News

    AHSFHS.org strives to provide the most accurate information possible. If you can assist in completing missing information, join us in the forums or email dparker@ahsfhs.org.

Championships


Search Site


 


Alabama High School Sports



Select Year:    
1922  <-- 2015 <- 2016 -> 2017 --> 2019

 




2016 State Championship Teams.


 Baseball 
AISA-AAA Glenwood School      Autauga Academy
AISA-AA Edgewood Academy      Northside Methodist
AISA-A Abbeville Christian      Jackson Academy
7A Hewitt-Trussville Jeff Mauldin (36-11)  6-0, 2-0  Auburn
6A Hillcrest Tuscaloosa Mark Garner (40-10)  11-0, 4-3  Cullman
5A Russellville Chris Heaps (48-7)  1-9, 3-0, 5-3  Faith Academy
4A UMS-Wright Kevin Raley (33-9)  9-3, 4-1  Oneonta
3A Madison Academy Mike Good (35-16)  1-3, 10-4, 6-2  American Christian
2A Mobile Christian Talley Haines (26-12)  6-5, 6-0  Fyffe
1A Decatur Heritage Christian Steve Meek (29-11)  3-6, 9-8, 3-2  J.U. Blacksher

 Boys Basketball 
AISA-AAA Lee-Scott Academy Scott Phillips (25-6)  45-39  Tuscaloosa Academy
AISA-AA Edgewood Academy Chris George    59-39  Macon-East Academy
AISA-A Abbeville Christian Willie Burden    49-43  Lakeside
7A McGill-Toolen Phillip Murphy (29-6)  79-75  Central Phenix City
6A Homewood Tim Shepler (31-5)  54-51  Muscle Shoals
5A J.O. Johnson Jack Doss (29-5)  71-50  Faith Academy
4A Westminster Christian Ronnie Stapler (30-3)  53-34  Cordova
3A Madison Academy Andy Blackston (22-12)  77-59  Midfield
2A Lanett Richard Carter (29-6)  73-48  St. Lukes
1A Sacred Heart Ralpheal Graves (28-8)  95-75  Georgiana

 Boys Cross Country 
7A Auburn Dan Norton      Mountain Brook
6A Homewood Lars Porter      Cullman
5A Scottsboro Benjamin Robinson      St. John Paul II
4A LAMP Christopher Colvin      Randolph
3A American Christian Charles Tiller      Pleasant Valley
1A/2A St. Bernard William Calvert      Cold Springs

 Boys Golf 
AISA Lee-Scott Academy      Morgan Academy
7A Spain Park Brian Carter      Fairhope
6A Homewood Keat Litton      Spanish Fort
5A St. Pauls Sandy Santol      Russellville
4A UMS-Wright Adam Boehm      Trinity
3A Westbrook Christian Edward Brookins      Indian Springs
1A/2A Providence Christian Emory Latta      Decatur Heritage Christian

 Boys Indoor Track 
7A Auburn Johnny Johnson      Hoover
6A Opelika Thomas Esslinger      Northridge
4A/5A Northside Pat Galle      Ramsay
1A/3A Winfield Steve Reaves      American Christian

 Boys Soccer 
AISA Tuscaloosa Academy Brian Loper (18-1)  2-0  Lyman Ward
7A Oak Mountain Daniel DeMasters (28-0-2)  2-1  McGill-Toolen
6A Cullman Casey Harbin (24-4-2)  2-1  Daphne
4A/5A Helena Zach Morgan (18-7-2)  4-0  Randolph
1A/3A Bayside Academy Jamie Ferguson (21-4)  3-2  Altamont

 Boys Tennis 
AISA Tuscaloosa Academy      Morgan Academy
7A Mountain Brook Susan Farlow      McGill-Toolen
6A Walker Christian Matthews      Florence
4A/5A UMS-Wright Rick Cleveland      Trinity
1A/3A Montgomery Academy David Bethea      Altamont

 Boys Track 
AISA Escambia Academy David Walker      Lee-Scott Academy
7A Auburn Dan Norton      Hoover
6A Opelika Jimmy Johnson      Homewood
5A St. Pauls Jim Tate      Ramsay
4A UMS-Wright Pat Galle      Dadeville
3A Winfield Steve Reaves      Montgomery Academy
2A Cold Springs Claborn Campbell      Falkville
1A St. Bernard Steven Calvert      Marion County

 Fast Pitch Softball 
AISA-AAA Glenwood School Dusty Perdue    7-2  Autauga Academy
AISA-AA Macon East Academy Glynn Lott    1-0  Pickens Academy
AISA-A Patrician Academy    9-5  Cornerstone Christian
7A Sparkman Dale Palmer (50-16-1)  9-2  Spain Park
6A Chelsea Heather Lee (31-12)  3-1  Oxford
5A Springville Chris Williams (41-12-1)  6-3, 6-2  Helena
4A Curry Phillip Smith (47-2)  5-0  LAMP
3A Hale County Lori Wyat (40-10-1)  6-2  Pisgah
2A Sumiton Christian Jessica Aderholt (56-10)  9-3  Ider
1A Brantley Cindy Hawthorne (38-10)  4-1, 5-1  Billingsley

 Football 
AISA-AAA Bessemer Academy Josh Wright (13-1)  28-7  Monroe Academy
AISA-AA Autauga Academy Kyle Glover (13-0)  28-21  Escambia Academy
AISA-A Marengo Academy Webb Tutt (11-1)  34-33  Chambers Academy
7A Hoover Josh Niblett (12-2)  17-7  McGill-Toolen
6A Ramsay Reuben Nelson (13-2)  21-16  Opelika
5A Beauregard Rob Carter (13-1)  33-13  Wenonah
4A Handley Larry Strain (13-2)  30-7  Madison Academy
3A Piedmont Steve Smith (15-0)  22-12  Mobile Christian
2A Fyffe Paul Benefield (15-0)  28-0  Aliceville
1A Maplesville Brent Hubbert (14-0)  40-12  Pickens County

 Girls Basketball 
AISA-AAA Tuscaloosa Academy William Johnson    42-28  Glenwood School
AISA-AA Springwood Rick Johnson (30-0)  47-31  South Choctaw Academy
AISA-A Patrician Academy David Ingram    45-38  Lowndes Academy
7A Jeff Davis LaKenya Knight (25-6)  52-38  McGill-Toolen
6A LeFlore Darrell Walton (34-0)  80-65  Homewood
5A Wenonah Emanuel Bell (33-1)  58-33  Central Tuscaloosa
4A Deshler Jana Killen (36-1)  60-46  Sipsey Valley
3A Lauderdale County Brant Llewellyn (30-7)  55-44  Montgomery Academy
2A Samson Chad McKnight (33-2)  58-53  R.C. Hatch
1A Spring Garden Ricky Austin (31-4)  64-38  Linden

 Girls Cross Country 
7A Huntsville Graciela Bryant      Mountain Brook
6A Homewood Lars Porter      Florence
5A St. Pauls Jim Tate      Scottsboro
4A Randolph      Catholic Montgomery
3A Pleasant Valley Brad Hood      T.R. Miller
1A/2A Westminster Oak Mountain Leslie Callahan      Hatton

 Girls Golf 
6A/7A Huntsville Clifford Pate      Hoover
4A/5A White Plains Marcus Harrell      UMS-Wright
1A/3A Westbrook Christian Misti Fairchild      Winfield

 Girls Indoor Track 
7A Hoover Devon Hind      James Clemens
6A Pelham Marty Springfield      Homewood
4A/5A St. Pauls Jim Tate      UMS-Wright
1A/3A American Christian Charles Tiller      Bayside Academy

 Girls Soccer 
AISA Glenwood School John Robertson      Tuscaloosa Academy
7A Vestavia Hills Brigid Littleton (24-2)  3-0  Auburn
6A John Carroll Chase Zanaty (23-2-3)  1-0  Northridge
4A/5A Guntersville Mike Jones (18-4-3)  2-1  St. Pauls
1A/3A Holy Spirit Arthur Howington (17-0)  4-1  Westbrook Christian

 Girls Tennis 
AISA Tuscaloosa Academy      Morgan Academy
7A Vestavia Hills Shelley Sumner      Mountain Brook
6A Briarwood Jeremy Mears      Walker
4A/5A UMS-Wright Meridy Jones      St. James
1A/3A Montgomery Academy Fairlie Herron      Bayside Academy

 Girls Track 
AISA Tuscaloosa Academy      Lee-Scott Academy
7A Hoover Devon Hind      Mountain Brook
6A Homewood Thomas Esslinger      Pelham
5A St. Pauls Jim Tate      Beauregard
4A UMS-Wright Pat Galle      Brooks
3A T.R. Miller Eddie Brundidge      Cottage Hill Christian
2A LaFayette Corey Thornton      Falkville
1A Whitesburg Christian David McConnell      Westminster Oak Mountain

 Girls Volleyball 
AISA-AAA      
AISA-AA Coosa Valley Academy      Macon-East Academy
AISA-A Edgewood Academy      Cornerstone Christian
7A Mountain Brook Haven OQuinn (44-8)  3-1  Hoover
6A Hazel Green Coco Tate Hughes (56-10)  3-0  Spanish Fort
5A St. Pauls Lisa Marston (47-4)  3-0  Alexandria
4A Madison Academy Mandy Kerce (45-20)  3-0  St. James
3A Bayside Academy Ann Schilling (57-7)  3-0  Providence Christian
2A St. Lukes Meredith Donald (46-14)  3-0  Winston County
1A Addison Kayla Woodard (43-19)  3-2  Decatur Heritage Christian

 Wrestling 
7A Vestavia Hills Steve Gaydosh      Oak Mountain
6A Arab Michael Pruitt      Southside Gadsden
1A/5A Leeds      Tallassee



Great Moments in Alabama High School Sports History

South Lamar scored 113 points in defeating East Limestone 113-84 in the first round of the 1992 tournament. It is still a record for points scored in a game.