News

We now have 494 teams &  
118,901 games on AHSFHS.org.



Search Site

2019    5A    District Records

 Regular Season   Playoffs   District Record 
 Team  W/L/T PF   PA  W/L/T PF   PA   Title  W/L/T  PF  PA   Coach 
District 1
 Tennessee 9-23951480-11320#6-024656  Mike Mays
 Daniel Boone 7-52752641-144315-1175123  Jeremy Jenkins
 David Crockett 7-43792250-114243-3207123  Hayden Chandley
 Cherokee 6-52503440-13413-3156205  Cody Baugh
 Morristown East 4-61882533-3121154  Caleb Slover
 Volunteer 4-62213361-5104223  Justin Pressley
 Cocke County 1-91403290-672197  Scotty Dykes
District 2
 South Doyle 9-44761662-18535#5-125475  Clark Duncan
 Gibbs 8-43603391-127624-2190194  Brad Turner
 Knoxville Central 13-24621855-0133444-220695  Bryson Rosser
 Knoxville Halls 7-42832730-13324-2166160  Scott Cummings
 Seymour 5-52032612-494182  Scott Branton
 Sevier County 3-73054371-5158288  Tony Ligenfelter
 Carter 3-71692631-595169  Scott Meadows
District 3
 Powell 12-14671862-110861#6-022860  Matt Lowe
 Knoxville West 12-24641663-1110455-119535  Lamar Brown
 Oak Ridge 6-63092641-154573-3181105  Joe Gaddis
 Fulton 3-81913500-114473-3107129  Rob Black
 Clinton 2-81232852-483173  Randy McKamey
 Campbell County 4-61402631-553187  Justin Price
 Karns 2-81773801-580238  Brad Taylor
District 4
 Soddy Daisy 5-62833430-12340#3-09142  Justin Barnes
 Rhea County 9-34091891-163442-18238  Mark Pemberton
 Walker Valley 4-73073620-17451-29169  Drew Akins
 Lenoir City 1-101214580-114600-331146  Jeff Cortez
District 5
 Page 10-23511711-14528#5-017578  Charles Rathbone
 Shelbyville 11-23882092-171374-116689  Justin Palmer
 Summit 12-34352264-1109793-2164101  Brian Coleman
 Columbia Central 6-51872070-1362-380121  Jason Hoath
 Lincoln County 2-81112991-441142  Tim Johnson
 Franklin County 4-62533200-589184  Mac McCurry
District 6
 Beech 11-13871581-12323#5-019550  Anthony Crabtree
 Gallatin 9-2328760-114274-118634  Chad Watson
 Hillsboro 5-62812910-10393-2136101  Maurice Fitzgerald
 Hunters Lane 3-81462680-10422-393120  Preston Scott
 Hillwood 4-62242051-482125  Tom Moore
 Glencliff 0-10545700-514276  Mike Passen
District 7
 Henry County 10-34241732-17651#6-027759  James Counce Jr.
 Dyer County 11-35462373-1117685-126198  David Whittle
 Clarksville 7-53522461-143704-2205107  Issac Shelby
 Northeast 3-72663072-4174197  Brandon Clark
 Kenwood 2-91414880-113552-481229  Les Greer
 Northwest 3-71252411-566190  Neil Furnish
 West Creek 4-61683511-560244  James Figueroa
District 8
 Southwind 7-54342601-16247#5-121787  Rahnmann Slocum
 Munford 7-43182310-128295-1194119  Nick Markle
 Ridgeway 5-62552110-16104-219194  Duron Sutton
 Kirby 8-33631190-110324-218584  Chester Flowers
 Brighton 3-72002802-4115152  Mike David
 Overton 1-91393051-571193  Edgar Williams
 Kingsbury 0-10784550-640284  Quintin Jones

Some records may be incomplete. We have chosen to publish this information in hopes our visitors will participate in assisting us to complete every school.
Join us in the forums to submit corrections and new information.