News

We now have 497 teams &  
119,369 games on AHSFHS.org.



Search Site

1987    AAA    District Records

 Regular Season   Playoffs   District Record 
 Team  W/L/T PF   PA  W/L/T PF   PA   Title  W/L/T  PF  PA   Coach 
District 1
 Dobyns-Bennett 11-13651021-14527#9-028675  Ted Wilson
 Sullivan South 8-32861830-17477-2246114  John Allen Compton
 Elizabethton 8-32611437-222193  Dave Rider
 Science Hill 8-2273917-224291  Bob May
 Daniel Boone 6-52101715-4164137  Ken Green
 Tennessee 4-62152144-5182167  Tommy Hundley
 Volunteer 3-71912013-6184187  William Christian
 Sullivan Central 2-8962512-789231  John Thomas
 Sullivan North 1-9573151-857290  Dickie Jones
 Sullivan East 0-9203070-920307  Ben Lemon
District 2
 Jefferson County 15-05621055-017736#6-024539  Craig Kisabeth
 Cocke County 7-31831290-17315-111747  Larry Williams
 Morristown West 9-23651334-218384  Dale Chrisman
 Cherokee 6-41421473-379106  Mike Sivert
 Morristown East 4-61282412-487166  Mac Lambert
 Greeneville 4-61562081-577143  Fred Sorrells
 David Crockett 0-11313660-613216  C.H. Saber
District 3
 Knoxville Central 11-24071262-15556#6-021845  Joel Helton
 Oak Ridge 8-42751861-114645-117150  Bill Young
 Knoxville Halls 7-3174804-29646  Larry Kerr
 Anderson County 4-61502003-390108  Mike Harmening
 Karns 2-8882152-468100  Mike Collier
 Clinton 2-8912991-556183  Ron Brown
 Campbell County 1-9853160-644218  Tim George
District 4
 Heritage 9-2243720-11314#7-018927  Earl McMahan
 Maryville 9-2228660-113286-117438  Don Story
 Farragut 7-32321025-217175  Buddy Fisher
 Doyle 5-51541823-4101154  Richard Bridges
 Sevier County 6-4187933-412083  Mike Biddix
 Bearden 3-71312972-579206  Mike Ledford
 William Blount 3-71161762-574144  Mike White
 Carter 1-9392500-726210  Terry Carter
District 5
 Cleveland 9-21931091-12940#5-110428  Benny Monroe
 McMinn County 11-23631302-158535-119271  John Mullinax
 Bradley Central 8-2220734-210653  Bill Robertson
 Rhea County 7-42361043-310243  Bill Horton
 Soddy Daisy 3-7872542-455171  Bob Sanders
 Cumberland County 2-81552471-582171  Dennis Webb
 Ooltewah 3-71152371-549153  
District 6
 McCallie 6-41341100-1714#6-112068  Pete Potter
 Brainerd 7-41461500-114155-210493  Calvin Sorrells
 Baylor 7-31851225-214388  Mike Stewart
 East Ridge 6-41641614-3103104  Raymond James
 Tyner Academy 4-61131493-49297  
 Hixson 3-71371882-5103122  
 Red Bank 4-61681252-5134104  Tom Weathers
 Chattanooga Central 1-9972751-671194  
District 7
 Lebanon 8-3219850-1625#5-011032  Mark Medley
 Oakland 4-71122240-114173-25475  David Alsup
 White County 7-42201623-28377  Jimmy Maynord
 Riverdale 3-71961732-310067  Dean Fisher
 Warren County 3-71802731-496146  Ray Barnes
 Cookeville 2-81302241-469115  Larry Davis
District 8
 Shelbyville 11-13711611-13352#7-027064  Tom Crawford
 Tullahoma 12-23871483-193486-120279  Joe Gaddis
 Lincoln County 5-51471544-3119115  John Meadows
 Columbia Central 5-51721513-4115111  Bob Yancey
 Franklin County 5-52311893-4137136  Harold Roberts
 Lawrence County 5-51501923-4101143  Dan Winfree
 Giles County 3-71412112-595139  
 Manchester 0-10473550-727279  Buddy Fetzer
District 9
 Gallatin 12-34381764-113267#5-117340  Calvin Short
 Mt. Juliet 9-42101702-146505-19856  Howell Flatt
 Franklin 9-22061184-29261  Jim Cartwright
 Hendersonville 5-51411413-38089  Bill Derrick
 Beech 4-61611362-49182  Herschel Moore
 Smyrna 4-61361522-48286  Harry McAnally
 Brentwood 1-9733340-639241  Nick Waggoner
District 10
 Dickson County 7-42281740-11519#4-010970  Jerry Pearson
 Clarksville 3-81572890-16563-15873  Esau Lathon
 Henry County 2-81652122-28661  James Counce Sr.
 Northeast 2-81591911-39269  Carl Masters
 Northwest 3-71732620-451123  Derek Crass
District 11
 Whites Creek 10-2217861-11420#5-19846  Richard Coure
 Montgomery Bell Academy 8-32381170-17284-211963  Tommy Owen
 Hillwood 8-32141374-211480  Phil Grammer
 Father Ryan 5-51461293-310482  Tommy Bateman
 John Overton 3-7911443-36465  Doug Mullican
 Hillsboro 5-51221721-562128  Terry Anderson
 Pearl-Cohn 1-9672520-647173  Bill Williams
District 12
 Stratford 10-2313961-13520#5-015822  Bobby Leech
 Hunters Lane 8-31911380-1674-19780  Jerry Pigue
 McGavock 6-51901933-211696  Wes Elrod
 Glencliff 4-61311282-33175  Jerry Broadbent
 Maplewood 4-61291991-458122  Robert Williams
 Antioch 2-81052060-537102  Warren Dunn
District 13
 Haywood 9-22031240-1613#6-116589  George Chapman
 Jackson Central-Merry 7-3213960-17126-115335  Dan Bland
 Bolivar Central 4-61261414-4117117  Jimmy Meeks
 Dyersburg 5-51312024-3111142  Errol Hook
 Ripley 6-41931204-313689  Daryl Walker
 Jackson North Side 3-71182013-392100  Bud Sikes
 Munford 3-71432492-583182  Mark Fisher
 Obion County Central 2-81592630-680164  Jim Wiggins
 Hardin County 3-71441760-167  Tommy Browder
District 14
 Germantown 12-23101403-18257#5-013734  Ken Netherland
 Collierville 9-42581662-149543-28868  Paul Cox
 Bartlett 5-41261453-24978  Tom Marino
 Millington Central 8-31781333-310098  
 Christian Brothers 2-6851451-45592  Wayne Gaia
 Kirby 5-489871-34456  
 Fayette Ware 1-81133290-11638  Jim Dotson
District 15
 Whitehaven 11-12951031-13436#7-016836  Stan Collins
 Melrose 7-1166585-112346  
 Craigmont 6-41791404-3119112  
 Hamilton 5-2213711-163353-112636  
 Memphis Southside 4-3180813-315281  
 Raleigh Egypt 1-9792551-663189  
 Memphis Northside 1-7571941-538132  
 Kingsbury 1-9211970-50157  
District 16
 White Station 6-51661630-1651#6-116072  Larry Wright
 Wooddale 6-5170913-36840  
 Memphis Central 5-51291303-470104  Al Cate
 Mitchell 2-7781912-45098  
 Overton 2-5201182-21443  
 Hillcrest 4-41791080-112142-28845  
 Fairley 2-379771-23347  
 Westwood 2-5661561-22660  

Some records may be incomplete. We have chosen to publish this information in hopes our visitors will participate in assisting us to complete every school.
Join us in the forums to submit corrections and new information.