News

We now have 497 teams &  
119,369 games on AHSFHS.org.



Search Site

1992    AAA    District Records

 Regular Season   Playoffs   District Record 
 Team  W/L/T PF   PA  W/L/T PF   PA   Title  W/L/T  PF  PA   Coach 
District 1
 Sullivan South 9-22891440-1620#8-1256118  Mark Smith
 Dobyns-Bennett 9-22971447-2247117  Ted Wilson
 Elizabethton 7-42731277-223078  Dave Rider
 Science Hill 8-33541690-17217-2310131  Mike Turner
 Tennessee 7-32121636-3191155  Tommy Hundley
 Daniel Boone 4-61792333-6161221  Ken Green
 Volunteer 3-72003543-6187319  Gerald Winstead
 Sullivan Central 3-72082972-7176297  John Thomas
 Sullivan North 2-81752802-7161259  Dickie Jones
 Sullivan East 1-91673860-9143367  Fred Vance
District 2
 Jefferson County 9-32941370-21943#6-018335  Craig Kisabeth
 Cocke County 9-33071351-134335-117968  Larry Williams
 Greeneville 8-32601714-212293  Fred Sorrells
 Morristown East 5-51241913-361104  Walt Bragg
 Morristown West 4-61672072-4107120  Dale Chrisman
 Cherokee 3-71972111-586148  Mike Sivert
 David Crockett 1-91002980-652219  Jeff Watts
District 3
 Clinton 14-14961624-111974#6-020750  Jim Gaylor
 Knoxville Halls 12-24601433-167475-123965  Larry Kerr
 Oak Ridge 5-52401044-220652  Joe Gaddis
 Knoxville Central 4-62131873-3131102  Joel Helton
 Campbell County 4-61542522-458177  Jim Chadwell
 Karns 1-9813391-560243  John Johnson
 Cumberland County 1-91043810-655264  Dan Schlafer
District 4
 Sevier County 7-4164890-1314#6-113447  Steve Brewer
 Maryville 9-22741500-114466-115175  John Olive
 Farragut 7-31601285-211188  Buddy Fisher
 Lenoir City 9-22911435-220987  David Berrong
 Bearden 4-61221702-581141  Bill Young
 William Blount 3-71762602-5134173  Steve Gordon
 Carter 1-9992611-674179  Bobby Kimball
 Heritage 2-8922231-649153  Sam Kyker
District 5
 Cleveland 10-1401941-14826#5-018530  Benny Monroe
 Rhea County 9-32231601-133514-16151  Bill Horton
 Bradley Central 4-61211803-25866  Louie Alford
 McMinn County 5-52271902-311094  John Mullinax
 Ooltewah 4-61292311-462136  
 Soddy Daisy 1-91423380-563162  Bill Price
District 6
 Baylor 8-33101440-11421#6-020069  Fred Hubbs
 Red Bank 9-23101350-10345-118981  Tom Weathers
 McCallie 6-32041764-2149109  Pete Potter
 Hixson 5-51261493-35775  
 Brainerd 4-62012592-4137170  Eddie Lambert
 East Ridge 2-81482821-588189  Gary Partrick
 Chattanooga Central 1-91423050-686213  John Crawford
District 7
 Riverdale 12-1521852-18335#5-02409  Gary Rankin
 Lebanon 10-33011512-176534-110751  Mark Medley
 Oakland 4-61712253-29383  David Alsup
 White County 4-61172172-345103  Jim Moore
 Warren County 2-8932871-433178  Franklin Fisher
 Cookeville 3-71031820-532126  Jake Libbey
District 8
 Lincoln County 7-43021430-12021#5-121583  Louis Thompson
 Franklin County 8-31981740-10455-114786  Harold Roberts
 Columbia Central 6-42211354-215775  Dan Bland
 Shelbyville 9-22531824-213389  James Thaxton
 Lawrence County 3-71382372-468145  Garner Ezell
 Tullahoma 1-91263111-571164  Dean Rodenbeck
 Coffee County 0-10302400-614155  Stan Jarrell
District 9
 Gallatin 15-04191645-011267#7-023251  Calvin Short
 Franklin 6-52291660-113165-216098  Danny Nowell
 Hendersonville 5-51631835-2136111  Bill Derrick
 Beech 6-52872084-3183119  Roger Holmes
 Mt. Juliet 6-51741894-3120126  Jerry Flatt
 Smyrna 3-71811862-5138146  Harry McAnally
 Brentwood 2-8972091-663160  Joe Barley-Maloney
 LaVergne 1-9543110-735257  Tom Crawford
District 10
 Henry County 11-34151753-18869#5-015654  James Counce Sr.
 Dickson County 8-32811450-120234-116139  Jerry Pearson
 Northeast 4-61032022-353104  Ted Haley
 Cheatham County 6-51791131-44686  Rick Butler
 Clarksville 1-9923971-442162  Derek Crass
 Northwest 3-71342021-454117  Jim Snider
District 11
 Father Ryan 8-32041020-11214#5-110552  Tom Fiveash
 Montgomery Bell Academy 8-32841540-10215-116647  Tommy Owen
 Whites Creek 7-41411494-28375  Richard Coure
 John Overton 5-51321413-34567  Doug Mullican
 Pearl-Cohn 3-7591532-43988  Maurice Fitzgerald
 Hillsboro 4-6931621-534115  Buddy Brown
 Hillwood 1-9831711-55179  Jerry Link
District 12
 Stratford 11-1427721-13925#5-020223  Bubba Spears
 McGavock 9-32901991-121334-114795  Wes Elrod
 Hunters Lane 7-41511403-25967  Jerry Pigue
 Maplewood 4-61511742-383106  Robert Williams
 Antioch 2-81662491-467135  Terry Anderson
 Glencliff 1-9953760-549181  Jim Wilson
District 13
 Haywood 9-23101410-1620#7-020764  George Chapman
 Jackson North Side 7-42611750-121426-120584  Bud Sikes
 Lexington 7-32571665-2183114  Jim Stowe
 Jackson Central-Merry 4-62191964-3192110  Ricky Collins
 Hardin County 5-51151602-576135  William McAdams
 Munford 3-71182772-588218  Mark Fisher
 Bolivar Central 1-91042541-680190  Jimmy Meeks
 Dyersburg 2-81432611-674190  Errol Hook
District 14
 Bartlett 12-14141052-19461#8-020430  Tom Marino
 Christian Brothers 9-32641152-141377-121657  Wayne Gaia
 Houston 7-3177825-311682  Tommy Ellis
 Millington Central 7-32481195-3188105  Tommy Harrison
 Collierville 5-52131494-4183129  Paul Cox
 Germantown 5-51801384-413998  Ken Netherland
 Fayette Ware 3-71493022-6102270  Ardnett Thomas
 Kirby 2-81132631-767244  
 Bolton 2-81062550-849249  Robert Downing
District 15
 Whitehaven 8-33151240-1021#6-025138  Stan Collins
 Melrose 9-23061450-16305-117973  Will Turner
 Raleigh Egypt 3-5871972-354114  
 Craigmont 2-4671311-12643  
 Hamilton 2-51051581-35577  
 Memphis Southside 1-81073321-460170  
 Memphis Northside 1-4561720-332128  
District 16
 Westwood 8-23591445-125264  
 Wooddale 9-22961730-113305-1179110  W.S. Donald
 Fairley 8-3252731-12174-112919  
 Memphis Central 4-61471463-38881  Al Cate
 Hillcrest 2-71052362-379128  
 Overton 3-71042741-555184  Mitch Davis
 White Station 0-10674020-654250  Joe Blankinship

Some records may be incomplete. We have chosen to publish this information in hopes our visitors will participate in assisting us to complete every school.
Join us in the forums to submit corrections and new information.