News

We now have 497 teams &  
119,369 games on AHSFHS.org.



Search Site

1987    A    District Records

 Regular Season   Playoffs   District Record 
 Team  W/L/T PF   PA  W/L/T PF   PA   Title  W/L/T  PF  PA   Coach 
District 1
 Knoxville Catholic 8-32411210-1024#4-014234  Dan Schlafer
 Cloudland 8-42531491-114403-112229  John Orr
 Tennessee School for the Deaf 3-4681102-23460  Dick Henley
 Unaka 5-5951461-34989  Jim Hastings
 Harrison-Chilhowee 1-7582040-46141  
District 2
 Oneida 8-32471160-11214#6-016841  Jim May
 Coalfield 9-32691361-131465-115340  Gary Kreis
 Oliver Springs 5-5178964-215253  Doug Brown
 Wartburg Central 2-8512442-437117  Bill Winstead
 Oakdale 1-5281291-32179  David Stephens
 Sunbright 2-6831501-43791  Don Edwards
 Jellico 0-6271750-518165  Gary Owens
District 3
 Greenback 15-05151485-013227#3-011634  Bill Satterfield
 Midway 7-41901270-121272-14758  Stan Branson
 Charleston 3-71322281-26095  Warren Blankenship
 Vonore 2-71051690-32460  Donnie Atchley
District 4
 South Pittsburg 10-33061932-15557#2-19655  Don Grider
 Copper Basin 7-42171380-10122-14844  
 Boyd-Buchanan 8-2249851-04920  Bobby Milam
 Whitwell 7-31561161-14955  
 Lookout Valley 2-51212180-343111  
District 5
 Celina 7-42511051-13316#2-0726  
 Monterey 4-71741660-10281-15315  Charles Brentz
 Red Boiling Springs 0-10643980-26110  Tim Roark
District 6
 Gordonsville 10-3318643-19623#3-01240  John Conditt
 Watertown 7-42381230-16272-16243  
 Friendship Christian 5-51711931-22187  John McNeal
 Trousdale County 3-71122610-3885  Clint Satterfield
District 7
 Franklin Road Academy 11-2294992-14531#5-013748  George Weicker
 Donelson Christian 7-32291214-113377  Richard Hewitt
 Ezell-Harding 6-62472061-128323-213780  Donnie Keeton
 Nashville Christian 4-61291632-38983  Mike Street
 Davidson Academy 7-42601591-443118  Garland Russell
 Tennessee Prep 1-9501910-56118  
District 8
 Harpeth 9-2259940-1622#4-011130  Bill Cox
 Jo Byrns 7-41921450-10213-14545  Mike Morris
 McEwen 7-3269793-112438  
 East Robertson 6-51911751-34176  
 Clarksville Academy 3-71022760-419132  
District 9
 Richland 13-23851064-19851#5-014525  Andy Chunn
 Huntland 7-32661340-113204-113567  
 Moore County 5-62501850-17223-213072  Mac McCurry
 Forrest 4-71862040-110252-311385  
 Cornersville 1-9652531-442153  
 Cascade 0-10593540-521184  
 St. Andrews-Sewanee 1-440132  
District 11
 Collinwood 10-23291192-15239#4-010648  
 Mt. Pleasant 7-41761311-122272-26658  Ronnie Dugger
 Spring Hill 7-52111351-128282-27152  Buford Gladney
 Wayne County 5-62072330-17392-27689  Larry Gamble
 Columbia Academy 2-81222690-470142  
District 13
 Hollow Rock-Bruceton 11-23131282-15726#3-08126  Rod Sturdivant
 Gleason 8-32312040-17482-17562  Robert Dilday
 Dresden 5-51711561-24254  Scott Hewett
 West Carroll 2-81253090-353109  Malcolm Pendergrass
District 14
 Lake County 8-222189#4-011927  Eddie Cain
 Halls 7-52411501-158333-18933  Andy Pugh
 South Fulton 5-61901890-16242-26469  Junie Decker
 Greenfield 3-71202331-33697  Jerry Gage
 Sharon 1-997284  Larry Ingle
District 15
 University School of Jackson 8-31851470-12122#3-06326  Walter Kilzer
 Adamsville 5-61972300-116452-16149  Joe Bridges
 Middleton 5-41951171-22949  Foy Norwood
 Denmark West 2-71171941-37863  Hix Foote
 Jackson Christian 0-5382180-1044  Steve Stroud
District 16
 Bishop Byrne 13-13371383-110561#5-013723  
 Sky View Academy 5-52081921-129424-112766  
 First Assembly Christian 6-31461213-26277  Philip Spain
 Memphis Prep 6-52191692-37664  
 Westside 1-8771551-45973  
 Auburndale 0-9342860-512170  

Some records may be incomplete. We have chosen to publish this information in hopes our visitors will participate in assisting us to complete every school.
Join us in the forums to submit corrections and new information.