6)

Also nominated: None.

 

CLASS 1A

1. St. Jude (10-3)

2. Sunshine (13-2)

3. Keith (11-5)

4. South Lamar (15-0)

5. Parrish (10-2)

6. Linden (8-2)

7. Shades Mountain Chr. (10-4)

8. Collinsville (13-6)

9. R.A. Hubbard (8-1)

10. Belgreen (12-1)

Also nominated: Autaugaville (10-3), Brantley (6-5), Georgiana (13-6), Sumiton Christian (15-4).

 

AISA

1. Glenwood (14-2)

2. Restoration (14-5)

3. Lee-Scott (11-0)

4. Tuscaloosa Academy (14-2)

5. Chambers Academy (10-1)

6. Patrician (9-4)

7. Evangel Christian (11-7)

8. Lakeside (13-6)

9. Eastwood (9-5)

10. Kingwood (6-5)

Also nominated: None.

 

GIRLS

CLASS 6A

1. Sparkman (18-2)

2. Blount (20-3)

3. Shades Valley (14-3)

4. Hazel Green (19-3)

5. Bob Jones (16-4)

6. Huntsville (12-6)

7. Lee-Huntsville (13-5)

8. Mountain Brook (15-3)

9. Gadsden City (15-2)

10. Dothan (15-1)

Others nominated: Austin (15-6), Hoover (8-8), Jeff Davis (14-4), McGill-Toolen (16-2), Spain Park (15-6).

CLASS 5A

1. Wenonah (14-5)

2. Brewer (14-6)

3. Valley (8-1)

4. Sylacauga (12-3)

5. Faith Academy (11-5)

6. Center Point (13-7)

7. Central-Tuscaloosa (10-5)

8. B.C. Rain (17-5)

9. Athens (12-5)

10. Lawrence County (12-6)

Others nominated: Benjamin Russell (9-3), Hayden (14-4), McAdory (14-5), Scottsboro (14-5), Selma (14-4), Springville (12-4).

CLASS 4A

1. Oneonta (17-4)

2. Brewbaker Tech (11-5)

3. West Limestone (11-5)

4. UMS-Wright (11-8)

5. Priceville (16-2)

6. Anniston (11-4)

7. Clarke County (10-2)

8. Madison County (13-6)

9. Ashford (13-6)

10. Hokes Bluff (13-4)

Others nominated: Beauregard (9-1), Calera (11-3), Charles Henderson (7-1), Locust Fork (12-6), St. James (11-6).

CLASS 3A

1. Lauderdale County (18-0)

2. Madison Academy (13-6)

3. Straughn (14-1)

4. Holly Pond (17-2)

5. Pisgah (11-5)

6. Trinity (11-0)

7. Deshler (7-6)

8. Mars Hill Bible (13-6)

9. Cordova (15-3)

10. Winfield (13-1)

Others nominated: Abbeville (10-3), Ashville (11-5), Brindlee Mountain (17-3), Daleville (13-4), Danville (12-4), Good Hope (12-7), Sipsey Valley (11-3).

CLASS 2A

1. Woodland (14-1)

2. North Sand Mountain (15-1)

3. Cold Springs (16-5)

4. Lexington (15-2)

5. Samson (18-1)

6. Tanner (6-4)

7. Sand Rock (17-1)

8. Red Bay (14-2)

9. Lanett (8-2)

10. Montgomery Academy (11-3)

Others nominated: Flomaton (8-6), Prattville Christian (12-5).

CLASS 1A

1. St. Luke's (11-4)

2. Covenant Christian (18-1)

3. Brantley (11-4)

4. Geneva County (13-4)

5. Spring Garden (14-2)

6. Loachapoka (14-1)

7. Tharptown (11-4)

8. Winterboro (13-4)

9. Lynn (13-2)

10. Skyline (12-3)

Others nominated: Belgreen (12-4), Berry (12-4), Falkville (12-4), Holy Spirit (11-4), Keith (10-6), Woodville (12-4).

AISA

1. Lee-Scott (15-0)

2. Glenwood (11-1)

3. Evangel Christian (13-3)

4. Sparta Academy (11-3)

5. Marengo Academy (14-0)

6. Patrician Academy (12-2)

7. Lakeside (14-8)

8. Tuscaloosa Academy (10-6)

9. Hooper Academy (11-6)

10. Autauga Academy (11-3)

Others nominated: Pickens Academy (8-3)




Some records may be incomplete. We have chosen to publish this information in hopes our visitors will participate in assisting us to complete every school.
Join us in the forums to submit corrections and new information.



Great Moments in Alabama High School Basketball History

The only forfeit in tournament play was in 1999 when Courtland forfeited their win over Madison Academy in the Class 1A finals.