News

We now have 497 teams &  
119,369 games on AHSFHS.org.



Search Site

1987    AA    District Records

 Regular Season   Playoffs   District Record 
 Team  W/L/T PF   PA  W/L/T PF   PA   Title  W/L/T  PF  PA   Coach 
District 1
 South Greene 7-52501301-140526-119743  
 Johnson County 8-32531470-1028#6-119879  Jim Crowder
 Unicoi County 6-42691595-2219104  Louis Thompson
 Hampton 7-3203904-313984  J.C. Campbell
 Happy Valley 5-51601503-39972  Dean Reynolds
 Chuckey-Doak 2-61222272-489177  George Frye
 North Greene 1-9752831-661240  Boyd Thomason
 West Greene 0-9433200-743244  Earl Fletcher
District 2
 Gatlinburg-Pittman 11-1350611-1317#7-024628  Benny Hammonds
 Webb 7-42541440-120215-2157104  David Meske
 Seymour 7-41711345-210678  Gary Householder
 Gibbs 4-61351374-311593  Randy Carroll
 Claiborne 2-5-1781342-4-171113  
 Rutledge 3-5811242-46687  
 Powell Valley 2-6-1782041-6-158197  
 Union County 0-8792720-545164  
District 3
 Rule 8-2307840-11623#7-026147  Don Ward
 Austin-East 12-23941274-197696-122444  Sam Anderson
 Alcoa 6-41781215-216287  James Dalton
 Holston 5-51631733-498141  
 Powell 5-51241083-48488  Clark Duncan
 Fulton 3-7692402-557175  Steve Brewer
 Knoxville West 1-9892581-664185  Bill Wilson
 South-Young 1-9763061-660225  
District 4
 Lenoir City 7-41871400-1819#4-111081  Dave Moore
 Loudon 10-44042103-189924-117863  Henry Blackburn
 Kingston 6-51472103-26989  Vic King
 Rockwood 8-32341653-211994  Mark Pemberton
 Harriman 4-61711821-46897  Steve Hart
 Scott 2-81102470-545165  Jack Diggs
District 5
 Sweetwater 12-1349712-16634#5-01536  Bill Dupes
 Polk County 7-51981601-124564-111137  Larry Davis.
 McMinn Central 4-6992103-27983  Mark Stone
 Tellico Plains 5-51322262-359133  Ron Eydt
 Meigs County 2-81012081-447113  
 Madisonville 0-9642090-53299  
District 6
 Chattanooga 2-893201#2-15532  Nick Bratcher
 Howard 2-81052070-16322-15429  John Atkins
 Notre Dame 6-51961410-17102-17027  Mike Zimmerman
 Kirkman 1-9472870-3697  Gary James
District 7
 Sequatchie County 8-32591090-1721#3-01017  
 Marion County 7-62461942-192422-14846  Ken Colquette
 Grundy County 4-61601781-22654  
 Bledsoe County 3-71351880-3674  
District 8
 York Institute 9-22431470-1629#5-012749  
 Smith County 9-33621191-128214-118944  Gary Rankin
 DeKalb County 7-41781033-29263  Wayne Cantrell
 Upperman 4-61191952-460121  
 Livingston Academy 4-61432161-440102  Harold Watson
 Jackson County 3-61002141-441144  
 Cannon County 3-71232810-1026  
District 9
 Hickman County 10-22911211-12328#3-0565  
 Marshall County 6-4128570-113162-13013  Bob Edens
 Lewis County 3-7842121-32796  Ronnie Riley
 Page 5-51701301-24434  Ronnie Campbell
 Loretto 1-8682270-11221  Merle West
District 10
 White House 6-61862161-12841#4-19687  Jeff Porter
 Portland 9-22431040-1094-111549  
 Springfield 4-61291633-211341  Donnie Jones
 Westmoreland 9-22461223-210959  Roger Perry
 Macon County 4-61361821-444109  Howard Cochran
 Greenbrier 2-81002830-535169  Buddy Corlew
District 11
 Brentwood Academy 13-14721245-016347#3-013128  Carlton Flatt
 Goodpasture 7-41471530-16212-13455  Jim Wilson
 Battle Ground Academy 5-51241851-22776  Don Vick
 David Lipscomb 3-71151990-33165  Glenn McCadams
District 12
 Waverly Central 13-1443633-18356#5-02150  Ray Hampton
 Cheatham County 6-51871770-17424-112251  Jimmy Stack
 Montgomery Central 6-51751423-28075  Phil Horsey
 Houston County 3-7602232-24492  Randy Toombs
 Stewart County 1-9632871-437142  
 Fairview 0-10343400-527133  
District 13
 Humboldt 8-32781260-113145-118080  Danny Nowell
 Milan 9-3311881-13516#4-115941  John Wade Tucker
 Peabody 4-61582103-3102140  Jim Graves
 Crockett County 4-51321393-4105113  Ricky Collins
 Union City 7-41781463-25068  Randy Barnes
 Westview 4-61491812-589167  Mack Thornton
 Dyer County 9-1278932-16646  Harry Tignor
 Gibson County 2-81092260-544140  Sam Guthrie
District 14
 Lexington 11-13041051-13554#7-020842  Jim Stowe
 McNairy Central 8-32511620-10356-120678  Jay Thaxton
 Jackson South Side 8-3260995-215361  Jerry Hayes
 Huntingdon 3-7802233-466143  Cliff Sturdivant
 Camden Central 4-61221953-489140  Barry Barnett
 McKenzie 4-51511173-412490  Richard Chappell
 Decatur County-Riverside 2-8542151-634163  Floyd Powers
 Chester County 1-9902320-752216  John Hooper
District 15
 Memphis University 8-42961082-168485-117725  Jake Rudolph
 Evangelical Christian 7-31771270-1637#5-112962  Jimmy Heinz
 Covington 6-3131763-26356  Steve Zurhellen
 Bolton 5-51461572-35685  
 Memphis Catholic 4-51031282-34974  
 Harding Academy 4-61532071-448130  
 Briarcrest 1-8702161-548156  Sam Wamble
District 16
 Trezevant 11-2402932-19054#8-128639  
 Memphis East 5-3177840-114395-116128  
 Ridgeway 4-6992004-599163  
 Manassas 4-41101303-392102  
 Booker T. Washington 2-422942-42294  
 Frayser 2-4791102-26072  
 Oakhaven 2-351932-35193  
 Sheffield 3-185432-17141  
 G.W. Carver 1-5441631-432125  
 Treadwell 0-6201430-420111  

Some records may be incomplete. We have chosen to publish this information in hopes our visitors will participate in assisting us to complete every school.
Join us in the forums to submit corrections and new information.