News

We now have 497 teams &  
119,369 games on AHSFHS.org.



Search Site

2019    3A    District Records

 Regular Season   Playoffs   District Record 
 Team  W/L/T PF   PA  W/L/T PF   PA   Title  W/L/T  PF  PA   Coach 
District 1
 Chuckey-Doak 6-52582620-1628#5-017384  Ben Murphy
 Unicoi County 6-53832740-121624-125190  Drew Rice
 Johnson County 4-71452670-10413-211098  Don Kerley
 West Greene 5-62653020-16562-3141111  Joe Case
 Claiborne 3-72673581-4102191  Nathan Medlin
 North Greene 2-81314290-546249  Andrew Murray
District 2
 Alcoa 14-1654715-025334#6-03050  Gary Rankin
 Austin-East 9-44512952-1117775-119694  Jeff Phillips
 Gatlinburg-Pittman 9-34652331-162794-2202121  Derek Rang
 Kingston 7-52602641-149543-3122145  Brian Pankey
 Pigeon Forge 1-91083311-555189  Adrian Watson
 Scott 4-61432391-553194  Josh Terry
 Northview Academy 1-91043771-550240  Heath Woods
District 3
 Loudon 13-15361673-112391#5-018327  Jeff Harig
 Red Bank 10-23541312-156474-118647  Chris Brown
 Sweetwater 7-42512050-127283-282121  Mike Martin
 Signal Mountain 4-72772930-10452-3123116  Josh Roberts
 Brainerd 1-91043851-456174  Tyrus Ward
 McMinn Central 3-71463500-558203  Derrick Davis
District 4
 Upperman 10-23691031-15921#5-020126  Adam Caine
 Smith County 7-53292741-135684-118295  Scott Murray
 Sequatchie County 6-52192260-10213-2139110  Mark Wattenbarger
 York Institute 3-81483220-114492-382131  Derwin Wright
 Cannon County 4-62022471-483161  Matt Daniel
 Grundy County 0-10903810-544208  Tracy Hayworth
District 5
 Pearl-Cohn 14-14371934-111987#5-014117  Tony Brunetti
 Stratford 8-43601801-148314-115469  Thomas Porter
 East Nashville 9-33891121-163353-213343  Brian Waite
 Giles County 6-72822702-166492-311583  David OConnor
 Whites Creek 3-71523261-450208  Clinton Davis
 RePublic 0-9383680-518191  Demarkus Harmon
District 6
 Fairview 8-33531600-1728#5-019145  Chris Hughes
 Sycamore 5-61732930-17444-112181  Justin Robison
 Camden Central 4-72463200-114343-2156130  William Blow
 Stewart County 6-52332100-10422-3111107  Chanz Swartz
 Cheatham County 2-81112501-434139  Eric Hatley
 Harpeth 1-91083070-552163  Doug Loope
District 7
 South Gibson 10-23671991-16420#5-014269  Scott Stidham
 Covington 11-34611373-1109373-215168  J.R. Kirby
 Milan 6-63222051-154193-215676  Teddy Pettigrew
 McNairy Central 7-34132272-3169164  Brian Franks
 Westview 6-54233990-114542-3155216  Matt McConnell
 Bolivar Central 3-7923590-534214  Montrell Craft
District 8
 Wooddale 10-34171962-17357#4-01220  Jerome Griffin
 Melrose 6-52362140-16483-112413  Cedrick Wilson
 Raleigh Egypt 3-71272640-10382-29179  Larry Franklin
 Sheffield 1-10644680-16541-340144  Edward Kuykendoll
 MLK Prep 0-10554280-421162  Jeremy Rockette

Some records may be incomplete. We have chosen to publish this information in hopes our visitors will participate in assisting us to complete every school.
Join us in the forums to submit corrections and new information.