News

We now have 497 teams &  
119,369 games on AHSFHS.org.



Search Site

1992    A    District Records

 Regular Season   Playoffs   District Record 
 Team  W/L/T PF   PA  W/L/T PF   PA   Title  W/L/T  PF  PA   Coach 
District 1
 Cloudland 9-33191561-12036#3-010623  Mike Lunsford
 North Greene 3-71192710-17552-14760  Tim Bailey
 Unaka 4-51241661-23451  Mickey Taylor
 Cosby 0-7882070-32477  Duran Williams
District 2
 Oneida 14-14571145-014637#4-01566  Jim May
 Coalfield 8-32881190-18143-113426  Gary Kreis
 Sunbright 3-61381761-23192  Don Edwards
 Jellico 1-3381390-26105  Gary Owens
 Oakdale 2-6592080-3098  David Stephens
District 3
 Greenback 9-54242123-111035#4-015236  Bill Satterfield
 Midway 3-81972160-18113-112978  Stan Branson
 Knoxville Catholic 5-41601772-28688  Mark Chait
 Tennessee School for the Deaf 2-2111841-03813  Dick Henley
 Vonore 2-81052631-361104  
 Harrison-Chilhowee 0-8413160-634213  
District 4
 Copper Basin 9-32182081-11152#5-012461  Lynn Rowe
 South Pittsburg 5-61981780-112424-114461  Don Grider
 Whitwell 5-51611503-211570  Vernon Holtcamp
 Lookout Valley 5-52331142-310061  David Dinger
 Charleston 7-42472091-477143  Warren Blankenship
 Boyd-Buchanan 1-9712970-526189  Thomas Cole
District 5
 Monterey 6-42061730-167#3-08646  Ed Wheaton
 Celina 4-71542650-17372-18247  Joe Eads
 Upperman 4-61661761-24056  Steve Medlin
 Red Boiling Springs 0-101183470-348107  Clay Dixon
District 6
 Trousdale County 11-23311042-16524#3-0846  Clint Satterfield
 Friendship Christian 5-71342421-17382-14958  John McNeal
 Gordonsville 5-51821351-22034  
 Watertown 3-71222370-32075  Rick Martin
District 7
 Davidson Academy 11-23251142-16546#4-08531  Randy Locke
 Donelson Christian 8-32241210-10213-17933  George MacIntyre
 Franklin Road Academy 7-41761212-25742  George Weicker
 Ezell-Harding 4-61831421-36961  Mike Street
 Nashville Christian 1-91093150-445168  Donnie Keeton
District 8
 East Robertson 10-1262791-12120#4-010139  Pat Brown
 McEwen 6-53101960-118333-112153  L.C. Nolen
 Jo Byrns 6-52302042-26452  Mike Morris
 Tennessee Prep 1-8542121-32694  
 Clarksville Academy 1-71022120-444118  
District 9
 Forrest 7-51822321-1727#1-0340  Wayne Hardison
 Cascade 4-61151580-1034  Ray Busey
District 10
 Moore County 10-23962551-15657#3-010253  Mac McCurry
 Richland 3-71462270-10392-15666  Andy Chunn
 Huntland 5-61501620-112561-24542  
 Cornersville 5-51551510-32668  Ray Stocstill
District 11
 Battle Ground Academy 14-14301514-111646#3-09755  Kurt Page
 Spring Hill 12-24891263-1111452-110143  Buford Gladney
 Mt. Pleasant 6-51741910-1671-25162  Ronnie Dugger
 Columbia Academy 2-81072600-327116  
District 12
 Collinwood 5-61871720-12728#1-0280  Ron Danley
 Wayne County 2-81313380-1028  Ralph Ferguson
District 13
 Dresden 10-23941641-13838#3-113165  Craig Rogers
 Hollow Rock-Bruceton 10-33291852-179463-112461  Rod Sturdivant
 McKenzie 7-42981852-2121111  Randy Thomas
 West Carroll 4-51621572-29476  Malcolm Pendergrass
 Gleason 0-9543810-418175  Sam Guthrie
District 14
 Peabody 5-52751720-12831#4-016522  Tim Haney
 Lake County 4-51701980-118323-19762  Rick Rice
 Halls 3-61432442-247100  Andy Pugh
 South Fulton 3-71122071-35384  Gwin Wood
 Greenfield 2-7942720-430124  Jerry Gage
District 15
 University School of Jackson 11-24091452-14840#2-010921  Mickey Marley
 Adamsville 1-81142551-13467  Danny Combs
 Middleton 0-9403020-2661  Tim Leatherwood
District 16
 St. Benedict 7-32241290-16282-16632  Don Lear
 First Assembly Christian 6-22241751-16175#1-02715  Philip Spain
 Bishop Byrne 2-6842511-24876  
 Westside 3-5921631-24448  
 Memphis Catholic 1-318870-1624  

Some records may be incomplete. We have chosen to publish this information in hopes our visitors will participate in assisting us to complete every school.
Join us in the forums to submit corrections and new information.