News

We now have 497 teams &  
119,369 games on AHSFHS.org.



Search Site

1992    AA    District Records

 Regular Season   Playoffs   District Record 
 Team  W/L/T PF   PA  W/L/T PF   PA   Title  W/L/T  PF  PA   Coach 
District 1
 Chuckey-Doak 9-32661261-12120#5-116067  George Frye
 Happy Valley 8-33131490-16145-121374  Larry Crumley
 Hampton 7-32221194-212872  J.C. Campbell
 South Greene 3-61242343-390141  Larry Ricker
 Unicoi County 2-81732442-4141140  David Turpin
 Johnson County 1-91152701-548131  Jim Crowder
 West Greene 4-6982721-542197  Barry Carter
District 2
 Gibbs 8-32601591-12840#5-016556  Randy Carroll
 Anderson County 5-61761960-16143-17342  Mike Harmening
 Claiborne 4-6881723-26982  
 Union County 2-485691-25760  
 Powell Valley 1-71062560-32699  
 Rutledge 0-10812070-444108  Mark Hammer
District 3
 Powell 11-33422063-15935#4-010121  Clark Duncan
 Webb 9-22491270-19153-16449  David Meske
 Austin-East 6-41451792-25448  Richard Glasper
 Fulton 1-9793091-32187  Buck Coatney
 Knoxville West 2-8961430-41349  Bill Wilson
District 4
 South Doyle 10-32601612-17152#4-07226  Don Ward
 Alcoa 6-52152030-114263-19477  Ronnie Phelps
 Gatlinburg-Pittman 7-22391362-27760  Benny Hammonds
 Loudon 1-91623171-368100  Bert Ratledge
 Seymour 3-71471990-42977  Gary Householder
District 5
 Sweetwater 10-34341852-16933#5-024176  Bill Dupes
 Polk County 7-42642060-16464-114351  Larry Davis.
 Madisonville 7-31301313-26291  
 Meigs County 6-52292072-3118140  Stan Eller
 McMinn Central 1-91202631-453117  Mark Stone
 Tellico Plains 2-91053850-544206  Barry Liles
District 6
 Marion County 15-04971255-017366#7-023942  Ken Colquette
 Tyner Academy 7-32651740-17415-117683  Wayne Turner
 Sequatchie County 8-2257895-219181  Sid Fritts
 Grundy County 7-42901534-3208125  Chris Pickett
 Bledsoe County 4-41021683-384153  
 Howard 2-81092672-588187  John Atkins
 Notre Dame 1-9843411-657242  Jay Bass
 Chattanooga 0-9642250-750180  David Hale
District 7
 Rockwood 11-13691391-14338#5-016152  Mark Pemberton
 Harriman 7-42431780-18244-113793  Steve Hart
 Kingston 6-42501853-2132101  Vic King
 Oliver Springs 6-41942002-3122139  Frank Johnson
 Scott 4-62312441-4116161  Robert Wright
 Wartburg Central 2-81783340-583205  Rory Foster
District 8
 Livingston Academy 10-22781701-130714-113370  Terry Melton
 Smith County 7-42651880-117304-113790  Pat Dyer
 York Institute 7-22181034-112548  
 DeKalb County 5-52231882-3139132  Wayne Cantrell
 Jackson County 4-61551991-38594  
 Cannon County 2-8993470-534213  
District 9
 Marshall County 10-23591251-13239#5-016729  Bob Edens
 Lewis County 7-42651870-10494-112982  Bobby Sharp
 Giles County 5-51792283-210498  Jeff Bain
 Loretto 7-32291242-310281  Charles Butch Toner
 Hickman County 2-8982171-439110  
 Page 0-10463310-532173  Ronnie Campbell
District 10
 Springfield 12-1511952-19532#5-023835  Donnie Jones
 White House 9-22571310-18234-113856  Jeff Porter
 Portland 5-52151892-311983  Roger Perry
 Westmoreland 3-71081982-372123  Jackie Kelley
 Greenbrier 5-51332041-436133  Steve Sorrells
 Macon County 1-9222951-415188  Mike Dawson
District 11
 Brentwood Academy 13-14631204-116947#3-013919  Carlton Flatt
 Goodpasture 6-61952701-128472-16386  David Martin
 David Lipscomb 6-52071871-26883  Glenn McCadams
 Harpeth 3-71202440-340122  Bill Cox
District 12
 Fairview 8-3321910-11522#4-016426  Phil Grammer
 Houston County 4-71542970-16603-1106111  Jeff Payne
 Waverly Central 2-81212552-28667  Ray Hampton
 Montgomery Central 1-91002991-361128  Ralph Tipton
 Stewart County 1-91123390-452137  
District 13
 Union City 11-1304911-12627#7-020820  Randy Barnes
 Ripley 8-33121250-113146-122149  Randy White
 Westview 9-23511375-2182105  Don Coady
 Dyer County 5-51941914-3160119  Harry Tignor
 Obion County Central 5-51741573-410298  Larry Parks
 Covington 3-71372332-590158  Steve Zurhellen
 Crockett County 2-81122391-671168  Jim Dotson
 Gibson County 0-10384880-720331  Bill Humphreys
District 14
 Humboldt 11-32761073-147486-115638  Jack Cain
 Milan 8-32471230-16206-115839  John Wade Tucker
 McNairy Central 9-22731616-1160106  Tommy Browder
 Jackson South Side 3-71612113-4126135  Jerry Hayes
 Camden Central 3-7932522-566177  Randy Newsome
 Chester County 5-51961362-594118  Glen Campbell
 Decatur County-Riverside 4-61091792-576156  Steve Boggan
 Huntingdon 1-91292531-694158  Mike Mansfield
District 15
 Memphis University 12-13711592-15939#7-023181  Jake Rudolph
 Briarcrest 10-2323761-133136-117655  Darry Marshall
 Memphis East 5-41711865-112990  
 Evangelical Christian 6-4931264-37480  Carly Powers
 Harding Academy 6-52692053-4147163  Robert Akins
 Ridgeway 3-71451982-582145  John Cooley
 Kingsbury 3-61341781-6101166  Raymond Duke
 Treadwell 0-10562410-650163  
District 16
 Booker T. Washington 4-3110960-112314-09019  
 Trezevant 4-51841194-317875  Earl LeFlore
 Sheffield 5-12131100-16333-011551  
 Frayser 2-595892-39567  
 Mitchell 2-339501-1320  
 Oakhaven 1-4651301-24779  
 G.W. Carver 0-561780-36118  
 Manassas 0-581710-38113  

Some records may be incomplete. We have chosen to publish this information in hopes our visitors will participate in assisting us to complete every school.
Join us in the forums to submit corrections and new information.