News

    AHSFHS.org strives to provide the most accurate information possible. If you can assist in completing missing information, join us in the forums or email dparker@ahsfhs.org.

Championships


Search Site


 


Alabama High School Sports



Select Year:    
1922  <-- 2022 <- 2023 -> 2024 --> 2024

 




2023 State Championship Teams.


 Baseball 
AISA-AAA Glenwood School      Macon-East Academy
AISA-AA Patrician Academy      Abbeville Christian
AISA-A Lowndes Academy      Wilcox Academy
ACSA Ezekiel Academy Charles Shelton (16-9)    
7A Vestavia Hills Jamie Harris (34-11)  4-1  Central Phenix City
6A Oxford Wes Brooks (39-6)  12-3  Spanish Fort
5A Holtville Scott Tubbs (28-14)  3-1  Sardis
4A Etowah Blake Bone (30-11)  5-1  UMS-Wright
3A Houston Academy Tony Kirkland (28-8)  4-3  Gordo
2A Ariton Bob Pickett (30-12)  5-4  Vincent
1A Appalachian Brandon Johnson (31-4)  11-10  Brantley

 Boys Basketball 
AISA-AAA Glenwood School Dusty Perdue (25-9)  41-39  Macon-East Academy
AISA-AA Edgewood Academy Chris George    43-40  Autauga Academy
AISA-A Heritage Christian Ed Holliday    68-36  Lowndes Academy
7A Hoover Scott Ware (26-4)  84-66  Central Phenix City
6A Buckhorn Patrick Harding (24-8)  65-56  Mountain Brook
5A Valley Marshon Harper (30-1)  54-50  Charles Henderson
4A Jacksonville Tres Buzan (27-4)  51-37  Westminster Christian
3A Plainview Robi Coker (31-6)  40-37  Midfield
2A Aliceville Christopher Walker (25-1)  44-43  St. Lukes
1A Covenant Christian Bret Waldrep (24-3)  50-46  Oakwood Adventist Academy

 Boys Cross Country 
7A Vestavia Hills      Huntsville
6A Mountain Brook      Briarwood
5A Scottsboro      American Christian
4A Providence Christian      Westminster Christian
3A Bayshore Christian      Altamont
1A/2A Cold Springs      Hatton

 Boys Golf 
AISA Southern Academy      Glenwood School
7A Vestavia Hills      Auburn
6A UMS-Wright      Northridge
5A Randolph      Scottsboro
4A Haleyville      Bayside Academy
3A Westbrook Christian      Trinity
1A/2A North Sand Mountain      Elba

 Boys Indoor Track 
7A Hoover      
6A McGill-Toolen      
4A/5A Scottsboro      
1A/3A Cold Springs      

 Boys Soccer 
AISA Springwood John Ladner    13-0-1  
7A Daphne Adam Heath Burt (3-1)  17-3-2  Huntsville
6A Fort Payne Matheus Mello (4-3)  26-2-2  Montgomery Academy
5A John Carroll (8-1)  20-7-3  Gulf Shores
4A Bayside Academy Jamie Ferguson (3-0)  17-1-3  Westbrook Christian
1A/3A Tanner Matt Smith (2-0)  22-5  St. Lukes

 Boys Tennis 
AISA Morgan Academy      Lee-Scott Academy
7A Vestavia Hills Oliver Aaron      
6A Mountain Brook      Homewood
4A/5A St. James Ben Bradshaw      Indian Springs
1A/3A LAMP Jordan Berry      Houston Academy

 Boys Track 
AISA-AA Abbeville Christian      
AISA-A Banks Academy      
7A Hoover      
6A Homewood      
5A Scottsboro      
4A Anniston      
3A Madison Academy      
2A Cold Springs      
1A Loachapoka      

 Fast Pitch Softball 
AISA-AAA Macon-East Academy      Lee-Scott Academy
AISA-AA Hooper Academy      Abbeville Christian
AISA-A Lowndes Academy      Crenshaw Christian
7A Hewitt-Trussville Taylor Burt (46-8)  12-2  Fairhope
6A Wetumpka Daryl Otwell (54-6)  2-1  Athens
5A Brewbaker Tech Chris Steiner (46-10)  4-0  Ardmore
4A Orange Beach Shane Alexander (46-10-1)  5-0  Houston Academy
3A Plainview Jeff Brooks (47-1)  14-4  Opp
2A Hatton Denton Bowling (34-21)  12-10  Wicksburg
1A Brantley Cindy Hawthorne (33-13)  6-2  Leroy

 Football 
AISA-AAA Lee-Scott Academy Buster Daniel (11-1)  24-14  Glenwood School
AISA-AA Chambers Academy Jason Allen (12-1)  41-14  Banks Academy
AISA-A Lowndes Academy Shane Moye (13-0)  20-7  Wilcox Academy
AISA 8-Man Cornerstone Christian James Lee (11-1)  66-18  Springwood
7A Central Phenix City Patrick Nix (13-0)  21-19  Thompson
6A Clay-Chalkville Drew Gilmer (14-0)  31-28  Saraland
5A Gulf Shores Mark Hudspeth (15-0)  21-14  Ramsay
4A Catholic Montgomery Kirk Johnson (15-0)  35-0  Cherokee County
3A Mobile Christian Ronnie Cottrell (15-0)  55-28  Madison Academy
2A Fyffe Paul Benefield (14-1)  43-24  Reeltown
1A Leroy Chan Lowe (14-0)  28-21  Coosa Christian

 Girls Basketball 
AISA-AAA Clarke Prep    59-49  Glenwood School
AISA-AA Edgewood Academy Kevin Smith    59-36  Lakeside
AISA-A Lowndes Academy Jeff Lovell    39-21  Crenshaw Christian
7A Hoover Krystle Johnson (26-1)  55-44  Sparkman
6A Hazel Green Tim Miller (31-1)  53-40  Huffman
5A Pleasant Grove Walter Hicks (22-6)  53-36  Arab
4A Prattville Christian Jason Roberson (33-2)  76-59  Priceville
3A Trinity Blake Smith (28-2)  52-48  Clements
2A Mars Hill Flori Sweatt (24-5)  69-47  Cold Springs
1A Spring Garden Ricky Austin (30-1)  62-39  Marion County

 Girls Cross Country 
7A Auburn      Hewitt-Trussville
6A Mountain Brook      Briarwood
5A Lawrence County      Bayside Academy
4A Providence Christian      White Plains
3A Whitesburg Christian      Altamont
1A/2A Cold Springs      Sand Rock

 Girls Golf 
7A Grissom      Auburn
6A Pike Road      Spanish Fort
4A/5A Trinity      Mars Hill
1A/3A Tuscaloosa Academy      Houston Academy

 Girls Indoor Track 
7A Hoover      
6A Mountain Brook      
4A/5A Lawrence County      
1A/3A Altamont      

 Girls Soccer 
AISA Lee-Scott Academy      
7A Sparkman Samuel Tidmore (2-1)  21-4  Auburn
6A Homewood Sean McBride (1-0)  23-5-1  Montgomery Academy
5A Springville Meg Childress (9-4)  21-2  Gulf Shores
4A Westminster Christian Hunter Chapman (2-1)  15-4-1  St. Michael
1A/3A Westminster Oak Mountain (3-0)  17-5  St. James

 Girls Tennis 
AISA Morgan Academy      Glenwood School
7A Auburn Hollis Davis      Vestavia Hills
6A Mountain Brook Susan Farlow      Decatur
4A/5A UMS-Wright Meridy Jones      Donoho
1A/3A Lauderdale County Haleigh Woodard      ASCTE

 Girls Track 
AISA-AA Lakeside      
AISA-A Evangel Christian Academy      
7A Hoover      
6A Mountain Brook      
5A Scottsboro      
4A Brooks      
3A Altamont      
2A Cold Springs      
1A Marion County      

 Girls Volleyball 
AISA-AAA Hooper Academy      Glenwood School
AISA-AA Edgewood Academy      Lowndes Academy
AISA-A Coosa Valley Academy      South Choctaw Academy
7A McGill-Toolen Kate Wood (46-8)  3-1  Bob Jones
6A Mountain Brook Mattie Gardner (46-5)  3-1  Saraland
5A Montgomery Academy Julie Gordon (53-6)  3-1  Arab
4A Catholic Montgomery Jenn Denham (37-11)  3-0  UMS-Wright
3A Plainview Skyla Gray (51-5)  3-1  Mobile Christian
2A Pleasant Valley Dana Bryant (40-12)  3-0  Sand Rock
1A Spring Garden Ricky Austin (54-5)  3-0  University Charter School

 Wrestling 
7A Vestavia Hills Tee Adams      
6A McAdory Blake Dutton      
5A Jasper Tripp Otis      
1A/4A Weaver Andy Fulmer      

 Wrestling Duals 
7A Huntsville      Smiths Station
6A Mountain Brook      Mortimer Jordan
5A Jasper      Tallassee
1A/4A Dora      Ranburne



Great Moments in Alabama High School Sports History

South Lamar scored 113 points in defeating East Limestone 113-84 in the first round of the 1992 tournament. It is still a record for points scored in a game.